Instalacija deluje kot predlog za sobo, ki bi v katedrali učenosti zaznamovala duhove internacionalistov skupaj z njihovimi etničnimi paralelami.

Foto: MoTA LAB
Foto: MoTA LAB

"Stojite pred neogotskim nebotičnikom, kot da izrisanim iz DC Comics stripa – Katedrala učenosti. Zgradba, ki še najmanj ni fiktivna, predstavlja osrednji del Univerze v Pittsburghu v Pensilvaniji, ZDA. V notranjosti stavbe najdete več kot trideset 'narodnih sob', ki zaznamujejo kulturno dediščino skupnosti, ki so podpirale in načrtovale gradnjo mesta Pittsburgh. Med njimi je mogoče najti jugoslovansko sobo, angleško sobo, irsko, škotsko, nemško, madžarsko in številne druge. V njej pa sicer ni prostora za 'internacionaliste', ki so v Pittsburrghu ustvarili pomembno središče delavskih gibanj v ZDA," so napisali v napovedi razstave.

Ferenc Gróf, rojen leta 1972 v Pécsu na Madžarskem, je diplomiral na Madžarski univerzi za umetnost v Budimpešti, od leta 2012 pa poučuje na École Nationale Supérieur d'Art v Bourgesu v Franciji. Pri svojem delu obravnava ideološke sledi na presečišču grafičnega oblikovanja in prostorskih izkušenj.

Grof je ustanovni član pariške kooperative Société Réaliste (2004–2015), ki pri svojem delu obravnava vprašanja sodobnih političnih reprezentacij in besedilnih intervencij. Dela Société Réaliste so bila vključena tudi v številne samostojne in skupinske razstave ter bienale. Od leta 2015 je Société Réaliste prekinila delovanje, Gróf pa nadaljuje svoje delo kot samostojni umetnik. Živi in dela v Parizu.