Foto: BoBo
Foto: BoBo

Kot so sporočili z Generalne policijske uprave, so osumljenci pri opravljanju gospodarske dejavnosti v povezavi z javnim naročilom, na podlagi katerega je bila sklenjena pogodba v vrednosti 118 milijonov evrov med slovenskim javnim podjetjem in gospodarsko družbo iz tujine, zlorabili svoj položaj in si pridobili veliko protipravno premoženjsko korist 3,5 milijona evrov, ki je bila delno že izplačana, in sicer v znesku vsaj 650.000 evrov.

Pri izvajanju hišnih preiskav sodeluje 35 preiskovalcev Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). Predkazenski postopek od leta 2020 dalje usmerja Specializirano državno tožilstvo.
Portal Necenzurirano poroča, da NPU preiskuje 118 milijonov evrov vredno naročilo tehnološke opreme za gradnjo plinsko-parne enote v ljubljanski toplarni, ki jo je od grške družbe Mytilineos Holdings kupilo javno podjetje Energetika Ljubljana.

Za kaznivo dejanje zloraba položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti je predpisana kazen zapora od enega do osmih let.

Kot je poročal novinar Nejc Krevs za TV Slovenija, naj bi bila pridržana oseba neuradno srbski poslovnež in prijatelj ljubljanskega župana Petar Komljenović. Ta je v preteklosti v davčnem postopu proti Juretu Jankoviću igral ključno vlogo in naj bi tudi lobiral za grško podjetje pri tem poslu. Med osumljenimi naj bi bili še direktor Energetike Ljubljana Samo Lozej, tehnični direktor Marko Agrež in direktorica Javnega holdinga Ljubljana Zdenka Grozde.

Za oddajo 24ur zvečer se je na preiskave odzval ljubljanski župan Zoran Janković. Povedal je, da je govoril z Grozdetovo in Lozejem, ki sta po njegovih besedah odlična direktorja, medtem ko je Agrež po njegovih besedah eden največjih strokovnjakov na tem področju. Grozdetova mu je povedala, da so bili preiskovalci korektni. Zahtevali so dokumente o poslu, vse, kar so želeli, so tudi dobili.

Janković pravi, da ne ve, zakaj so preiskovalci prišli tri mesece pred zaključkom montiranja opreme, a da naj kriminalisti opravijo svoje. Hudo mu je, da se to dogaja, a je prepričan v pravilnost postopka. Kot je spomnil, je šlo za mednarodni razpis, na koncu so se pogajali z družbama Siemens Slovenija in Mytilineos Holdings, ugodnejšo ponudbo je dal zadnji.

Tokrat dokumentov sicer niso iskali na občini, kar se mu zdi zanimivo. Preden več komentira, bo počakal, da vidi odredbe. V četrtek se namreč se dobi z Lozejem in Grozdetovo.