Papež se je v svojem govoru zavzel za mir, razorožitev in socialno pravičnost. Foto: Reuters
Papež se je v svojem govoru zavzel za mir, razorožitev in socialno pravičnost. Foto: Reuters

Po besedah papeža je nekaj voditeljev ujetih v boj za "partikularne interese", ob tem pa oživljajo preživeto retoriko in ponovno rišejo meje interesnih območij.

Na sestanku, ki sta se ga med drugim udeležila tudi bahrajnski kralj Hamad bin Isa al Kalifa in glavni imam prestižne mošeje Al-Azhar v Kairu Šejk Ahmed al Tadžib, je papež Frančišek dejal, da se ljudje vedemo otročje, saj se v "vrtu človeštva" igramo z ognjem, raketami in bombami.

Papežev večdnevni obisk v Bahrajnu, ki je namenjen krepitvi odnosov z islamom, poteka v času, ko vojna v Ukrajini traja že deveti mesec, naraščajo pa tudi napetosti na Korejskem polotoku in v Tajvanski ožini.

Vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin, ki se je septembra sešel z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom, je novinarjem dejal, da je v pogajanjih z Moskvo "nekaj majhnih znakov" napredka. Ob tem je opozoril, da se mirovnih pobud "ne sme izkoriščati za druge cilje".

Frančišek, ki je na svojem drugem obisku v kateri od zalivskih držav, se je pozneje zasebno sešel z imamom al Tadžibom, s katerim je leta 2019 v Združenih arabskih emiratih podpisal muslimansko-krščanski manifest za mir. Po sestanku so papeža čakali še srečanje s člani muslimanskega sveta starešin ter ekumensko srečanje in molitev za mir v katedrali Naše Gospe iz Arabije.

"To srečanje ima velik simbolni pomen, tako na lokalni kot na mednarodni ravni, za spodbujanje miru in mirnega sobivanja med različnimi verstvi in civilizacijami," je po srečanju dejala Hala Ramzi Fajiz, kristjanka in članica bahrajnskega parlamenta.

Papež na medverskem srečanju v Bahrajnu