Deli Andyja Warhola in Jacksona Pollocka so ukradli leta 2005 iz muzeja Everhart v Scrantonu. Foto: Wikipedia
Deli Andyja Warhola in Jacksona Pollocka so ukradli leta 2005 iz muzeja Everhart v Scrantonu. Foto: Wikipedia

Nicholas Dombek je še zadnji od deveterice osumljencev, ki so jih pridržali zvezni preiskovalci. Po pisanju Art Newspaperja so za zdaj štirje od devetih osumljencev priznali krivdo. Glede na zvezno obtožnico, ki je bila objavljena junija lani, je združba, ki naj bi ji pripadal Dombek, začela svoj 20-letni niz kraj dragocenih spominkov leta 1999 s kolidža Keystone v Factoryvillu v Pensilvaniji. V tej svoji prvi akciji so ukradli opremo in papirje alumna te ustanove in zvezdnika bejzbola iz poznega 19. stoletja Christyja Mathewsona. Njihove tatvine so bile v naslednjih letih v glavnem osredotočene na območje Scrantona v Pensilvaniji, skupina pa naj bi bila odgovorna tudi za rope iz precej oddaljenih muzejev, med drugim iz zveznih držav New Jersey, New York in Severna Dakota.

Za Warholovo in Pollockovo delo bi naj še bilo upanje
Poleg športne opreme in trofej naj bi Dombek in njegovi sodelavci leta 2005 organizirali krajo del Warhola in Pollocka iz muzeja Everhart v Scrantonu. Odnesli so La Grande Passion (1984), ki ga je Andy Warhol ustvaril po naročilu znanega proizvajalca konjaka, njegova vrednost pa je ocenjena na slabih 14 tisoč evrov. Drugo delo pa je bilo Springs Winter (1949) Jacksona Pollocka, ocenjeno na dobrih 10 milijonov evrov. Medtem ko je preiskovalce sprva skrbelo, da je združba uničila umetnini, da bi se izognila odkritju, so nedavna pričevanja znova obudila upanje, da umetnini nemara še obstajata. Eden od deveterice je namreč podal izjavo, da je v zadnjih treh letih videl ukradeno Warholovo delo.

Žalosten konec za druge nakradene dragocenosti
Drugemu ukradenemu blagu, vključno s platnom Upper Hudson Jasperja Cropseyja iz leta 1871, šampionskimi boksarskimi pasovi in različnimi pokali za golf in bejzbol, se je pisalo precej slabše. Bodisi so jih pretopili v sestavne kovine in jih preprodali ali popolnoma uničili. Med razpravo o šampionskem pasu Tonyja Zaleja, ukradenem iz mednarodne boksarske hiše slavnih v Canastoti v New Yorku, je boksarjev sorodnik za ABC News dejal, da si je "nemogoče predstavljati, da bi stopili nekaj, kar je tako zgodovinsko, za našo družino so neprecenljivi. Prepričan sem, da od njih niso imeli veliko."