Tanja Fajon in Dominika Švarc Pipan. Foto: BoBo
Tanja Fajon in Dominika Švarc Pipan. Foto: BoBo

Tokratna epizoda političnega podkasta Umetnost možnega je nastajala v trenutku, ko je Dominika Švarc Pipan novinarjem sporočila, da navkljub objektivni politični odgovornosti pri nesmotrnem nakupu zapuščene stavbe za sodno palačo ne namerava odstopiti s položaja ministrice. Namesto tega je prst uperila v svojo stranko SD, ki jo je prva pozvala k odstopu, in njene vidne predstavnike.

O tem smo za uverturo spregovorili z ustvarjalcema podkastov Metin čaj, Evropska četrt ter LD;GD Natašo Briški z Metine liste ter Aljažem Pengovom Bitencem, urednikom Radia Kaos. Skupna ugotovitev je bila, da bo ministrica težko preživela, odrekla se ji je stranka, tako ministrica kot premier Robert Golob se strinjata z ugotovitvijo, da Dominika Švarc Pipan nosi objektivno odgovornost v primeru nakupa stavbe za sodne prostore, a ne bo se poslovila brez boja, njena tarča pa je postala njena lastna stranka.

Objektivna odgovornost na žaru – Nataša Briški (Metina lista) in Aljaž Pengov Bitenc (Radio Kaos)

Nesporna objektivna odgovornost ministrice

Nataša Briški meni, da stranka SD drugih opcij kot poziv ministrici k odstopu ni imela. "Glede na to, da smo se nedavno ministrici Sanji Ajanović Hovnik zahvalili zaradi razpisa za nevladnike, na katerem so bile v igri sporne izbire z bistveno manjšimi zneski. Kdor je že delal z javno upravo, ve, da se nič ne zgodi prej kot v nekaj mesecih. Tukaj pa so izpeljali posel – od ogleda do cenitve in plačila kupnine v treh tednih. Tudi pogodbe za mnogo manjše zneske niso samo na treh straneh. Kar nekaj stvari se je poklopilo. Glede na to, da je ministrica pravnica, bi morala pri takšnih okoliščinah zastriči z ušesi," razmišlja ustanoviteljica in urednica Metine liste.

Objektivna odgovornost ministrice Švarc Pipan je torej nesporna in SD po njenem mnenju kakšne druge poteze ni mogel povleči, kot da jo pozove, naj sama odstopi. "Kar je posebej zanimivo," nadaljuje sogovornica, "je vztrajanje premierja Goloba, da še kar vztraja in ne odreče podpore pravosodni ministrici. Glede na to, da je šlo za veliko napako, je njegovo čakanja, odlašanje odveč, zlasti po tem, ko so ji v stranki odrekli podporo."

Švarc Pipan preskočila prehranjevalno verigo v SD-ju

Aljaž Pengov Bitenc pa ocenjuje, da je v tem "obračunu trčilo več okoliščin". "Na eni strani imamo ministrico, ki ni bila najbolj priljubljena v stranki, ker je preskočila čakalno vrsto za ministrski stolček. V SD-ju je 'prehrambna lestvica' jasna. Ljudje investirajo čas, denar, voljo v to, da na neki točki, ko pride stranka na oblast, dobijo neko funkcijo. Dominika Švarc Pipan je s svojim prihodom v SD in hitro zasedbo ministrskega položaja marsikoga prehitela in s tem ustvarila tudi kakšne zamere," meni Pengov Bitenc.

Hkrati pa je po njegovem videnju stranka tudi notranje razdeljena: "V njej obstaja vsaj celjsko-šaleški lobi, ki je znan po tem, da rad kolaborira s SDS-om. In tretjič, tukaj je tudi interna dinamika znotraj vlade, kjer koalicijske partnerice kljub vsemu iščejo priložnosti za spotikanje druga druge. Mislim, da je treba situacijo gledati v kontekstu vsaj teh treh okoliščin."

Generalni sekretarji strank se mešajo v delo vlade

Ob burnem političnem dogajanju se zastavlja vprašanje, ali se je kdo okoristil ali je bil v nakup stavbe vpleten vrh stranke SD, kot namiguje ministrica Švarc Pipan? "V ta primer sta vključena NPU in KPK, ki bosta te stvari raziskala. Situacija pa je s političnega vidika za ministrico neubranljiva, kajti v treh tednih podpisati pogodbo za nakup stavbe v višini 7,7 milijona evrov, pri čemer je bila prvotna cenitev polovico nižja, sproža utemeljene sume, da se je nekdo pri tem skušal okoristiti,"razmišlja Nataša Briški.

Njen kolega Aljaž Pengov Bitenc pa dodaja, da je v zgodbi o nakupu zapuščene stavbe za sodno palačo zanimivo to, da je Dominika Švarc Pipan na glas povedala nekaj, kar je že dolgo znano, a nihče ne govori o tem na glas – da se generalni sekretarji strank mešajo v posle vlade. "Izpostavila je generalnega sekretarja SD-ja Klemna Žiberta, ki naj bi se osebno vpletal v ta projekt. Po dolgem času dobivamo vpogled, kako funkcionira preplet politike in državne administracije. Tako tudi tokrat, kot vedno znova ugotavljamo, da je domače politično okolje izjemno neokusno. S tega vidika je zgodba dobrodošla za opazovalce in analitike političnega dogajanja, ker je zelo prozaična."

Klemen Žibert. Foto: BoBo
Klemen Žibert. Foto: BoBo

V tokratni epizodi govorimo z veteranoma na podkastrski sceni tudi o posebnem fenomenu slovenske politike – pojavu podkastov, ki jih ustvarjajo politiki. Po Borutu Pahorju je svoj podkast zagnala tudi aktualna predsednica države Nataša Pirc Musar, prvo epizodo svojega podkasta pa je že objavila tudi vlada. Seveda ima svoj podkast tudi kreatorica največjega političnega medijskega imperija v Sloveniji, stranka SDS.