Članki

Ko imaš škatlo na glavi, potrebuješ koga, ki razmišlja drugače

Kolektor prek korporativnega sklada tveganega kapitala vlaga v startupe, ki imajo napredne rešitve za industrijsko okolje
6 ur
Prvi kitajski vlaki je prispel v Luko Koper, po Srbiji bo vozil 200 na uro
6 ur
Najbolj brani članki danes
7 ur
Nemci so lani izvozili približno dvakrat več avtov kot so jih uvozili, največ so jih prodali Kitajcem
10 ur
Od polnoči nižje cene goriv, najbolj se bosta pocenila dizel in kurilno olje
10 ur
Stanovanjska posojila: katera banka vam zdaj ponuja najnižjo fiksno obrestno mero
11 ur
Razpisanih je pet milijonov evrov za namakalne sisteme
11 ur
Zakaj minister Bojan Kumer nima moči, da bi prestavil zaračunavanje omrežnine po novem 4
12 ur
Misterij donosnosti pokojninskih skladov 3
13 ur
NASVET Kaj morate storiti do 1. julija, da bo Googlova analitika še naprej delala brez težav
14 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
14 ur
Vlaki SŽ vozijo iz Ljubljane v Gradec in iz Ljubljane v Beljak
14 ur
Dobre novice o finančni stabilnosti: kaj pa lahko skrbi banke, njihove delničarje, politike in ljudi?
15 ur
Peking gradi plavajoče jedrske reaktorje za napajanje vojaških baz v Južnokitajskem morju
15 ur
Kako poteka Woodstock kapitalistov Warrena Buffetta
15 ur
Zasebna omrežja 5G kot gonilo razvoja pametne industrije
15 ur
Utrip iz Gornje Radgone
18 ur
Kolumna o vinu: Kaj čaka modro frankinjo v Sloveniji?
18 ur
Kaj prinaša digitalna avtocesta, s katero smo se po besedah predstavnika Darsa uvrstili v vrh Evrope 4
19 ur
Spremembe v delovnih okoljih: kako digitalizirati fleksibilne oblike dela (Oglas)
23 ur
Vloge gospodinjstev februarja krepko navzdol, »krive« so ljudske obveznice
08.04.2022 15:00
Čas branja: 4 min
Ko imaš škatlo na glavi, potrebuješ koga, ki razmišlja drugače
Kolektor Ventures deluje od 2016, vodi ga Mateja Lavrič. Foto: Arhiv podjetja Kolektor

Zrelo podjetje se slej ko prej znajde v položaju, ko se zave, da je treba razvoj pospešiti in nekoliko prevetriti organizacijsko kulturo. In to lahko naredi tudi tako, da začne sodelovati s startupi.

V Sloveniji je vse več podjetij in korporacij, ki se odločajo za sodelovanje s startupi z namenom hitrejšega razvoja novih produktov. Med prvimi se je za oblikovanje investicijskega sklada odločil Kolektor, ki je leta 2016 ustanovil Kolektor Ventures, njegovo vodenje pa zaupal mag. Mateji Lavrič.

Rast zrele panoge

»Kaj nas je poganjalo k tej odločitvi? Ideja je dozorela leta 2015. Jasno nam je bilo, da ne glede na to, koliko kadrovskih in finančnih zmogljivosti ima podjetje, časa ne moreš kupiti. Razvojno-inovacijski cikli in življenjski cikli izdelkov so namreč izredno kratki, zato se mora podjetje hitro prilagajati. Uprava Kolektorja se je zavedela, da kot podjetje v zreli panogi nima možnosti za rast z dvomestno številko, jo je pa videla na področju eksponentnih tehnologij, ki sicer še nimajo tržnega deleža, imajo pa visoko letno stopnjo rasti,« opisuje začetke Mateja Lavrič.

Kolektorjeve 60-letne izkušnje in znanje s področja industrije 4.0 so prepletli z znanjem ekspertov s področja eksponentnih tehnologij. »Odločili smo se za koncept odprtega inoviranja ter se začeli povezovati. Začeli smo vlagati v startupe, ki imajo znanje ali že izdelane rešitve, ki jih je mogoče uporabiti v industrijskem okolju. Tako smo lastniško vstopili v startup Viar, ki je izdelal orodje REWO za digitalni prenos znanja, opisuje Mateja Lavrič, ki poudarja, da sta Slovenija in širša regija premajhni, da se ne bi povezovali.

Industrijskih startupov ni veliko

Vlaganja so usmerili na področja umetne inteligence, napredne robotike, strojnega vida, obogatene resničnosti in simulacijskih tehnologij. »Nismo si postavili geografskih omejitev in iskali partnerstva samo doma. Začeli smo sicer na domačem dvorišču, saj so učne lekcije najcenejše, a udeleževali smo se tudi dogodkov po Evropi in srečevali startupe po Nemčiji in drugje. Industrijskih startupov ni veliko. Zbrani so okoli podjetij, ki jih podpirajo in imajo take programe, to pa so Velika Britanija, Nemčija, Italija, Avstrija.«

Razlog, zakaj je industrijskih startupov malo, Lavričeva vidi v tem, da »drug drugega ne poznajo, ne vedo, da ima industrija bolečine«.

Industrijski peskovnik

Tako so skupaj začeli razvijati rešitve, ki so jih lahko najprej interno preizkusili, saj so imeli za to »peskovnik«, torej realno okolje za preizkušanje ustreznosti rešitev. Preverjene rešitve pa so potem začeli ponujati na zunanjem trgu. »To je trnova pot. Koncept odprtega inoviranja sicer lepo zveni, v praksi pa pomeni veliko truda, vzponov in padcev, izzivov … Ob tem je treba paziti, da startupa ne inkorporiraš v podjetje in ne uničiš njegove disruptivne kulture, kar prav to potrebuješ,« poudarja sogovornica.

Kam je vložil Kolektor?

Tako so med prvimi vložili v Viar, Ektimo, Qlector, pa tudi v Smart Optometry. Ta idrijski startup sicer ne deluje na industrijskem področju, ampak razvija digitalne rešitve za diagnostiko vida in terapijo oči, za vlaganje pa so se v Kolektorju Ventures odločili, ker so želeli podpreti lokalno podjetje. »Pomembno je, da korporacije, ki smo v tem bazenu, podpremo tudi lokalne podjetniške zgodbe.«

Od digitalnega prenosa znanja do robotskih delavcev

Vse rešitve, ki so jih razvili skupaj s startupi, že živijo v Kolektorjevi proizvodnji. REWO so na primer zelo hitro začela uporabljati vsa Kolektorjeva podjetja. Kolektor ima tudi platformo za inteligentno planiranje LEAP za napovedovanje dogodkov na podlagi umetne inteligence.

Vsa podjetja, ki delajo v avtomobilski industriji, ga imajo uvedenega. Tako lahko zagotovijo prihranke, predvsem zaradi zmanjševanja organizacijskih zastojev, odzivajo se lahko vnaprej in posledično izboljšujejo zadovoljstvo kupcev. V Kolektorju trenutno že vpeljujejo napredne robotske delavce.

Da se znebiš škatle na glavi

Kdaj naj se torej podjetje odloči za soustvarjanje razvoja s startupi? »Ko oceniš, da je predrago, da bi razvijal sam, saj je cenejše, če vložiš v skupen razvoj. Dejstvo je, da podjetja določenega tipa kadra sploh ne morejo dobiti, kar pomeni, da ne moreš sestaviti ekipe za ta razvoj. Poleg tega sodelovanje s kom drugim pripomore tudi k prevetritvi kulture v podjetju. To je nujno treba narediti, ko imaš občutek, da imaš na glavi škatlo in potrebuješ nekoga, ki ti pokaže, da se da razmišljati povsem drugače,« je slikovita Mateja Lavrič, direktorica Kolektorja Ventures.

V različnih oblikah s startupi sodelujejo in vanje vlagajo med drugimi tudi Dewesoft, ki je vzpostavil inkubator Katapult, Danfoss, Iskraemeco, Iskratel, Adria, Atlantic Grupa, Pošta Slovenije.

Kolektor Ventures na Logaškem razvojnem forumu

Kolektor Ventures bomo spoznali na Logaškem razvojnem forumu 21. aprila v Športni dvorani Logatec. Mateja Lavrič bo pojasnila tudi, kdo naj v podjetju prevzame vodenje sklada, kolikšna naj bodo finančna sredstva, ali je sodelovanje s startupi primerno za vsa podjetja, kje so se sami opekli in še kaj. Udeležba na forumu je brezplačna, prijava pa obvezna.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Dražbe
Dražbe Občina Piran pripravlja dražbo nepremičnin

Lepa priložnost za zanimivo in varno naložbo

FINANCE
Članki
Zakaj podjetja v obrtnih conah v Logatcu »šparajo« parcele
Finance
FinanceJana Petkovšek Štakul Zakaj podjetja v obrtnih conah v Logatcu »šparajo« parcele

Podjetja v Logatcu načrtujejo nadaljnjo rast, občina si želi boljše cestne povezave  

FINANCE
Članki
Regijski razvojni forum: 'Želimo biti najboljši na svojem področju'
Finance
FinanceJana Petkovšek Štakul Regijski razvojni forum: 'Želimo biti najboljši na svojem področju'

O pomenu krepitve mednarodnih povezav, ki jih tke Primorski tehnološki park, bomo govorili tudi na Novogoriškem razvojnem forumu 26. maja

FINANCE
PMM
Občina Logatec z družbo T-2 v nadgradnjo platforme Logatec Supermesto
PRO
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostFinance prPRO Občina Logatec z družbo T-2 v nadgradnjo platforme Logatec Supermesto (PRO)

Platforma bo po besedah župana Berta Menarda služila kot centralno mesto za dostop do informacij in občinskih storitev za zaposlene na občini, občane ter obiskovalce. V prihodnosti nameravajo namreč vanjo dodati še več storitev, ki bodo olajšale komunikacijo z občino in uporabo občinskih storitev prek mobilnih ali spletnih aplikacij.

FINANCE
Kristjan Mugerli, Kolektor CPG: »Letos se lahko slovenski gradbinci znajdemo v rdečih številkah.«
Finance
Vasilij Krivec Kristjan Mugerli, Kolektor CPG: »Letos se lahko slovenski gradbinci znajdemo v rdečih številkah.«

Lani so gradbena podjetja ustvarila za okoli petino več prihodkov kot leta 2020, dobiček so povečali le za sedem odstotkov

FINANCE
Članki
Regijski razvojni forum: Podjetja potrebujejo denar za digitalizacijo ter raziskave in razvoj
Finance
FinanceJana Petkovšek Štakul Regijski razvojni forum: Podjetja potrebujejo denar za digitalizacijo ter raziskave in razvoj

Na Novogoriškem razvojnem forumu bo Alias Plus predstavil aktualne razpise za povratna in nepovratna sredstva