Na Floridi poteka o splavu burna razprava. Foto: AP
Na Floridi poteka o splavu burna razprava. Foto: AP

Floridski zakon o prepovedi umetne prekinitve nosečnosti po 15. tednu od zanositve ne predvideva izjem v primeru posilstva ali incesta, republikanci pa so že potrdili tudi nov zakon, ki bo splav prepovedal po šestem tednu od zanositve. Ta bo začel veljati čez mesec dni.

Florida s temi zakoni izgublja status pribežališča za ženske iz okoliških zveznih držav, kot sta Alabama in Teksas, kjer so zakoni proti umetni prekinitvi nosečnosti še ostrejši. Odkar je vrhovno sodišče ZDA leta 2022 razveljavilo pravico do splava, je na Floridi ta poseg opravilo približno 4000 žensk iz drugih zveznih držav.

Referendum hkrati s predsedniškimi volitvami

Floridski volivci pa bodo v skladu z odločitvijo sodišča četrtega novembra, torej na isti dan, ko bodo predsedniške volitve, na referendumu odločali o razveljavitvi veljavnega zakona in uzakonitvi pravice do umetne prekinitve nosečnosti do trenutka, ko je zarodek sposoben sam preživeti zunaj maternice, kar je običajno 24 tednov po zanositvi. Da bi bil amandma sprejet, bi ga moralo potrditi vsaj 60 odstotkov volivcev.

Predstavnica kampanje Floridčani, ki varujejo svobodo, je dejala: "Navdušeni smo, da bodo imeli Floridčani priložnost, da z glasovanjem za amandma četrtega novembra ponovno pridobijo telesno avtonomijo in svobodo pred vmešavanjem vlade."

Dosedanji referendumi o splavu v ZDA se za konservativno stran, ki si prizadeva za prepoved, niso dobro končali, saj večina Američanov pravico do splava podpira. Tudi guverner Floride Ron DeSantis, ki zagovarja prepoved, o tem v času kandidature za republikansko predsedniško nominacijo ni rad govoril.

Konservativno vrhovno sodišče Floride je s takšno odločitvijo po eni strani ugodilo republikancem, ki so sprejeli prepoved splava, obenem pa z referendumom dalo državljanom moč odločanja. Demokrati namreč pričakujejo, da bo referendumsko vprašanje na volitve dodatno privabilo zagovornike pravice do splava.