Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v prvi polovici marca v uradnem listu objavilo javna razpisa za sofinanciranje čebelarske opreme in za racionalizacijo sezonske selitve panjev v programskem letu 2022. Za prvi ukrep je v letošnjem programskem obdobju namenjenih do 380.000 evrov, za drugega pa do 26.000 evrov.

Sofinanciranje je možno uveljavljati za čebelarsko opremo in sredstva za prevoz čebel na pašo, katerih nakup je/bo izveden v obdobju med 1. 8. 2021 in 31. 7. 2022 (če se javna razpisa zaradi porabe sredstev ne bosta zaprla že pred tem datumom). Namen ukrepa sofinanciranje čebelarske opreme je posodabljanje zastarele čebelarske opreme, pripomočkov ali naprav in tehnologije s sofinanciranjem določene čebelarske opreme. Namen ukrepa racionalizacija sezonske selitve panjev je podpora naložbam v opremo za lajšanje sezonskih selitev panjev, s čimer se izboljšata prehranska potreba čebel in opraševanje rastlin. V okviru tega ukrepa se čebelarjem omogoča sofinanciranje nakupa novih sredstev za prevoz čebel na pašo.

Za prijavo je potrebno izpolnjevati določene pogoje

Upravičenci so čebelarji, ki opravljajo čebelarsko dejavnost na ozemlju Slovenije ter izpolnjujejo predpisane pogoje za pridobitev sredstev, opredeljene v javnem razpisu. “Poleg tega, da so čebelarji vpisani v register, morajo pravočasno v Centralni register čebelnjakov poročati o staležu čebeljih družin, se udeleževati rednih usposabljanj s področja smernic dobrih higienskih navad, zdravstvenega varstva čebeljih družin in apitehničnih ukrepov. Zadnji dve predavanji ne smeta biti starejši od štirih let. Čebelarji morajo imeti v Centralnem registru čebelnjakov urejene tudi svoje namestnike,” je pojasnil Tomaž Samec, svetovalec za varno hrano pri Javni svetovalni službi v čebelarstvu. Dodaja, da je od števila čebeljih družin, ki jih ima posamezni čebelar, odvisno, do kakšne višine sredstev lahko kandidira. Sicer pa se lahko čebelarji za pomoč pri izpolnjevanju vlog obrnejo na Javno svetovalno službo v čebelarstvu.

Od števila čebeljih družin, ki jih ima posamezni čebelar, je odvisno, do kakšne višine sredstev lahko kandidira.

Zanimanje čebelarjev za prijavo na razpis je veliko, predvsem sprašujejo, za katero čebelarsko opremo je možno pridobiti sofinancerska sredstva. Več informacij glede tega je na voljo na naslednji povezavi. Skupna višina nepovratnih sredstev znaša do 406.000 evrov. Rok za oddajo vlog na oba javna razpisa začne teči 16. marca 2022 ob 9. uri in traja do zaprtja javnega razpisa oziroma do 31. julija 2022. Vlogo je treba poslati s priporočeno pošto na naslov Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja v Ljubljani.

Za sofinancerska sredstva se bodo potegovali tudi čebelarji čebelarskih društev Lovrenc na Pohorju, Pobrežje – Duplek ter Sveta Trojica – Lenart

Angela Obrulj, predsednica Čebelarskega društva Lovrenc na Pohorju, ki je lansko leto zaznamovalo 100-letnico, nam je povedala, da se bodo lovrenški čebelarji zagotovo odločili za prijavo na razpis. “Prej tovrstnih razpisov ni bilo, odkar pa je Boštjan Noč prevzel vodenje Čebelarske zveze Slovenije, pa je drugače. Na občnem zboru društva se bomo seznanili s pogoji razpisa in tudi pristopili k prijavi, zlasti tisti, ki imajo več kot 10 čebeljih družin.” Lovrenško čebelarsko društvo sicer združuje 67 članov, večji imajo tudi do 40 čebeljih družin.

FOTO: Anžej Bečan

Čebelarskem društvu Pobrežje – Duplek, ki ga vodi Oton Štrucl, so nam povedali, da so vedno zainteresirani za tovrstne razpise in da se nanje tudi prijavljajo. Sicer pa gre za društvo s 45 aktivnimi člani, ki deluje tako na mariborskem kot tudi dupleškem koncu. “To še izhaja iz obdobja, ko je bilo Pobrežje samostojna občina, ki je segala tudi do Dupleka. Naši člani imajo povprečno po 30 čebeljih družin.”

Poklicali smo tudi v Čebelarsko društvo Sveta Trojica – Lenart, ki ga vodi Anton Žižek in združuje 83 članov, ki prihajajo iz občin Lenart, Sveta Trojica, Benedikt in Trnovska vas. Skupaj ti čebelarji gospodarijo z več kot 2 tisoč čebeljimi družinami. Žižek nam je povedal, da evidence o tem, kdo od njihovih članov se prijavlja na razpise, nima, so pa ti vedno dobrodošli. Opozoril pa je na, kot pravi, hude čase za čebelarje: “Zaradi krčenja kmetijske dejavnosti in vedno manj goveje živine na poljih se spreminja struktura zemlje. Kombinacija čebel in krav namreč po njegovih besedah prinese fantastično zemljo, kompost, s katerim lahko pridelujemo biodinamično hrano. Sicer pa smo imeli lani zaradi vremena najslabšo čebeljo letino v zadnjih 40 letih. Če zemlja ni dovolj kvalitetna, se zmanjšuje količina cvetnega prahu, kar pomeni, da čebele ne dobijo dovolj hrane in na nek način tudi stradajo. Njihova odpornost se zmanjša, posledično pa se v panjih pojavijo bolezni, npr. varoja.”