7. 2. 2024, 21:40 | Vir: STA

Dan pred parlamentarnimi volitvami izbruhnili izgredi: slišale so se eksplozije, mrtvih najmanj 28 ljudi

Profimedia

Dan pred parlamentarnimi volitvami v Pakistanu je bilo danes v eksplozijah avtomobilov bomb pred volilnima uradoma kandidatov v nemirni provinci Balučistan na jugozahodu države ubitih najmanj 28 ljudi, ranjenih pa 34. Odgovornost za oba napada je prevzela skrajna islamistična skupina Islamska država.

Prvi napad se je zgodil blizu urada neodvisnega kandidata v okrožju Pišin, ki je okoli sto kilometrov oddaljeno od meje z Afganistanom in 50 kilometrov od mesta Kveta. V tem napadu je bilo po podatkih oblasti ubitih najmanj 16 ljudi.

Druga eksplozija avtomobila bombe pa je odjeknila blizu volilnega urada konservativne verske stranke JUI-F na glavnem trgu v mestu Kila Saifula. V eksploziji je umrlo najmanj 12 ljudi. Stranka je bila tarča napada tudi julija lani, ko se je na njenem zborovanju razstrelil samomorilski napadalec in ubil 44 ljudi.

Odgovornost za oba napada je prevzela skrajna islamistična skupina Islamska država. Na družbenem omrežju Telegram je najprej sporočila, da so njeni borci med predvolilnim zborovanjem v okrožju Pišin razstrelili motorno kolo z eksplozivom. Kasneje je na tem omrežju prevzela še odgovornost za drugi napad in prav tako navedla, da je šlo za napad z motornim kolesom bombo, poroča AFP.

Profimedia

Oblasti so ocenile, da je bil namen napadov sabotaža volitev, ki bodo kljub temu v četrtek v provinci potekale.

Tudi generalni sekretar ZN Antonio Guterres je ocenil, da je napad očitno povezan z volitvami. Ob tem je napad ostro obsodil, je po poročanju AFP sporočil njegov tiskovni predstavnik Stephane Dujarric.

Balučistan je sicer ena najbolj nemirnih pakistanskih provinc, s porastom nasilja pa se sooča, odkar so v sosednjem Afganistanu na oblasti talibani.

Pred četrtkovimi volitvami so v državi s približno 240 milijoni prebivalcev danes začeli nameščati okoli pol milijona policistov, ki bodo skrbeli za varnost, medtem ko uradniki razdeljujejo volilno gradivo na več kot 90.000 voliščih.

Pred volitvami je bilo že nekaj varnostnih incidentov, v katerih sta bila ubita najmanj dva kandidata na volitvah, še več deset pa jih je bilo tarča napadov.

Volitve so zaznamovale tudi obtožbe o manipulacijah po onemogočanju stranke PTI zaprtega nekdanjega premirja Imrana Kana, zmagovalca zadnjih volitev leta 2018, ki je izgubil v državi izredno pomembno podporo vojske. Zmaga se tokrat obeta Navazu Šarifu, ki bi lahko že četrtič postal premier s svojo Muslimansko ligo (PML-N).

Volilna kampanja se je končala v torek zvečer, volišča pa bodo v četrtek odprta od 8. ure po lokalnem času (12. ure po srednjeevropskem) do 17. ure. V peti najbolj naseljeni državi na svetu je okoli 128 milijonov volivcev.

Skoraj 18.000 kandidatov iz 150 strank se poteguje za položaje v nacionalnem in štirih regionalnih parlamentih. Potegujejo se za 272 sedežev v spodnjem domu pakistanskega parlamenta, v katerem je ob tem dodatnih 70 sedežev predvidenih za ženske in predstavnike manjšin. Potegujejo se tudi za več kot 700 mest v štirih regionalnih parlamentih.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol