Prebivalci 5,5-milijonskega Kartuma skušajo pobegniti pred spopadi. Foto: Reuters
Prebivalci 5,5-milijonskega Kartuma skušajo pobegniti pred spopadi. Foto: Reuters

V nekaterih delih sudanske prestolnice Kartum je bilo kljub dogovoru o 72-urni prekinitvi ognja med sprtima stranema slišati posamezne strele. Prekinitev ognja sicer obe strani "na splošno spoštujeta", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Stanje v Kartumu je sicer še vedno napeto. "Prekinitev ognja ni stoodstotna. Stopnja negotovosti na ulicah je ogromna. Obkrožajo nas otroci, ki nosijo orožje, vojaki zasedajo ulice in to je za civiliste izjemno strašljivo," je za BBC dejal lokalni aktivist.

Premirje naj bi trajalo 72 ur

Ameriški zunanji minister Antony Blinken je v ponedeljek zvečer sporočil, da sta po 48 urah pogajanj sprti strani privolili v tridnevno premirje po vsej državi.

Dejal je, da se bodo ZDA uskladile z regionalnimi, mednarodnimi in sudanskimi "civilnimi interesi", da bi ustanovile odbor za nadzor prizadevanj za trajno premirje in humanitarne dogovore.

Tako vojska kot RSF sta v izjavah potrdila veljavnost premirja, da bi olajšali humanitarna prizadevanja v državi. Vsi preostali poskusi prekinitve ognja doslej so sicer propadli.

Civilne skupine pozdravljajo premirje

V Sudanu že dva tedna potekajo siloviti spopadi med sudansko vojsko pod poveljnikom Abdelom Fatahom Al Burhanom in silami RSF pod generalom Mohamedom Hamdanom Dagalo - Hemedtijem. Gre za najmočnejša posameznika v Sudanu po vojaškem udaru leta 2019.

Evakuiranci iz Sudana v vojaškem letalu čakajo na obravnavo v Keniji. Foto: Reuters
Evakuiranci iz Sudana v vojaškem letalu čakajo na obravnavo v Keniji. Foto: Reuters

Koalicija sudanskih skupin civilne družbe, ki so bile del pogajanj o prehodu na demokratično civilno oblast, je pozdravila novico o premirju.

V spopadih je po podatkih Združenih narodov doslej umrlo najmanj 427 ljudi, še okoli 3500 pa je bilo ranjenih. Več deset tisoč ljudi je pobegnilo iz države.

O Sudanu bo danes razpravljal tudi Varnostni svet Združenih narodov.

Evakuacije iz Sudana

Skupno je v okviru več evakuacijskih operacij pod okriljem različnih držav, med drugim ZDA, Kitajske, Savdske Arabije in Francije, doslej Sudan zapustilo več kot 4000 ljudi, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Sudan je zapustilo predvsem diplomatsko osebje veleposlaništev, številni civilni državljani še čakajo na možnost evakuacije.

Z ministrstva za zunanje in evropske zadeve so sporočili, da še naprej dejavno iščejo možnosti za evakuacijo slovenskih državljanov, ki se bodo odločili za odhod iz Sudana. Tri skupine, s katerimi so trenutno v stiku – z izjemo ene – ne izkazujejo interesa za evakuacijo, saj so po njihovem mnenju zunaj neposredne nevarnosti. Večina njih je v Port Sudanu.

Skupina, ki je bila do danes v okolici Kartuma, je dnevno seznanjena z možnostmi za odhod iz države, a se do zdaj za nobeno od teh ni odločila. Države EU-ja sicer evakuacijske dejavnosti še vedno izvajajo, a so možnosti za izvedbo evakuacije vsak dan manjše, saj je večina držav članic EU-ja svoje državljane že umaknila iz Sudana.

Na MZEZ-ju še poudarjajo, da je odločitev za odhod iz države prepuščena vsakemu posamezniku ali skupini. Vsem slovenskim državljanom, ki so v Sudanu, še naprej svetujejo, da ostanejo v varnih prostorih in jih ne zapuščajo. Prav tako odsvetujejo vsa potovanja v Sudan.

Japonska po evakuaciji zaprla veleposlaništvo

Japonska je ponoči iz Sudana evakuirala 45 svojih državljanov in njihovih zakonskih partnerjev, je sporočil japonski premier Fumio Kišida. "Z letalom japonske vojske je z vzhoda države v sosednji Džibuti odpotovalo 45 ljudi," je dejal in dodal, da je v zadnjih dneh iz Sudana ob pomoči Francije in mednarodnih organizacij odšlo še več japonskih državljanov.

Japonsko veleposlaništvo v Sudanu so začasno zaprli, v Džibutiju pa so vzpostavili urad za pomoč tistim, ki še ostajajo v državi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

London bo skušal evakuirati civilne državljane

Britanske zračne sile (RAF) se prav tako pripravljajo na obsežno evakuacijo državljanov Združenega kraljestva iz Sudana, je sporočil britanski premier Rishi Sunak.

Zunanji minister James Cleverly je napovedal začetek operacije, potem ko se je britanska vlada znašla pod pritiskom, da bi 2000 svojim državljanom, ki so zaprosili za evakuacijo iz Sudana, pomagala pobegniti pred spopadi.

Savdska Arabija je svoje in več tujih državljanov evakuirala z vojaško ladjo. Foto: Reuters
Savdska Arabija je svoje in več tujih državljanov evakuirala z vojaško ladjo. Foto: Reuters

Z letališča zunaj prestolnice Kartum bodo z letali RAF lahko odleteli imetniki britanskih potnih listov, vendar le ob predhodnem dogovoru, pri čemer bodo imeli prednost najranljivejši, so sporočili iz Londona. Ob tem opozarjajo, da se položaj "ob nestabilnem premirju" lahko hitro spremeni.

Nemčija izvedla pet vojaških transportov

Nemške oborožene sile pa so danes iz Sudana odpeljale še približno 100 ljudi, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Šlo je za že peti nemški vojaški transport od začetka spopadov v Sudanu, evakuirali so okoli 500 ljudi, tudi državljane drugih držav.

Tudi Francija je iz Sudana doslej evakuirala več kot 500 ljudi, od tega 209 francoskih državljanov, je sporočil predsednik Emmanuel Macron. Ob tem je zunanje ministrstvo v Parizu sporočilo, da bo francosko veleposlaništvo v Kartumu "do preklica" zaprto.

Slovenska družina se je umaknila iz sudanske prestolnice Kartum