Anhovo je dobilo šele prvo bitko

Nocoj so dovoljene sanje, jutri je nov dan. Legendarne besede nekdanjega predsednika republike Milana Kučana, ki jih je izrekel 26. junija 1991 na slovesnosti ob razglasitvi samostojnosti na Trgu republike v Ljubljani in so šle v zgodovino, so povzele bistvo tistega in podobnih trenutkov - prav je, da se prelomne odločitve proslavi, a enako pomembno je zavedanje, da je po slavju potrebno še trdo delo, da se v celoti izpolnijo.

Če katerega, bi verjetno danes popoldne prav ta stavek lahko uporabili Eko Anhovo in dolina Soče, CI Danes, Inštitut 8. marec, vsi tisti prebivalci Anhovega, Deskel in občine Kanal ob Soči in ostali, ki so stali za zahtevo po omejevanju izpustov emisij iz cementarne Salonita Anhovo oziroma sosežigalnic po Sloveniji. Novela zakona o varstvu okolja, ki so jo brez glasu proti potrdili poslanci v državnem zboru, z drugimi besedami prinaša prav to: naprave, ki pri proizvodnji kot gorivo uporabljajo tudi odpadke, bodo smele po novem onesnaževati bistveno manj, le toliko kot sežigalnice, ki odpadke zgolj sežigajo in se morajo držati strožjih predpisov o mejnih vrednostih izpustov.

Danes so lahko vsi, ki zahtevajo izenačitev izpustov cementarne in sežigalnic, odprli šampanjce. A jutri je nov dan. Zgodba o omejevanju sosežiga še zdaleč ni končana.

Da bodo poslanci potrdili spremembe zakona, ki med drugim uvajajo tudi strožji monitoring in nadzor, je bilo pričakovano. Skozi razpravo so to že vnaprej napovedali, težko je javno nasprotovati argumentom, da gre za zaščito zdravja ljudi. Na sistemski ravni bodo naprave, ki kurijo odpadke, izenačene. Da se bo to uveljavilo tudi v praksi, kar je seveda glavni cilj predlagateljev, pa bo moralo preteči še kar nekaj Soče. Naprave za sosežig bodo imele za prilagoditev skupno pet let časa. Predvsem pa mora vlada natančne mejne vrednosti in pogoje obratovanja potrditi v posebni uredbi. V Eko Anhovo bodo gledali vladi in ministrstvu pod prste, a videti je, da del politike, opozicijske, a ne le te, ni tako nenaklonjen Salonitu in argumentom, da tako drastična zaostritev v praksi ni mogoča, ker da ni na voljo ustrezne tehnologije. Če je bilo do zdaj pritiskov in lobiranj z raznih strani veliko, se bodo ob sprejemanju uredbe zagotovo še stopnjevali.

Pred uveljavitvijo novele v praksi je treba prestopiti še eno stopnico: Salonit, ki je prepričan, da je novela neustavna, je že napovedal, da bo uporabil pravna sredstva, ki jih ima na voljo. Skoraj gotovo na ustavnem sodišču, morda pa tudi pred Evropsko komisijo.

Danes so lahko vsi tisti v Anhovem in širše, ki zahtevajo izenačitev izpustov cementarne in sežigalnic, odprli šampanjce. A jutri je nov dan. Zgodba o omejevanju sosežiga še zdaleč ni končana.


Preberite še


Najbolj brano