144693

Noelu uvodni slalom sezone, Kranjec v drugi vožnji izgubil nekaj mest

Avtor: Rene Vidmar
12. 12. 2021, 15.35

Francoz Clement Noel je zmagovalec uvodnega moškega slaloma sezone svetovnega pokala alpskih smučarjev. Noel je s prednostjo kar 1,40 sekunde slavil v Val d'Iseru pred Švedom Kristofferjem Jakobsenom. Tretji je bil Hrvat Filip Zubčić (+1,85). Žan Kranjec je slalomsko sezono odprl z 18. mestom (+2,88), potem ko je prvo vožnjo zaključil na 12.mestu.

Na startu sta bila dva Slovenca. Aljaž Dvornik je prvo vožnjo predčasno končal po napaki in odstopu.

Karavana se bo preselila v italijanske Dolomite, s preizkušnjami v hitrih disciplinah v Val Gardeni, z veleslalomoma v Alta Badii in nočnim slalomom v Madonni di Campiglio ter za zaključek koledarskega leta s smukom in superveleslalom v Bormiu.

Kranjec se bo v Dolomite odpravil kot deveti smučar v seštevku po izpeljanih osmih moških preizkušnjah in kot tretji veleslalomist po izpeljanih dveh veleslalomih.

V Alta Badii bosta dva veleslaloma, naslednjo nedeljo in potem še dan kasneje. Devetindvajsetletni slovenski as je bil na Gran Risi že na stopničkah, dvakrat je bil tretji v letih 2017 in 2019. Lani je tekmo končal kot deveti.

Popotnica iz Val d’Isera bo solidna. Veleslalom na progi Face de Bellevarde je končal kot deseti, na slalomu pa se je na tem prizorišču sploh prvič uvrstil v finale in med dobitnike slalomskih točk.

Zaradi bolečin v hrbtu je v Franciji manjkal prvi slovenski slalomist zadnjih let Štefan Hadalin. Je pa vrzel uspešno zapolnil Kranjec, ki je z 18. mestom prišel do svojega tretjega najboljšega slalomskega izida v karieri.

Na prvi progi se je s številko 36 odlično znašel na zahtevni strmini v Franciji. Njegov zaostanek 1,45 sekunde je po diskvalifikaciji Francoza Victorja Muffat-Jeandeta, ki je povozil količek, pomenil celo 12. mesto. Na drugi progi je nastopil malce bolj zadržano, tako da najboljši slovenski slalomski dosežek v Val d’Iseru ostajata 15. mesti Jureta Koširja in Mitje Valenčiča iz 1992 oziroma 2013. Kranjec je osvojil svoje prve slalomske točke po 23 mesecih, potem ko je v minuli sezoni ostal brez slalomskih točk. Pred letošnjo Francijo je v finalu slalomov za svetovni pokal vozil 5. januarja lani v Zagrebu, ko je bil 19.

V finalu so se karte na vrhu premešale. A ne na najvišjem mestu. Noel, ki je bil najboljši kljub napaki v spodnjem delu proge, že po prvi vožnji, je v finalu ohranil mirno glavo ter slavil z veliko prednostjo. Drugi po prvi vožnji Alex Vinatzer iz Italije je v finalu povozil količek, slalomski svetovni prvak Norvežan Sebastian Foss-Solevaag je zdrsnil na šesto mesto, na stopničke pa sta se prebila tekmovalca, ki sta si na prvi progi delila šesti čas.

“Danes nismo vedeli, kaj lahko pričakujemo od Žana, saj v zadnjem času slaloma ni veliko treniral. Vedeli smo samo, da je odličen smučar, kar je pokazal tudi na prvi progi, na kateri se je znašel zelo dobro. Šlo je za zahtevno postavitev, veliko težjo od druge. Na drugi progi Žan enostavno ni dal dovolj hitrosti, a na koncu 18. mesto, kar je njegov tretji najboljši slalomski rezultat in prve točke po dveh letih. S tem mislim, da moramo biti zadovoljni,” je slovenski trener Klemen Bergant pohvalil Kranjca.

Štiriindvajsetletni Noel je prišel do svoje devete zmage, devete slalomske v svetovnem pokalu. To je tretja slalomska zmaga letos za Francoza po slavju januarja v Chamonixu in marca v Kranjski Gori.

Noel se je na drugem mestu večne lestvice najboljših francoskih slalomistov izenačil s Patrickom Russelom (9), pred njim je le Jean-Noel Augert (13).