Foto: Sotheby's
Foto: Sotheby's

Slika Kandinskega je bila središče pozornosti dražbenega večera in je po množici ponudb poskočila na znesek, ki pomeni nov dražbeni rekord za tega ruskega umetnika. Nastala je leta 1910, ko se je Kandinski začel premikati od figuralike k abstrakciji, s čimer je v svoji že tako ugledni karieri začrtal novo pot.

Vasilij Kandinski (1866–1944) je sprva slikal v postimpresionističnem slogu, po študiju konstruktivistov in ekspresionistov pa se je našel v nefiguralnem abstraktnem, vendar še vedno dramatičnem izraznem slikarstvu. Bil je pionir abstraktnega slikarstva, verjel je, da abstrakcija omogoča globok, metafizičen izraz in da je posnemanje narave v nasprotju s tem procesom. Iznašel je slikovni jezik, ki je imel zelo malo skupnega z realnostjo in ki je odražal umetnikovo notranjo izkušnjo.

Picassov portret njegove takrat dve leti in pol stare hčerke Maye, ki je nastal leta 1938, je v sredo zvečer dosegel 17,5 milijona evrov. To je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA večkratnik dražbene cene iz leta 1999, ko so sliko prodali za 3,7 milijona funtov. Delo Gerharda Richterja z naslovom Abstraktna slika iz leta 1986, ki je bilo od leta 2007 v zasebni zbirki v ZDA, je dražitelj v Aziji kupil za 27 milijonov evrov.

Za več kot 15 milijonov funtov so prodali tudi umetnini Edvarda Muncha in Luciana Freuda. Munchov Ples na obali je novi lastnik pridobil za 16,9 milijona funtov, intimni portret Freudove hčerke z naslovom Ib Reading pa je dosegel devetnajst milijonov evrov.

Sorodna novica Na dražbo gre Munchova slika, ki so jo pred nacisti skrivali v skednju

Zadnja umetnina je bila prvič ponujena na dražbi. Dokazuje Freudovo obvladovanje portreta in spominja na klasične upodobitve žensk v umetnostni zgodovini, piše na spletni strani dražbene hiše. Portret je del zasebne zbirke, kjer so ga pridobili kmalu po tem, ko ga je Freud dokončal. Javnost ga je nazadnje lahko videla na razstavi v New Yorku leta 2000 in do zdaj še nikoli ni bil na ogled v Združenem kraljestvu.

Lucian Freud (1922–2011) ni nikoli narekoval drže oziroma položaja svojih portretirancev, je povedala Boyt. "Moj oče je pogosto dajal predloge, vendar nikoli ni rekel: 'Želim, da nosiš to in sediš tam.' Poskrbel je, da se je vse zdelo enostavno in izbira je bila neskončno vaša."

Slika z naslovom Ib Reading je nastala leta 1997 po več kot 70 obiskih Isobel Boyt v umetnikovem studiu v parku Holland v zahodnem Londonu. V javnosti ni bila na ogled že več kot 20 let. Isobel, ki jo je družina klicala po vzdevku
Slika z naslovom Ib Reading je nastala leta 1997 po več kot 70 obiskih Isobel Boyt v umetnikovem studiu v parku Holland v zahodnem Londonu. V javnosti ni bila na ogled že več kot 20 let. Isobel, ki jo je družina klicala po vzdevku "Ib", je pozirala med branjem 4000 strani dolgega romana Marcela Prousta Iskanje izgubljenega časa. Zato je upodobljena s knjigo v naročju, oblečena v ohlapno obleko ter z bosimi nogami, oprtimi na stol. Foto: Sotheby's

Ljudi je po njenih besedah želel naslikati takšne, kakršni so bili, ni jih hotel ukalupiti ali prepričevati v eno ali drugo stvar. "Odločil se je, da nas bo naslikal in del tega, kar smo bili, je bilo to, kako smo se odločili sedeti."

Šest od 37 draženih del ni bilo prodanih
Dražba moderne in sodobne umetnosti je pri Sotheby's prinesla skupno 194,5 milijona evrov, kar je po pisanju DPA 15-odstotno povišanje v primerjavi s podobno dražbo junija lani. Kot so ob tem še povedali poznavalci, šest od 37 draženih del ni bilo prodanih, nekatera dela pa so bila prodana le po ocenjeni vrednosti.