V Kranju bodo 6. februarja zvečer predpremiero prikazali film Zora prešernega Kranja, dan pozneje pa bodo v Prešernovi hiši odprli novo razstavo, medtem ko v žirovniški občini urejajo pot kulturne dediščine.

Društvo SNG Kranj in Feguš Film sta po naročilu Gorenjskega muzeja pripravila kratki igrano-dokumentarni film Zora prešernega Kranja. Film, ki ga je režiral Matjaž Feguš, prikazuje zgodbo neizmernega občudovalca pesnika Franceta Prešerna Črtomirja Zorca, ki si je prizadeval, da bi mesto Kranj dobilo pesnikov spomenik in spominski muzej ter da bi se Prešernovi posmrtni ostanki ohranili v Kranju. Njegova vizija, da bi Kranj postal Prešernovo mesto, je bila jasna, pot do nje pa dolga in polna ovir.

Film bodo predpremierno prikazali 6. februarja ob 19. uri v Stolpu Škrlovec, premierno pa v Prešernovi hiši v Kranju na predvečer slovenskega kulturnega praznika ob 18.30, ko bodo odprli tudi razstavo V tej hiši je bival in umrl prvak slovenskih pesnikov – 60 let Prešernovega spominskega muzeja.

Mineva namreč 60 let, odkar je hiša, v kateri je Prešeren živel, postala spominski muzej, odprt za javnost. V njem so se od leta 1964 do danes zamenjale tri stalne razstave o Prešernovem življenju in delu. Razstava, ki bo na ogled do 22. aprila, poleg razvoja Prešernovega spominskega muzeja predstavlja tudi prenove in posege, ki jih je skozi čas doživljala sama stavba.

V žirovniški občini so prvi spremljevalni dogodek v sklopu praznovanja slovenskega kulturnega praznika pripravili v ponedeljek, ko je Damir Globočnik v Čopovi rojstni hiši predstavil knjigo Spomeniki. V 7. februarja ob 18. uri pa bosta v Kulturni dvorani na Breznici pesniški večer lokalnih pesnikov in pesnic in odprtje razstave slikarske kolonije Dežela kranjska nima lepšga kraja, kot je z okolšno ta, podoba raja.

Na praznični dan bo potekal tradicionalni pohod po Poti kulturne dediščine Žirovnica, ki vabi v rojstne hiše velikanov slovenske kulture. Pot so v zadnjih mesecih začeli dodatno urejati. Kot je pojasnil direktor Zavoda za turizem in kulturo Žirovnica Matjaž Koman, so namreč na podlagi izkušenj pohodnikov in kolesarjev pripravili načrt nadgradnje in osvežitve tematske poti.

Na poti so določili več točk oziroma postajališč, ki jih želijo opremiti z informacijskimi tablami, klopmi, stojali za kolesa, koši za smeti in drugo usklajeno urbano opremo. Urejanja prvih štirih točk, in sicer v Vrbi na parkirišču, pri vstopu na cesarsko cesto na Rodinah, v vaškem jedru v Žirovnici in pri Finžgarjevi rojstni hiši v Doslovčah, so se s pomočjo evropskih sredstev v projektu Živa dediščina lotili lansko jesen. Pred kratkim so poskrbeli tudi za novo označitev tematske poti, uresničevanje načrta pa bodo postopoma nadaljevali tudi v prihodnje.

Vrhunec prazničnega dogajanja v Vrbi bo tudi letos osrednja slovesnost, na kateri bo tokrat slavnostni govorec predsednik državnega sveta Marko Lotrič. V Kranju pa bo prek celotnega prazničnega dne potekal prav tako tradicionalni Prešernov smenj, ki se bo sklenil s Shodom muz na kranjskem Parnasu, kakor so poimenovali tradicionalno srečanje s Prešernovimi nagrajenci.