Premier Golob in papež Frančišek izpostavila dobre dvostranske odnose

Papež Frančišek je danes v Vatikanu v zasebno avdienco sprejel slovenskega premierja Roberta Goloba. Kot so sporočili s Svetega sedeža, sta sogovornika izpostavila dobre dvostranske odnose med Slovenijo in Svetim sedežem ter izrazila željo po nadaljevanju sodelovanja. Govorila sta tudi o aktualnih temah v svetu.

Papež Frančišek je danes v Vatikanu v zasebno avdienco sprejel 
slovenskega premierja Roberta Goloba. Foto: Bor Slana/STA
Papež Frančišek je danes v Vatikanu v zasebno avdienco sprejel slovenskega premierja Roberta Goloba. Foto: Bor Slana/STA

VATIKAN > Kot je v izjavi za medije po pogovorih v Vatikanu povedal slovenski premier, sta s papežem govorila o tem, kako delovati preventivno, da se grozote iz Ukrajine ne bi prenesle na območje Zahodnega Balkana in kako združiti moči, da v to regijo prinesemo mir in pomiritev.

Med drugim sta govorila tudi o Bosni in Hercegovini, ki jo je Golob označil za "Balkan v malem in obenem za nevralgično točko". Kot je pojasnil, sta govorila o korakih, ki vodijo do tega, da se ljudem ponudi upanje, nato pa se ta trenutek izkoristi za to, da se spremeni politični in administrativni ustroj v BiH.

Premier Golob in papež Frančišek, ki ravno danes praznuje 86. rojstni dan, sta po navedbah Svetega sedeža izpostavila tudi pozitiven prispevek katoliške cerkve slovenski družbi.

Premier pa je slovenskim medijem povedal še, da sta se pogovarjala tudi o novem vodstvu Slovenske škofovske konference in o tem, kako bi peljali zadeve naprej. "Govorila sva o tem, kako imamo politični sistem, ki je najprej v dialogu z državljani in nato še z institucijami in podobno velja za Cerkev," je dejal. Dodal je, da sta se strinjala, da je treba poskrbeti, da bo dialog tekel naprej.

S papežem sta po besedah premierja govorila tudi o tem, da se moramo čim manj ukvarjati s preteklostjo. Moramo se je zavedati, a se hkrati o njej nehati prepirati.

Izmenjala sta tudi pogled na to, kako vzpostaviti osnovno politično higieno znotraj lastnih institucij, da bodo te izpolnjevale svoje poslanstvo.

Predsednik slovenske vlade se je v okviru današnjega obiska v Vatikanu sešel tudi z državnim tajnikom Svetega sedeža Pietrom Parolinom in nadškofom Paulom Richardom Gallagherjem, tajnikom Svetega sedeža za odnose z državami.

Kot so sporočili iz kabineta predsednika vlade, so sogovorniki izmenjali poglede o posledicah ruske agresije na Ukrajino in o situaciji na Zahodnem Balkanu. Ob tem je premier poudaril, da podelitev statusa kandidatke EU Bosni in Hercegovini šteje za velik uspeh slovenske diplomacije. Sloveniji je namreč uspelo doseči soglasje vseh 27 članic EU, s čimer je EU dala upanje vsem državljankam in državljanom BiH.

"Današnji obisk bo sklenil prizadevanja za podporo državam Zahodnega Balkana na evropski poti ter prizadevanja za pomiritev in spravo med njimi. Pri tem računamo tudi na podporo diplomacije Svetega sedeža," je povedal premier Golob.

Premier je na željo gostiteljev podal oceno razmer na energetskem trgu in izpostavil, da mora Evropa dati špekulantom jasno sporočilo, da ne bo dovolila, da za svoje dobičke uničijo konkurenčnost.

Poleg tega so sogovorniki spregovorili o migracijah, kjer je slovenski premier potrdil, da je Slovenija odprta za integracijo pribežnkov, ki bi želeli ostati v Sloveniji. Izpostavil je, da Slovenija odstranjuje žico na meji s Hrvaško, saj da je tam nikoli niti ne bi smelo biti.

Predsednik vlade in državni tajnik Svetega sedeža sta tudi izmenjala mnenje o dvostranskem dialogu. Slovenija ocenjuje, da so odnosi prijateljski, med Slovenijo in Svetim sedežem poteka reden dialog.

Golob je Frančišku podaril tudi Pahorjevo Nekropolo

Predsednik vlade je papežu podaril poustvarjeno Plečnikovo kljuko vhodnih vrat Narodne univerzitetne knjižnice, ki jo krasita glavi konjičkov, dres nogometaša Andresa Vombergarja, argentinskega Slovenca, ki je član slovenske nogometne reprezentance in argentinskega kluba San Lorenzo, za katerega navija tudi papež, ter slovensko orehovo potico. Kardinalu Parolinu pa je podaril knjigi Draga Jančarja In ljubezen tudi ter Katarina, pav in jezuit ter knjigo Borisa Pahorja Nekropola, so še sporočili iz kabineta premierja.

Premier si je Vatikanu tudi ogledal Sikstinsko kapelo in Raffaelove sobane.

Na uradnem obisku v Vatikanu se je letos februarja mudil tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je Sveti sedež obiskal ob 30. obletnici vzpostavitve diplomatskih odnosov med Slovenijo in Vatikanom. Sveti sedež je bil namreč ena prvih zahodnih držav, ki je priznala neodvisnost Slovenije.

Kot predsednik vlade pa je Vatikan nazadnje obiskal Marjan Šarec, ki se je s papežem Frančiškom srečal poleti leta 2019.


Najbolj brano