Pojav kondenza

Drobne kapljice na oknih veliko povedo o stanju vašega doma. Kaj lahko storite?

Mare Koren
10. 2. 2024, 15.30
Posodobljeno: 20. 3. 2024, 06.59
Deli članek:

So se tudi na vaših oknih pojavile drobne vodne kapljice? Nastal je kondenz. Kaj to pomeni? Je to lahko nevarno za moje zdravje? Kaj lahko naredim? Se tudi vi soočate s podobnimi vprašanji? Rešitve so.

Dreamstime
Kondenz se pojavi na najhladnejšem mestu v stanovanju zaradi mešanja hladnega in toplega zraka.

Do nastanka kondenza pride, ko topel in vlažen zrak prideta v stik s hladno površino in se nato na njej ohlajata. S prostim očesom to zaznamo kot pojav drobnih zgoščenih kapljic ali megle, ki se pojavi najprej na okenskem steklu. Zakaj? Ker je v primerjavi z zidovi in drugimi obodnimi konstrukcijskimi elementi to najhladnejše področje. V hladnih delih leta, ko je temperaturna razlika med zunanjo in notranjo temperaturo precej višja kot v drugih letnih časih, je pojav kondenzacije pogost. Še posebno v starejših in slabo izoliranih objektih, kjer je tudi večja vlažnost. Najpogosteje se kondenzacija pojavi v kuhinji, kopalnici in spalnici, saj so to prostori, kjer človek ustvari največ vlažnega zraka. Za optimalno bivalno okolje ljudje potrebujemo stopnjo vlažnosti med 40 in 60 odstotki. Če je vlage v zraku manj, se lahko poškoduje sluznica, postane manj odporna in bolj dovzetna za različne okužbe. Če je vlage v prostoru preveč, ta vpliva na dihanje in splošno počutje. Tak zrak je običajno »težek«, kot radi rečemo.

Kaj lahko storimo

Najprej bo treba poskrbeti za učinkovito zračenje. Na vlažnost v prostoru vplivamo sami, v kuhinji se med kuhanjem para dviguje iz loncev, v kopalnici kondenzacija nastane zaradi rabe vode v higienske namene ali delovanja pralnega stroja ter v spalnici, kjer se kondenz nabira zaradi izdihanega zraka in se zaradi naše prisotnosti ozračje bolj segreva. Kako ukrepati? Najboljša rešitev za čim večje optimiziranje vlažnosti je redno zračenje. Tako bomo omogočili izmenjavo zraka in poskrbeli, da se bo topel in vlažen zrak zamenjal s hladnejšim in bolj suhim. Svetujemo vam, da ne zračite zgolj tako, da okna oprete na kip, temveč da jih odprete na stežaj. Počakajte pet minut in v stanovanju ustvarite prepih. Tako se bo zrak v vašem domu v celoti zamenjal, toplotne izgube pa bo manj, kot če bi zračili z oknom, odprtim na kip. Optimalno prezračevanje si lahko priskrbite tudi z učinkovitim prezračevalnim sistemom, ki bo poskrbel za primerno vlažnost, ali za razvlaževanje vključite klimatsko napravo, ki bo iz zraka posesala odvečno vlago.

Vzrok so lahko tudi okna, ki preveč tesnijo

Prav ste prebrali. Če se je pri vas začel pojavljati kondenz in ste pred kratkim zamenjali okna, je to lahko posledica tesnjenja. Če ste izbrali energetsko varčna okna iz PVC-materialov, je ena izmed njihovih lastnosti tudi izjemno dobro tesnjenje, zato je redno zračenje še kako pomembno. Precej drugače je pri lesenih okvirjih, ki prepuščajo precej več zraka. Pogosto se kondenz pojavlja tudi na aluminijastih oknih in oknih kombiniranih izvedb. Aluminij je sicer dober toplotni prevodnik, zato vam svetujemo, da toplotne mostove zmanjšate z izolativnimi distančniki. Okvirji in stekla se bodo tako manj rosili.

Dreamstime
Pri vlažnosti prostorov moramo najti pravo mero. Tudi prenizka vlažnost v prostorih vpliva na naše počutje.
Morda je fasadna izolacija preslaba

Kot navajajo strokovnjaki, lahko pred vdorom vlage in kondenza prostore zaščitimo tudi s posebno namestitvijo parne ovire ali parne zapore. Gre za tanek sloj folije iz PVC, polietilena ali aluminija, ki ima visoko difuzijsko upornost vodne pare. Z montažo se bo vdor vlage znižal ali celo popolnoma izginil in tako preprečil vdor v prostor skozi konstrukcijo samega objekta. Vgradimo jo na notranjo oziroma toplejšo stran konstrukcije. Ustrezno dolgoročno rešitev za preprečevanje nastajanja vlage je tudi ustrezen fasadni sistem z dodanim zračnim slojem. Običajno gre za štiri centimetre debel sloj, ki omogoča boljši pretok zraka in prehajanje vodne pare ter zmanjšuje vlaženje konstrukcijskh materialov in preprečuje nastanek plesni. 

dreamstime
Vzrok za pojav kondenza je najpogosteje slabo zračenje prostorov.