Alaa Abdel-Fattah je 2. novembra začel polno gladovno stavko in namerava od prvega dneva mednarodne podnebne konference COP27, 6. novembra, odrekati tudi vodo. Foto: AP
Alaa Abdel-Fattah je 2. novembra začel polno gladovno stavko in namerava od prvega dneva mednarodne podnebne konference COP27, 6. novembra, odrekati tudi vodo. Foto: AP

V pismu, naslovljenem na voditelje več držav, je skupina nobelovcev pozvala gostujoče diplomate in politike, naj "del svojega programa posvetijo več tisočim političnim zapornikom v egiptovskih zaporih." Pozvali so še posebej k obravnavi primer vidnega zaprtega aktivista Alaa Abdel Fattaha, ki gladovno stavka. Njegovi družinski člani so sporočili, da je v torek začel polno gladovno stavko in namerava od 6. novembra, torej prvega dneva mednarodne podnebne konference, odrekati tudi vodo. Ob tem so izrazili bojazen, da bo brez vode umrl, preden se bo konferenca zaključila, torej 18. novembra, poroča Associated Press (AP).

Delno tudi v zaporu napisana zbirka esejev
Leta 1981 v Kairu rojeni Abdel Fattah je disident in državljan Združenega kraljestva. Prepoznavno ime in obraz je postal s prodemokratičnimi vstajami leta 2011, ki so zajele Bližnji vzhod in v Egiptu strmoglavile dolgoletnega predsednika Hosnija Mubaraka. Aktivist, sicer programer, je večino zadnjega desetletja preživel za zapahi, njegovo pridržanje pa je postalo simbol vrnitve Egipta k avtokratski vladavini. Abdel Fattah je dejaven tudi kot pisatelj. Pisemsko kampanjo nobelovcev sta organizirali založbi Fitzcarraldo Editions in Seven Stories Press, ki skrbita za distribucijo njegovih del. Abdel-Fattahova najnovejša zbirka esejev, od katerih jih je nekaj napisal v zaporniški celici, nosi naslov Niste še bili poraženi. Objavil jo je bila aprila letos, v njej pa obravnava vprašanja svetovne nepravičnosti, vključno s podnebnimi spremembami.

Po pisanju AP-ja bolj kot se bliža konferenca, bolj se kaže, da se bliža nov val dolgoletnega zatiranja oblasti. 12 organizacij za človekove pravice – vključno z Egiptovsko pobudo za osebne pravice – izdalo poročilo, ki dokumentira niz aretacij v zadnjih dneh. Aretacije so povezane s pozivi k demonstracijam 11. novembra v znak protesta proti novi vladni ekonomski politiki. Poročilo navaja, da je bilo aretiranih najmanj 138 Egipčanov, ki so še zmeraj priprti na več območjih po državi. Večina se sooča z obtožbami pridružitve prepovedani skupini in širjenja lažnih novic, kakršnih je deležen tudi Abdel Fattah.

Aretacija indijskega aktivista in njegovega odvetnika
Poročilo navaja še, da so egiptovske varnostne službe aretirale indijskega aktivista Ajita Rajagopala in njegovega egipčanskega odvetnika Makariosa Lahzyja ter ju pridržale 24 ur, potem ko je aktivist poskušal pešačiti iz Kaira v Šarm el Šejk, da bi na ta način ozaveščal o podnebnih spremembah. Glede na poročilo so ju izpustili v ponedeljek, kar je z zapisom na družbenem omrežju potrdil tudi Lahzy.

Alaa Abdel Fattahova sestra Sanaa Seif je pred sedežem britanskega zunanjega ministrstva v Londonu organizirala sedečo akcijo. Foto: AP
Alaa Abdel Fattahova sestra Sanaa Seif je pred sedežem britanskega zunanjega ministrstva v Londonu organizirala sedečo akcijo. Foto: AP

V Egiptu več kot 60.000 političnih zapornikov
Medtem ko se mednarodna pozornost pred podnebnim vrhom v Šarm el Šejk vse bolj osredotoča na Egipt, Abdel Fattahova družina lobira za njegovo izpustitev. Aktivistova sestra Sanaa Seif je pred sedežem britanskega zunanjega ministrstva organizirala sedečo akcijo, da bi to Združeno kraljestvo spodbudila k ukrepanju glede njegovega primera.

Vlada predsednika Abdela Fataha el Sisija, zaveznika ZDA z globokimi gospodarskimi vezmi z evropskimi državami, že leta neusmiljeno utišuje disidente in zatira neodvisne organizacije z aretacijami in različnimi omejitvami. Številni vodilni aktivisti, vpleteni v vstajo leta 2011, so pobegnili iz države ali pa so še zmeraj v zaporu, večina v skladu z drakonskim zakonom, sprejetim leta 2013, ki je dejansko prepovedal vse ulične proteste. Organizacija Human Rights Watch ocenjuje, da je za zapahi več kot 60.000 političnih zapornikov.

Guterres, Biden, Macron in Sholz med naslovniki
Omenjena skupina 15 nobelovcev je pismo med drugim poslala generalnemu sekretarju Združenih narodov Antoniu Guterresu, predsedniku ZDA Joeju Bidnu in odposlancu ZDA za podnebje Johnu Kerryju, britanskemu premierju Rishiju Sunaku, kralju Karlu III., predsedniku Francije Emmanuelu Macronu in nemškemu kanclerju Olafu Scholzu.

Sunakov tiskovni predstavnik Max Blain je sporočil glede Abdel Fattaha, da se vlada Združenega kraljestva "načenja njegov primer na najvišjih ravneh egiptovske vlade" in "trdo dela, da bi zagotovila izpustitev Alaa Abdel Fattaha". Dodal je, da ne more reči, ali bo Sunak izpostavil dotični primer med svojo udeležbo na konferenci COP27.

Po pisanju AP-ja se predstavnik za medije egiptovske vlade še ni odzval na prošnjo za komentar o distribuciji pisma, ki so ga podpisali nobelovci za književnost Svetlana Aleksievič, J. M. Coetzee, Annie Ernaux, Louise Glück, Abdulrazak Gurnah, Kazuo Išiguro, Elfriede Jelinek, Mario Vargas Llosa, Patrick Modiano, Herta Müller, Orhan Pamuk, Roger Penrose, George Smith, Wole Soyinka in Olga Tokarczuk.