Foto: Reuters
Foto: Reuters

"Trenutno dostopni podatki kažejo, da je cepljenje s poživitvenim odmerkom varno in učinkovito že tri mesece po zaključku prvotnega cepljenja, če je to potrebno z vidika javnega zdravja," je povedal vodja oddelka za strategijo cepljenja pri Evropski agenciji za zdravila (EMA) Marco Cavaleri.

Cavaleri je spregovoril tudi o novi koronavirusni različici omikron in poudaril, da je še premalo podatkov, da bi lahko povedali, kako so trenutno dostopna cepiva učinkovita proti njej.

"Trenutno še nimamo dovolj podatkov o vplivu te različice na učinkovitost odobrenih cepiv, vendar stalno spremljamo in zbiramo podatke glede tega," je dejal.

Po Cavalerijevih besedah sicer za zdaj kaže, da so okužbe z omikronom "večinoma blage", a je treba zbrati več podatkov, da bi ugotovili, ali lahko povzroči tudi hud potek koronavirusne bolezni.

Sorodna novica Proizvajalci cepiv za vsak primer hitijo s prilagoditvami različici omikron

WHO za pravično porazdelitev cepiv

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sicer še naprej nasprotuje univerzalnemu dostopu do poživitvenih odmerkov proti covidu-19, saj bi morali po njenem mnenju najprej omogočiti, da vsi dobijo prvi odmerek.

Gre za pravično porazdelitev cepiv, pravi vodja svetovalne skupine strokovnjakov WHO-ja za cepljenje (SAGE) Alejandro Cravioto.

Dokler ni na voljo dovolj cepiv, ostaja prioriteta, da morajo najprej vsi dobiti priložnost za prvi oziroma dva odmerka cepiva, je poudaril in pojasnil, da so namreč z vsemi odmerki cepljeni dovolj dobro zaščiteni pred hujšim potekom covida-19 najmanj pol leta, je dodal.

Še vedno pa ostaja tudi priporočilo, da poživitveni odmerek dobijo osebe z oslabljenim imunskim sistemom. Svetovalna skupina pri tem priporoča, da osebe v prvem krogu cepljenja dobijo cepivo istega proizvajalca, je pa mogoče uporabiti tudi cepivo drugega proizvajalca. Za zdaj še preučujejo, ali je smiselno pri poživitvenem odmerku uporabiti drugo cepivo.