Luka Dončić je bil na parketu le pol ure, mirno pa bi lahko na klop odšel že sredi tretje četrtine, ko je prednost znašala 36 točk. Lakersi nimajo obrambnega specialista, saj je Avery Bradley poškodovan. Če bi Dallas igral zavzeto do konca tekme, bi lahko presegel 150 točk. Foto: Reuters

23-letni Ljubljančan je dosegel deseti trojni dvojček v letošnji sezoni. Mavericksi so se s 47. zmago še približali Golden Statu na tretjem mestu Zahoda.

Lakersi so v nedeljo zapravili 23 točk naskoka v New Orleansu. San Antonio se je prebudil in jih prehitel na 10. mestu, ki še vodi v dodatne kvalifikacije. LeBron James si je zvil gleženj v nedeljo, Anthony Davis pa je izpustil že 17 tekem zapored zaradi poškodbe stopala. Oba zvezdnika sta tokrat manjkala, na klopi sta le opazovala veliko nemoč soigralcev.

Dallas zelo blizu tretjemu mestu na Zahodu

Jason Kidd je bil pomočnik Franka Vogla pri Lakersih v prejšnjih dveh sezonah. Oktobra 2020 sta se skupaj veselila naslova v mehurčku v Orlandu. Še v lanski sezoni so bili Jezerniki najboljša obrambna ekipa lige, v tej sezoni pa so ena izmed najslabših.

17 točk Dončića v prvi četrtini
Dončić je že v uvodnih treh minutah brez težav poskrbel za vodstvo z 8:0 s tremi polaganji. Sprehajal se je skozi neobstoječo obrambo Lakersov in podal do Dwighta Powlla, ki je z zabijanjem z eno roko navdušil navijače. Ko so se gostje malce zbrali in znižali na 32:25, je Dallas končal prvo četrtino z delnim izidom 11:0. Reggie Bullock je zadel dve trojki, Maxi Kleber pa je ujel odbito žogo, šprintal prek celotnega igrišča in prehitel sireno za 43:25 po 12 minutah. Ljubljančan je dosegel 17 točk v prvi četrtini.

LeBron James je s klopi opazoval nemoč soigralcev. 37-letni zvezdnik bi lahko že naslednjo nedeljo končal sezono. Foto: AP

Jezerniki delovali kot razbita vojska
V drugi četrtini so motivirani rezervisti še povišali prednost. Davis Bertans je zadel tri trojke, Spencer Dinwiddie pa je poskrbel za najvišjo prednost v prvem polčasu (63:33). Dončić je do odmora zbral 25 točk, 6 skokov in 5 podaj. Dallas je imel ogromno prednost po prvem polčasu (82:56). Toliko točk so Lakersi ob odmoru zadnjič prejeli leta 1959.

Zbranost gostiteljev popustila sredi tretje četrtine
Na začetku tretje četrtine je kazalo na epski polom Jezernikov. Dončić je s trojko povišal na 99:62, potem pa je po zgrešeni trojki Doriana Finney-Smitha ujel odbito žogo ob zmedenem centru Dwightu Howardu in zlahka dodal še dve točki. Deseti skok je pomenil, da je že po petih minutah drugega polčasa vpisal trojni dvojček. V nadaljevanju tretje četrtine je zbranost v obrambi Dallasa pričakovano popustila. Malik Monk je zadel štiri trojke, a so Lakersi po 36 minutah še vedno zaostajali za 29 točk (113:84).

Dončić je v zadnji četrtini počival, rezervisti Dallasa se niso posebej naprezali, dosegli so le še 15 točk.

"Lakersi se borijo za uvrstitev v končnico, zato smo bili pripravljeni že od prve minute. Vedno želim največ. Želim si osvojiti naslov. Zelo smo izboljšali obrambo," je povedal Dončić.

Durant nasul Detroitu 41 točk
Brooklyn se je moral zelo potruditi za zmago nad odpisanim Detroitom s 130:123. Odpisani Pistonsi so sredi druge četrtine vodili že za 12 točk (43:55). Kevin Durant je bil najboljši strelec tekme z 41 točkami, Goran Dragić je prispeval 9 točk, 6 skokov in 3 podaje v 27 minutah.

Ključen je bil začetek drugega polčasa, ko so Netsi z delnim izidom 22:8 povedli z 80:72. Detroit je še uspel izenačiti na 108:108, potem pa je Durant dosegel štiri zaporedne točke, Seth Curry pa je bil natančen izza črte.

Kyrie Irving se je veselil prve zmage na domačem parketu. Zvezdnik je odigral šele drugo tekmo v Barclays Centru, saj vse do prejšnjega konca tedna ni smel igrati, ker ni cepljen. Tokrat je zbral 24 točk, Andre Drummond pa se je izkazal s 14 točkami in 13 skoki. Odlični novinec Cade Cunningham je dosegel 34 točk za Pistonse.

Antetokounmpo z izjemno blokado zaustavil Embiida
V obračunu ekip, ki se borita za vrh Vzhoda, je Philadelphia izgubila proti Milwaukeeju s 116:118. Giannis Antetokounmpo je dosegel 40 točk in 1,6 sekunde pred koncem blokiral met Joela Embiida.

Sodniki so se najprej odločili, da se je žoga dotaknila table in koš so priznali. Po ogledu posnetka so odločitev hitro spremenili. Spektakularna blokada je bila izvedena pravilno. 1,6 sekunde pred koncem je Brook Lopez dobil skok na sredini igrišča in ura se je iztekla.

Kareem Abdul-Jabbar je še vedno najboljši strelec v zgodovini Milwaukeeja s 14.172 točkami, a Antetokounmpo zaostaja le še za 40 točk in ga bo ta teden zagotovo prehitel.

Paul George je napovedal, da bodo Clippersi še zelo nevarni v končnici. Foto: Reuters

George preporodil Clipperse
LA Clippersi so premagali Utah s 121:115, potem ko so v tretji četrtini zaostajali za 25 točk. Paul George je preporodil gostitelje, prispeval je 34 točk na prvi tekmi po 22. decembru. Uspela mu je sanjska vrnitev po poškodbi komolca.

Že ob predstavitvi igralcev v Crypto.com Areni je zvezdnik prejel velik aplavz. Bogati lastnik Steve Ballmer je bil navdušen. Kawhi Leonard letos ni odigral niti enega tekme po hudi poškodbi kolena v lanski končnici, George pa je izpustil večino sezone.

George je v tretji četrtini dosegel 20 točk, Clippersi so se približali na 82:94, zadnjo četrtino pa so dobili z 39:21.

Tekme 29. marca:
DALLAS – LA LAKERS
128:110 (43:25, 39:31, 31:28, 15:26)
Dončić 34 (12/23 iz igre, 4/12 za tri, prosti meti 6/7), 12 skokov in 12 podaj v 30 minutah, Bullock 17 (5/8 za tri), Bertans 14 (4/5 za tri), Dinwiddie 13, Green, Powell in Brunson po 12, Finney Smith 8, Kleber 5, Chriss 1; Monk 28 (10/16 iz igre, 6/10 za tri), Westbrook 25 (9/17 iz igre), Johnson 16, Horton Tucker 12, Augustin in Gabriel po 8, Ariza 6, Anthony 4, Reaves 3, James in Davis nista igrala.

BROOKLYN – DETROIT
130:123 (33:35, 25:29, 38:30, 34:29)
Durant 41 (14/23 iz igre, 4/6 za tri) in 11 skokov, Irving 24 (7/18 iz igre, 4/8 za tri), Brown 15 (3/3 za tri), Drummond 14 in 13 skokov, Se. Curry in Claxton po 11, Dragić 9 (4/7 iz igre, 1/3 za tri), 6 skokov in 3 podaje v 27 minutah, Mills 3, Johnson 2; Cunningham 34 (5/11 za tri), Stewart (11 skokov) in Bey po 15, Hayes 13, Bagley in Jackson po 11, Olynyk 8, McGruder 6, Jospeh in Key po 5.

PHILADELPHIA – MILWAUKEE 116:118
Harden 32 (4/10 za tri), Embiid 29 (11/21 iz igre) in 14 skokov, Harris 22 in 11 skokov; G. Antetokounmpo 40 (16/24 iz igre) in 14 skokov, Middleton 22 in 9 skokov, Holiday 18 in 10 podaj, B. Lopez 17 (4/9 za tri).

WASHINGTON – CHICAGO 94:107
Hačimura 21 (8/10 iz igre), Caldwell Pope 20, Porzingis (10 skokov) in Avdija po 14; DeRozan 32 (12/27 iz igre), Vučević 27, LaVine 14.

LA CLIPPERS – UTAH 121:115
George 34 (10/20 iz igre, 6/9 za tri), Jackson 21, Kennard 17 (4/7 za tri); Mitchell 33 (12/21 iz igre), Conley 19, Clarkson 17.