spidvej Speedway Grand Prix Matej Žagar

Petek, 6. 8. 2021, 22.06

SP v spidveju (Lublin)

Zmarzlik niza zmage, Žagar deseti

Matej Žagar | Matej Žagar je dosegel najboljšo uvrstitev sezone. | Foto Grega Valančič/Sportida

Matej Žagar je dosegel najboljšo uvrstitev sezone.

Dirkači so v svetovnem prvenstvu v spidveju danes vozili peto dirko sezone. V poljskem Lublinu je še na tretji zaporedni dirki slavil svetovni prvak, domačin Bartosz Zmarzlik. Z novo zmago je tudi prevzel vodstvo v SP. Slovenski dirkač Matej Žagar je bil danes deseti, a je tudi na peti dirki sezone ostal brez polfinala.

Matej Žagar
Sportal Nova zmaga Zmarzlika, Žagar 15.

Svetovni prvak zadnjih dveh sezon je v zadnjih tednih v izjemni formi. Dobil je prejšnji dirki v Vroclavu, danes pa je slavil še na peti postaji sezone. Na ta način se je tudi prebil v skupno vodstvo, kjer ima 83 točk, tri več kot danes četrti Rus Artjom Laguta.

V finalu je Zmarzlik zanesljivo prišel do nove zmage, presenetil pa je še en domačin Dominik Kubera. Kot dirkač s povabilom prireditelja je odlično izkoristil priložnost, pokazal zelo dobre vožnje že v predtekmovanju, zanesljivo opravil z izkušenimi tekmeci tudi v polfinalu, v finalu pa je moral priznati premoč le slavnejšemu rojaku Zmarzliku. Na tretjo stopničko je stopil Šved Fredrik Lindgren, brez odra je ostal Laguta.

Matej Žagar je danes dosegel najboljšo uvrstitev sezone. Potem ko je bil v Vroclavu 13. in 15., na prvem dvojčku sezone v Pragi pa 11. in 12., je danes prišel na rob deseterice.

Janowski precej pokvaril skupno uvrstitev

Danes je nekaj časa kazalo celo, da se mu bo prvič uspelo prebiti med osmerico polfinalistov. V prvih dveh vožnjah je bil namreč dvakrat drugi, premagala sta ga le Laguta in do te dirke vodilni v SP Maciej Janowski. A potem nadaljevanje ni bilo več tako dobro, Žagar je v svojih naslednjih treh vožnjah iztržil tri tretja mesta, skupno pa sedem točk ni bilo dovolj za preboj med osem.

Najboljšega večera pa ni imel niti Janowski, saj je končal pri le štirih točkah na 13. mestu in tako precej pokvaril skupno uvrstitev.

Matej Žagar | Foto: Grega Valančič/Sportida Foto: Grega Valančič/Sportida

V seštevku sezone je zdaj vrstni red nekoliko pomešan, a še vedno tudi zgoščen. Zmarzlik je skočil prav na vrh, toda tudi Laguta, ki v tej sezoni kaže zelo dobre predstave, je blizu in zaostaja le za tri točke (83-80). Janowski je s 70 na tretjem mestu, četrti pa s 67 Rus Emil Sajfutdinov, ki je danes obtičal v polfinalu.

Današnji tretji Lindgren je tik za njim s 66, šesti je Britanec Tai Woffinden s 55. V letošnji sezoni ima le šesterica zagotovljen nastop v SP tudi za naslednjo sezono. Žagar je z današnjimi sedmimi točkami zdaj pri skupno 24, še vedno pa je na 13. mestu seštevka.

V Lublinu bo v soboto še ena dirka za SP, s katero se bo sezona že prevesila v drugo polovico, saj je letos načrtovanih 11 preizkušenj.

Izidi: 1. Bartosz Zmarzlik (Pol) 20, 2. Dominik Kubera (Pol) 18, 3. Fredrik Lindgren (Šve) 16, 4. Artjom Laguta (Rus) 14, 5. Jason Doyle (Avs) 12, 6. Tai Woffinden (VBr) 11, 7. Leon Madsen (Dan) 10, 8. Emil Sajfutdinov (Rus) 9 ... 10. Matej Žagar (Slo) 7;

SP skupno (5): 1. Bartosz Zmarzlik (Pol) 83, 2. Artjom Laguta (Rus) 80, 3. Maciej Janowski (Pol) 70, 4. Emil Sajfutdinov (Rus) 67, 5. Fredrik Lindgren (Šve) 66, 6. Tai Woffinden (VBr) 55, 7. Leon Madsen (Dan) 54, 8. Max Fricke (Avs) 41 ... 13. Matej Žagar (Slo) 24.