Novice

Evropska komisija: prvi znaki, da se razmere v kmetijstvu izboljšujejo

Prve izboljšave nakazujejo cenejša gnoijla in dejstvo, da se inflacija hrane v EU začenja umirjati, a kmete še vedno skrbijo nadpovprečno visoki vhodni stroški ob manjšem in manj kakovostnem pridelku
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
03.08.2023 00:00
Dopolnjeno: 03.08.2023 17:49
Čas branja: 4 min
Evropska komisija: prvi znaki, da se razmere v kmetijstvu izboljšujejo
Krma je draga, odkupna cena mleka pa tako nizka, da evropska komisija pričakuje, da se bodo kmetje odločali za večji zakol goveje živine. Foto: Petra Šubic

Ob nadpovprečno visokih vhodnih stroških in padanju cen nekaterih kmetijskih surovin so se evropski kmetje spomladi soočili še z neugodnim vremenom, zato pričakujejo po količini in kakovosti slabše pridelke. Evropska komisija v kratkoročnih napovedih za kmetijstvo opaža prva znamenja, da se razmere izboljšujejo. Po pocenitvi zemeljskega plina so cenejša tudi gnojila, prav tako se inflacija hrane v EU začenja umirjati.

Spomladanska suša, pomanjkanje dežja ali preobilne padavine so povzročili kasnejše cvetenje, pozne setve, večje tveganje za škodljivce, ponekod pa so uničili ves pridelek.

Rast vhodnih stroškov se umirja

Rast vhodnih stroškov, ki je nastopila po začetku vojne v Ukrajini, se umirja, nekatere cene že padajo, a so še vedno nad povprečjem. Nekateri kmetje občutijo finančne pritiske in imajo težave z denarnim tokom. Da bi jim pomagala, je evropska komisija sredi julija sprejela paket pomoči, ki je težak 330 milijonov evrov. Ta podpora je namenjena Sloveniji in še 21 državam EU, medtem ko je 100-milijonski paket pomoči za odpravo tržnih neravnovesij že dobilo pet držav ob Ukrajini – Bolgarija, Češka, Poljska, Romunija in Slovaška.

Popijemo manj rdečega vina

Pri makroekonomskih kazalnikih je še veliko negotovosti, letos naj bi inflacija v evroobmočju znašala 5,4 odstotka, velik del poganja rast cen hrane. Zaradi inflacije se spreminjajo nakupovalne odločitve porabnikov, ki bolj posegajo po trgovskih blagovnih znamkah in cenejših izdelkih znotraj iste kategorije. To pomeni, da kupujejo perutninsko meso namesto govejega. Manj povprašujejo po mlečnih in ekoloških izdelkih, svežem sadju in zelenjavi. Vinarji občutijo manjšo porabo zlasti rdečega vina in roséja. Tudi izvoz vina iz EU se je malo zmanjšal glede na zadnji dve leti. Zato je evropska komisija pred kratkim dala zeleno luč za financiranje krizne destilacije.

Večji izvoz žit in EU ob dosti manjšem uvozu iz Ukrajine

Pridelava žit in oljnic v EU naj bi se v letih 2023/24 povečala za pet oziroma osem odstotkov. Izvoz žit iz EU bi lahko še naprej rasel, in sicer za približno šest odstotkov, medtem ko naj bi se uvoz žit iz EU, zlasti iz Ukrajine, zmanjšal za 35 odstotkov v primerjavi s sezono 2022/23. Manjši ukrajinski uvoz naj bi prineslo izboljšanje logističnih verig in infrastrukture za uvoz pridelkov iz Ukrajine, pa tudi večja pridelava v EU. Nekaj podobnega pričakujejo tudi pri uvozu semen ogrščice in sončnic.

Sektor sladkorja se sooča z rekordnimi cenami, proizvodnja belega sladkorja v EU za leto 2022/2023 pa naj bi se na letni ravni zmanjšala za 12 odstotkov. Posledično se lahko poveča uvoz sladkorja v EU. Pridelava sladkorja v EU bi se lahko okrepila v prihodnjem tržnem letu, ko naj bi se povečala za 15,5 milijona ton. Poraba sladkorja v EU ostaja stabilna, ne glede na visoke cene.

Visoke cene imajo drugačen vpliv na porabo svežega sadja in zelenjave. Tudi zaradi slabše kakovosti bomo pojedli manj svežih breskev in nektarin, ne pa, denimo, manj svežega paradižnika.

Zaradi prenizkih odkupnih cen mleka več zakolov

Surovo mleko je cenejše kot lani, odkupna cena za kmete je precej nižja, vhodnih stroškov pa so še vedno visoki. Zato bi lahko bila dobava mleka v EU letos za 0,2 odstotka manjša kot lani. Evropska komisija pričakuje, da bodo poleti zaklali več živine, da bi uravnotežili finančne razmere na kmetijah. To se v nekaterih državah EU že dogaja.

Izvoz posnetega mleka v prahu, masla in izdelkov iz sirotke v EU se je od januarja do marca 2023 povečal za 33 odstotkov, 11 odstotkov oziroma pet odstotkov . To je posledica padca cen mlečnih izdelkov v EU in bi lahko pospešilo okrevanje izvoza, zlasti pri maslu in posnetem mleku v prahu.

Malo manjša poraba mesa v EU

Proizvodnja govejega mesa v EU je v prvem četrtletju letos upadla za 3,7 odstotka, v vsem letu 2023 pa naj bi se zmanjšala za 1,8 odstotka. Poraba govejega mesa v EU naj bi se letos zmanjšala za 1,7 odstotka manj kot lani, tako da bi v EU zaužili 10 kilogramov govejega mesa na prebivalca. Majhno število zaklanih prašičev na evropskem trgu še naprej podpira visoke cene prašičev, medtem ko povpraševanje v EU ostaja visoko. Poraba svinjskega mesa na prebivalca v EU bi se lahko zmanjšala tako, da bi letos znašala okoli 30,4 kilograma.

V nasprotju z dogajanjem pri govejem in svinjskem mesa, ki ju zaznamuje manjše število telet oziroma pujsov ter še vedno draga krma, bi lahko prireja perutninskega mesa v EU letos zrasla narasla za 2,4 odstotka. Poraba perutninskega mesa v EU bi lahko narasla za skoraj en kilogram, vendar to ne bo v celoti nadomestilo manjše porabe drugih vrst mesa, zato letos pričakujejo za odstotek manjšo skupno porabo mesa v EU. To pomeni, da bi prebivalec EU letos porabil 0,7 kilograma manj mesa kot lani.

Dodatna vsebina ni prikazana, ker niste dovolili prejema piškotkov z zunanjih strežnikov. Spremeni...

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Nasveti o financiranju razvoja kmetije in refinanciranju posojil

Tudi o tem bomo v petek, 12. aprila, govorili na Svetovalnici za kmete in vas vabimo na ta posvet.

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Nasveti
Kako lahko kmetije optimizirajo davke
Agrobiznis
NasvetiPetra Šubic Kako lahko kmetije optimizirajo davke

Kmetijska dejavnost je lahko obdavčena na tri načine, najugodnejšo obdavčitev za vsako kmetijo pokaže posebno orodje, ki ga uporabljajo kmetijski svetovalci

AGROBIZ
Novice
Boj za najem dva tisoč hektarjev državnih njiv v Pomurju
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Boj za najem dva tisoč hektarjev državnih njiv v Pomurju

Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov spreminja pravilnik o zakupu kmetij in kmetijskih zemljišč, prednost pri najemu državnih njiv si želijo družinske kmetije