Nedelja, 20. 3. 2022, 3.28

Liga NBA, 19. marec

Neverjetno! Dončić blestel in izenačil rekord, Dallas pa doživel mrk. #video

2

Luka Dončić | Luka Dončić je v Charlottu zadel kar osem trojk in s tem izenačil svoj rekordni dosežek v ligi NBA,. | Foto Guliver Image

Košarkarji Dallas Mavericks so v nenavadnem srečanju v ligi NBA, na katerem je izstopal Luka Dončić, doživeli visok poraz v Charlottu. Mladi slovenski as v zadnji četrtini sploh ni zaigral, do takrat pa je dosegel 37 točk, od tega kar 21 v tretji četrtini! Na srečanju je zadel rekordnih osem trojk. Dallas je zaigral brez Spencerja Dinwiddieja. Kralj LeBron James je na gostovanju v Washingtonu pisal zgodovino in se na večni lestvici strelcev lige NBA, kjer je prehitel tudi legendarnega Karla Malona, povzpel na drugo mesto.

Luka Dončić
Sportal Nemirna roka Dončića, Dragiću uspel velik preobrat #video

Charlotte Hornets : Dallas Mavericks 129:108 (35:24, 61:52, 102:80)

Učinek Luke Dončića: 37 točk (met za tri 8/12, met za dve 5/8, prosti meti 3/5), 4 sk., 3 as., 4 izg. žoge v 30 minutah

Dvoboj v dvorani Spectrum Center se je začel imenitno za gostitelje. Na krilih natančnih metov za tri točke, prednjačila sta Terry Rozier in PJ Washington, so nezgrešljivi gostitelji hitro povedli s kar 19:4. Gostom iz Teksasa, za katere ni igral poškodovani Spencer Dinwiddie (bolečine v desnem kolenu, a naj poškodba ne bi bila hujše narave), je šlo marsikaj narobe. Tako v obrambi kot tudi napadu.

Vrhunci dvoboja v Charlottu:

Dallas je zapravljal žoge v napadu in zaostajal s kar 6:22, nato pa le pokazal zobe gostiteljem. Trojki sta zadela Dorian Finney-Smith in Luka Dončić. Dallas se je vrnil v igro, 23-letni slovenski virtuoz, ki je v Charlottu zgrešil tri uvodne mete iz igre, pa je nato v norem ritmu zadel še tri trojke, tako da so se gostje približali Charlottu. A ne za dolgo.

Pri domačih sta začela za tri točke zadevati še Miles Bridges in LaMelo Ball, obramba gostov iz Teksasa pa je bila preveč razglašena, da bi znala preprečiti največje nevarnosti Hornets. Charlotte je v uvodnih 12 minutah zadel kar 8 od 14 metov z razdalje, Dallas pa je na drugi strani izgubil kar sedem žog. Sršeni so tako dobili prvo četrtino s 35:24.

Festival trojk Luke Dončića v prvi četrtini:

V drugi četrtini je nekajkrat zadišalo po preobratu. Pri Dallasu se je za kratek čas prebudil Jalen Brunson in se na seznamu košarkarjev, ki so dosegli dvomestno število točk, pridružil Dončiću. Dallas se je v obdobju, ko je 23-letni Ljubljančan počival, resno približal Charlottu. Ko se je Luka vrnil v igro, so gostje nekajkrat prevzeli vodstvo, a z zelo tesno prednostjo. Ta pa se je kmalu stopila, še več, Hornets so po zaslugi delnega rezultata 11:0 ponovno ušli teličkom. Prvi del, v katerem so zelo natančno metali izza velike črte, so tako dobili za +9. V domačem moštvu sta največ točk dosegla Bridges (12) in Rozier (10).

Dončić je v tretji četrtini dosegel kar 21 točk, a je Dallas vseeno v tem obdobju še povečal zaostanek za Charlottom (28:41). | Foto: Reuters Dončić je v tretji četrtini dosegel kar 21 točk, a je Dallas vseeno v tem obdobju še povečal zaostanek za Charlottom (28:41). Foto: Reuters

Dokaz, kako močno pogreša Dončič bolj razigrane soigralce, ki bi lahko pokazali več v napadu in ga razbremenili, je ponudil drugi polčas. Čeprav je LD77 v tretji četrtini pokazal navdušujočo predstavo in po nizu uspešnih akcij v tem delu srečanja dosegel kar 21 točk, s tem pa skupno število doseženih točk še pred zadnjo četrtino povišal na ogromnih 37, se je zaostanek Dallas nevarno višal.

Ko so se Mavericks na krilih Ljubljančana približali na 72:74, se je obetalo razburljivo nadaljevanje srečanja, a je na presenečenje mnogih sledila enosmerna cesta, po kateri so domači košarkarji kot po tekočem traku polnili koš tekmeca. Dončić je še kako pogrešal Spencerja Dinwiddieja, ki je izpustil srečanje zaradi bolečine v desnem kolenu.

Luka Dončić je največ točk dosegel v tretji četrtini. Takrat so bili strelci za Dallas le Dončić (21), Kleber (5) in Powell (2). | Foto: Reuters Luka Dončić je največ točk dosegel v tretji četrtini. Takrat so bili strelci za Dallas le Dončić (21), Kleber (5) in Powell (2). Foto: Reuters Charlotte je v tretji četrtini dosegel kar 41 točk (Dallas jih je na drugi strani 28, od tega zgolj Dončić 21) in prednost povišal na 22 točk. Ko se je prednost kmalu za tem v zadnji četrtini povzpela že na več kot 30 točk, je bilo vprašanje zmagovalca odločeno.

Trener Jason Kidd tako sploh ni več pošiljal v igro Dončić. Ljubljančan je tako ostal pri 37 točkah, na gostovanju v Severni Karolini pa je podiral mejnike. Zadel je kar osem trojk in s tem izenačil rekord, odkar se dokazuje v ligi NBA. Na srečanju bi lahko vpisal še ogromno asistenc, če bi bili njegovi soigralci, šlo je za večinoma odprte mete, uspešnejši pri metu.

Hornets so v zadnji četrtini zlahka zadržali večino prednosti in Dallas odpravili kar za 21 točk. Charlotte Hornets so zmagali četrtič zapored, za tri točke jih je krasil zelo natančen met (20 od 42), na lestvici vzhodne konference pa so se povzpeli na deveto mesto, ki omogoča nastop v dodatnih kvalifikacijah za končnico.

Mavericks se vračajo domov

Dallas je končal turnejo petih zaporednih gostovanj, na katerih se je najprej razveselil treh zmag, nato pa naletel na boljšega tekmeca tako v Philadelphii kot tudi Charlottu. Trener Kidd je po tekmi izpostavil, da ni bil zadovoljen zlasti z igro v obrambi.

Pred hotelom v Charlottu, kjer so bili pred tekmo nastanjeni košarkarji Dallasa, ni manjkalo lovcev na avtograme, občudovalcev Luke Dončića:

Nov izziv čaka Mavericks v noči na torek, ko bodo na domačem parketu pričakali Minnesoto, najbolj vročo ekipo v ligi NBA po zvezdniški tekmi All-Star, saj je v tem obdobju dobila kar 12, izgubila pa le dve tekmi. V noči na soboto se je znesla nad aktualnim prvakom Milwaukeejem, ki je brez Giannisa Antetokounmpa v Target Centru prejel kar 138 točk. Pri zmagovalcih, naslednjih tekmecih Dallasa, sta jih največ dosegla Anthony Edwards in Karl-Anthony Towns. Oba po 25.

LeBron James je na večni strelski lestvici lige NBA prehitel Karla Malona in se povzpel na drugo mesto:

Liga NBA, 19. marec:

Charlotte Hornets : Dallas Mavericks 129:108
Bridges 23 (trojke 3/5), 8 sk., Washington 21 (trojke 5/9), Rozier 18 (trojke 4/7), 6 sk., 6 as., Ball (7 as., trojke 5/8) in Oubre Jr. (6 sk., trojke 3/9) 17, Harrell 13, 6 sk.; Dončić 37 (met za tri 8/12, met za dve 5/8, prosti meti 3/5), 4 sk., 3 as., 4 izg. žoge v 30 minutah, Ntilikina 12, 6 sk., Brunson in Chriss 10

Minnesota Timberwolves : Milwaukee Bucks 138:119
Towns (11 sk., 5 as.) in Edwards (5 sk.) 25, Russell 16, 9 as., Prince in Reid 14; Middleton (7 sk., 5 as.), Lopez in Connaugton 15, Holiday 14, 7 as., G. Antetokounmpo ni igral

Cleveland Cavaliers : Detroit Pistons 113:109
Garland 24, 12 as., Osman 16, Stevens 15, Love 14, 10 sk.; Grant 40 (trojke 7/9), Bey 20, 6 sk., Cunningham 15, 10 as., 6 sk.

Washington Wizards : Los Angeles Lakers 127:119
Porzingis 27 (met iz igre 9/17), 5 as., Caldwell-Pope 18, 10 sk., Avdija in Gafford 17, Satoransky 16, 6 as.; James 38 (met iz igre 16/29), 10 sk., 6 as., Westbrook 22 (met iz igre 10/15), 10 sk., 8 as., Monk 17