Zasebnost
Novice

Zakaj na avstrijski trg in kako si vstop olajšati

Izbor urednice

FINANCE
ESG
(posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši
PRO
ESG
Trajnostne prakse
ESGFinance PRO (posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Kaj počnejo najboljši v ESG

IZVOZNIKI
Novice
Kdo gradi nove tovarne in na kakšne inovativne izdelke stavijo uspešna podjetja
PRO
Izvozniki.si
Izvozniki.si
NoviceFinance PRO Kdo gradi nove tovarne in na kakšne inovativne izdelke stavijo uspešna podjetja (PRO)

Izšla je brezplačna tematska priloga Novosti v uspešnih podjetjih

23.10.2019 09:57
Dopolnjeno: 23.10.2019 10:01
Čas branja: 6 min

Od leta 2010 na agenciji za pospeševanje tujih naložb v Avstriji ABA – Invest in Austria zaznavajo vse večje zanimanje slovenskih vlagateljev in podjetij za avstrijski trg. »Glede na majhnost Slovenije in število prebivalcev je število podjetij, ki z našo pomočjo začenjajo poslovanje v Avstriji, izjemno,« ocenjuje Marion Biber, direktorica za južno Evropo, Italijo in IKT pri ABA – Invest in Austria. Če se osredotočimo na zadnja tri leta, je po podatkih omenjene agencije leta 2017 v Avstriji začelo poslovati 26 slovenskih podjetij, investirala pa so več kot osem milijonov evrov. Lani je podružnico v Avstriji odprlo 14 slovenskih podjetij in vložilo skoraj šest milijonov evrov. »V prvi polovici tega leta pa smo podprli že 11 slovenskih podjetij, ki so začela svojo dejavnost v Avstriji,« našteva Biberjeva.

Da se Slovenci močno zanimajo za trg severnih sosedov, pritrjujejo tudi v davč­ni pisarni DDr. Jaklitsch & Mag. Picej iz Celovca. »Tudi letos se je na našo pisarno obrnilo več kot 50 slovenskih podjetij, da jim pri širitvi poslovanja na avstrijski trg svetujemo o pravnih in davčnih vprašanjih,« pravi davčni svetovalec Johann Picej.

Letos se na sever širi več podjetij iz logistike, IKT, prodaje in strojnih inštalacij

»Medtem ko so v prejšnjih letih pri širitvi poslovanja iz Slovenije v Avstrijo prevladovale stranke iz gradbene in kovinarske stroke, letos prednjačijo tiste iz logistike in transporta, sledijo pa jim podjetja, ki se ukvarjajo s strojnimi inštalacijami za vodovod, ogrevanje in hlajenje ter hišno tehniko,« našteva Picej in dodaja, da so specializirana podjetja za gradnjo in vzdrževanje cest, predorov in športnih parkov v Avstriji našla nove možnosti za posel.

Kot pravi Biberjeva, se pri njih v zadnjem času najpogosteje srečujejo s podjetji, ki se ukvarjajo s prodajo na drobno in na debelo ter želijo poslovanje iz Slovenije razširiti v Avstrijo, poleg njih pa tudi z zelo inovativnimi podjetji na področju informacijske tehnologije in programske opreme. V agenciji ABA – Invest in Austria tujim podjetjem svetujejo o vseh vidikih ustanavljanja podjetja, vzpostavijo potrebne stike in vodijo podjetja skozi postopek. »Slovenska podjetja cenijo predvsem to, da ponujamo uporabniku prilagojeno storitev glede na njegove individualne potrebe, organiziramo potrebne sestanke ter zagotovimo tudi uporabne podatke o trgu,« pojasnjuje Biberjeva in poudarja, da so vse njihove storitve brezplačne.

Kako se izogniti dvojnim obdavčitvam

»Naša pisarna je na avstrijskem sodišču dosegla, da slovenska podjetja ne potrebujejo lastne licence za posredovanje delovne sile, če želijo poslovati v Avstriji. Posojanje delovne sile bo namreč zaradi pomanjkanja delavcev v Avstriji tudi v prihodnjih letih prevladujoča dejavnost,« razlaga Picej in poudarja, da avstrijske stranke zelo rade poslujejo s slovenskimi podjetniki, če imajo davčno in poslovno vse urejeno po zakonu. »K temu sodijo med drugim tako imenovano obvestilo o oprostitvi davka oziroma Freistellungsbescheid pri zaposlitvi v več državah EU ter pravilen obračun plač in dohodnine. Tako podjetja pri pregledu finančne policije nimajo težav in se izognejo kaznim,« razlaga Picej.

Kot pravi, so prvi naslov avstrijskih podjetij pri iskanju partnerjev slovenski podjetniki, ki imajo lastno podjetje v Avstriji. Ob tem Picej opozarja, da se pri dvojni zaposlitvi v več državah EU socialni prispevki lahko plačajo v domači državi in se s tem lahko znižujeta strošek delovne sile ter dohodnina iz naslova plač. »Na podlagi mednarodnega sporazuma je možno, da se dvojni obdavčitvi v Sloveniji izogneš, če v Avstriji ustvariš več kot 90 odstotkov celotnega prihodka. Tako lahko delavci v povprečju plačajo od tri do šest tisoč evrov manj davka,« razlaga davčni svetovalec Picej.

Obdavčenje dobičkov je mogoče najbolje znižati na podlagi transfernih cen, seveda v zakonsko možnem obsegu, dodaja. »Avstrija je pred kratkim uvedla tudi nov način pavšalizacije za mala podjetja in s tem znižuje strošek poslovanja. Obenem bo nova vlada znižala obdavčitev družb, novi davek na dobiček bo 21 odstotkov,« še poudarja Picej.

Spodbude in olajšave za raziskave in razvoj

In zakaj se slovenska podjetja odločajo za vstop na avstrijski trg? Biberjeva odgovarja, da jih zanimajo priložnosti, ki jih ponuja sosednji trg. »Avstrija ima zelo veliko kupno moč, in sicer dobrih 39 tisoč evrov na prebivalca, zato je širjenje na avstrijski trg naraven korak v procesu internacionalizacije slovenskih podjetij,« meni Biberjeva. Kot opažajo v agenciji, je pogosto tako, da slovensko podjetje že ima prve stranke v Avstriji in se jim želi še bolj približati, denimo s poprodajnimi storitvami.

Po mnenju Biberjeve je Avstrija trenutno posebej privlačna zato, ker ima uspešno gospodarstvo z visoko produktivnostjo in dobro kvalificirane strokovnjake po zaslugi dvojnega sistema vajeništva. »Gre za privlačen trg ter zelo stabilno in zanesljivo poslovno okolje. Avstrijska vlada se zelo trudi, da bi podjetja bolj intenzivno vlagala v raziskave in razvoj, zato ima Avstrija zelo privlačno shemo olajšav in spodbud za projekte R & R. Tako lahko podjetja, ki izvajajo projekte R & R, 14 odstotkov izdatkov za te projekte uveljavljajo kot zmanjšanje davčnih obveznosti ali povračilo sredstev. Naj dodam, da avstrijska agencija za spodbujanje raziskav FFG s subvencijami lahko pokrije tudi do polovico stroškov za R & R,« pojasnjuje direktorica za južno Evropo, Italijo in IKT pri ABA – Invest in Austria.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
IZVOZNIKI
Novice
Slovenski trgovec z jeklom se širi v Srbiji
Izvozniki.si
NoviceMateja Bertoncelj Slovenski trgovec z jeklom se širi v Srbiji

Kovintrade je v Kragujevcu slovesno odprl štirimilijonsko naložbo v novo skladišče in pisarne.

IZVOZNIKI
Novice
Gregor Adler, Adria Mobil: Napovedi kažejo še večje ohlajanje trga
Izvozniki.si
Intervju
NoviceMateja Bertoncelj Gregor Adler, Adria Mobil: Napovedi kažejo še večje ohlajanje trga

Če so imeli prej zmogljivosti razprodane za leto vnaprej, so zdaj pri normalnejših štiri mesecih, pravi novi prvi mož Adrie Mobila.

IZVOZNIKI
Novice
Terme Olimia sredi več kot 60-milijonskih naložb
Izvozniki.si
REKORDNI REZULTATI
NoviceMateja Bertoncelj Terme Olimia sredi več kot 60-milijonskih naložb

Po 18 letih bodo v Podčetrtku začeli graditi nov hotel; nova bazena bosta prve kopalce sprejela še pred koncem leta.

IZVOZNIKI
Novice
J. Colarič: Krka kmalu z dvema milijardama prihodkov
Izvozniki.si
70-OBLETNICA POSLOVANJA
NoviceMateja Bertoncelj J. Colarič: Krka kmalu z dvema milijardama prihodkov
IZVOZNIKI
Novice
Zakaj je evropski komisar za notranji trg obiskal Magnete
Izvozniki.si
KRITIČNE SUROVINE
NoviceMateja Bertoncelj Zakaj je evropski komisar za notranji trg obiskal Magnete

Odprtih imajo devet razvojnih projektov, kjer sodelujejo tudi z družbami Bosch, Stellantis, GKN.

IZVOZNIKI
Novice
Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov
Izvozniki.si
NALOŽBE V NOVO TOVARNO
NoviceMateja Bertoncelj Yaskawa v Kočevju v tovarno robotov vlaga 32 milijonov evrov

Postavili bodo evropski distribucijski center ter stavbo za inženiring in proizvodnjo robotskih sistemov; 11 milijonov bodo vložili v robotizacijo proizvodnje.

IZVOZNIKI
Novice
(intervju) Tomaž Gornik, Better: Uspehe nizamo od Grčije do Walesa
Izvozniki.si
DIGITALIZACIJA ZDRAVSTVA
NoviceMladen Miković (intervju) Tomaž Gornik, Better: Uspehe nizamo od Grčije do Walesa

Better dobil posel pri digitalizaciji zdravstva v Švici.