Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Gre za drugi popis razširjene košarice 28 osnovnih skupin živil pri šestih trgovcih, ki jo sestavljajo pršut, piščančje hrenovke, kuhan pršut, panceta ali sušena slanina, piščančje meso, goveje meso, sir gauda (poltrdi polnomastni sir), mocarela, sveže mleko, trajno polnomastno mleko, trajno polposneto mleko, kisla smetana, jogurt, jajca, beli kruh, polbeli kruh, bageta, kajzerica, žemlja, krompir, jabolka, korenje, banane, čebula, limone, sončnično olje, oljčno olje in maslo.

Popis, ki so ga opravili 4. julija, je pokazal, da se je povprečna vrednost najcenejše košarice v primerjavi s prejšnjim popisom znižala za 4,06 evra oziroma približno osem odstotkov in tokrat znaša 51,96 evra, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Najcenejšo razširjeno košarico je tokrat imel Lidl (50,61 evra). Sledijo Hofer (50,72 evra), Mercator (51,24 evra), Spar (52,08 evra), Eurospin (53,45) in Tuš (53,63 evra). Razlika med minimalno in maksimalno vrednostjo najcenejše košarice se je tokrat zmanjšala in je znašala 3,02 evra. Največja sprememba v znižanju vrednosti najcenejše košarice pri posameznih trgovcih je znašala 19,51 odstotka.

Med 22. junijem in 4. julijem so zaznali opazno znižanje cen v 19 kategorijah od skupno 29 spremljanih (vključena je tudi zelena solata, ki ni del razširjene košarice). V devetih kategorijah se je povprečna cena zvišala, v kategoriji trajnega polposnetega mleka pa je povprečna cena ostala nespremenjena.

Največje znižanje so zaznali pri krompirju, kjer se je povprečna cena znižala za skoraj 30 odstotkov. Drugo največje znižanje so imele banane, kjer je povprečna cena padla za dobrih 12 odstotkov, sledijo znižanja v kategoriji jogurta (9,71 odstotka), govejega mesa (9,05 odstotka), čebule (8,59 odstotka). V drugih kategorijah je bilo znižanje povprečne cene manj kot sedemodstotno.

Povprečna cena se je medtem najbolj zvišala piščančjim hrenovkam, in sicer za skoraj devet odstotkov.

Povprečna cena košarice 15 osnovnih živil najcenejša doslej

Znižala se je tudi povprečna vrednost košarice 15 osnovnih skupin živil. Znašala je 32,37 evra, kar je najnižja vrednost v celotnem času spremljanja cen in je za skoraj 10 odstotkov nižja od zadnjega popisa. Najcenejšo osnovno košarico 15 osnovnih skupin živil je tokrat imel Hofer (31,86 evra). Sledili so Mercator (31,89 evra), Lidl (31,91 evra), Spar (32,21 evra), Eurospin (32,86 evra) in Tuš (33,48 evra). Pri Tušu se je vrednost košarice sicer najbolj pocenila v primerjavi s prejšnjim popisom, in sicer za 13,37 evra oziroma 28,54 odstotka.

Povprečna vrednost košarice 15 osnovnih skupin živil z akcijskimi cenami je dosegla 32,30 evra, kar je 9,45 odstotka nižje. Najcenejšo osnovno košarico 15 osnovnih skupin živil z akcijskimi cenami je imel Mercator (31,69 evra), najdražjo v vrednosti 33,48 evra pa Tuš.

Zaradi prilagajanj cen ministrstvo napoveduje poostren nadzor trgovcev

Ministrstvo je ob tem opozorilo, da na podlagi izvedenih popisov in opozoril potrošnikov zaznavajo primere, ko določeni trgovci znižujejo cene samo za namene popisov v določenih trgovinah. "Zaradi teh aktivnosti bo v prihodnosti poostren nadzor kot tudi možnost spremembe metodologije obveščanja trgovcev," so zapisali v sporočilu.

Na osnovi naknadnega preverjanja skladnosti z metodologijo popisa in zaznanih zavajanj nekaterih trgovcev je bila izvedena ponovna analiza prejšnje razširjene košarice 28 osnovnih skupin živil. Ta je pokazala, da je bila povprečna vrednost razširjene košarice 28 osnovnih skupin živil pri 56,02 evra, in ne pri 55,56 evra, kot je pokazal prvotni popis.

Posledično se je spremenila tudi vrednost te košarice pri nekaterih trgovcih, in sicer pri Tušu s 65,52 evra na 66,63 evra, Hoferju s 50,81 na 52,63 evra, Lidlu z 52,83 na 52,94 evra in Eurospinu s 57,83 na 57,54 evra. S tem je imel v prejšnjem popisu Mercator najcenejšo razširjeno košarico 28 osnovnih skupin živil.

Prvi sklop popisa cen košaric se je začel septembra lani, junija letos pa se je začel drugi sklop. Glavni cilj projekta je zagotavljanje transparentnosti ponudbe in cen osnovnih živil, zato postopek izvedbe popisa ostaja nespremenjen in se izvede nenapovedano in brez točne najave popisovalcev. Trgovci so o izvedbi popisa obveščeni pol ure pred prihodom popisovalca v trgovino. Popisi se tudi v drugem sklopu izvajajo vsakih 14 dni.