Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Foto: Reuters
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Foto: Reuters

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je na Twitterju zapisal, da "nobena laž ne more skriti kaosa v Rusiji" in da oboroženi upor kaže na "popolno šibkost države".

"Vsak, ki izbere pot zla, uniči samega sebe. Rusija je dolgo uporabljala propagando, da bi prikrila svojo šibkost in neumnost svoje vlade. Zdaj pa je kaosa toliko, da ga ne more prikriti nobena laž. Šibkost Rusije je očitna. Šibkost izjemnih razsežnosti. In dlje, ko bo Rusija ohranjala na naši zemlji svoje sile in plačance, več kaosa, trpljenja in težav bo imela zase pozneje."

Sorodna novica Akcija wagnerjevcev predčasno končana - Prigožin enotam ukazal, naj se vrnejo

Ukrajinska stran je nato še sporočila, da so nemiri v Rusiji, ki jih je spodbudil oboroženi upor skupine Wagner, priložnost za Kijev. "Kaj to pomeni za nas? To je okno priložnosti," je dejala namestnica ukrajinskega obrambnega ministra Hana Maljar.

Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je na Twitterju zapisal, da natančno spremljajo razmere v Rusiji in da so v stiku z evropskimi voditelji in partnerji. "To je vsekakor ruska notranja zadeva. Še vedno neomajno podpiramo Ukrajino in Zelenskega," je tvitnil.

Podobna sporočila prihajajo tudi od drugih zahodnih voditeljev. "ZDA ostajajo v tesni koordinaciji z zaveznicami in partnerji v tem času, ko se situacija še naprej razvija," je na Twitterju zapisal ameriški državni sekretar Antony Blinken, ki je še dodal, da je govoril z zunanjimi ministri skupine G7 in visokim zunanjepolitičnim predstavnikom EU-ja. Iz Nata so sporočili zgolj, da "situacijo spremljajo".

Nemčija:
"Zunanja ministrica Annalena Baerbock je o situaciji ravno razpravljala z zunanjimi ministri G7," je sporočil predstavnik ministrstva in dodal, da se sestaja tudi krizna skupina nemške vlade.

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan in Putin. Foto: Reuters
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan in Putin. Foto: Reuters

Turčija:
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan se je po telefonu pogovarjal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, v klicu pa je izpostavil predvsem, da je nujno treba ukrepati "z zdravo pametjo", so sporočili iz urada turškega predsednika. Erdogan je sicer svojemu ruskemu kolegu izrazil polno podporo ob ukrepanju ruske vlade proti uporu skupine Wagner.

"V pogovoru je bilo poudarjeno, da ne bi smel nihče izkoriščati situacije v Rusiji. Predsednik Erdogan je dejal, da je Turčija pripravljena opraviti svoj del, da bi rešila dogajanje na miren in umirjen način kar se da hitro," so sporočili.

Velika Britanija:
"Že kar nekaj časa zdaj spremljamo morebitne destabilizacijske učinke ruske nezakonite vojne v Ukrajini," je za BBC povedal britanski premier Rishi Sunak. "Položaj pozorno spremljamo, kako se razvija. V stiku smo z našimi zavezniki – pravzaprav bom z nekaterimi govoril še danes. A najpomembneje je, da se vse strani vedejo odgovorno in zaščitijo civiliste."

Z britanskega obrambnega ministrstva pa: "V prihodnjih urah bo lojalnost ruskih varnostnih sil in še posebej ruske nacionalne garde ključna za razvoj te krize. To predstavlja največji izziv ruski državi v zadnjem obdobju."

Velika Britanija je sporočila, da so Wagnerjeve sile z rusko zasedenih ozemelj v Ukrajini stopile v Rusijo na najmanj dveh mestih in da so "skoraj zagotovo" zasedle ključne varnostne lokacije v Rostovu. "Wagnerjeve enote se pomikajo severno prek Voroneža in skoraj zagotovo ciljajo na Moskvo. Z zelo omejenimi dokazi spopadov med wagnerjevci in ruskimi varnostnimi silami so nekateri najverjetneje ostali pasivni in privolili v igro Wagnerja."

Latvija:
"Latvija pozorno spremlja položaj v Rusiji in si izmenjuje informacije z zaveznicami. Nadzor na meji je okrepljen, o odobritvi vizumov ali vstopa Rusom, ki zapuščajo Rusijo zaradi aktualnega dogajanja, ne bomo razmišljali. Nobene neposredne grožnje za Latvijo v tem hipu," je zapisal latvijski zunanji minister Edgars Rinkevics.

Litva:
"Sto let so Litovci živeli na robu brutalne banditokracije Moskve, vedoč, da gre samo za vprašanje časa do naslednje kaotične implozije. Nismo zavedeni. V kaosu vidimo jasno. Cilj, kot vedno, je zmaga in pravica za Ukrajino. Čas je zdaj," je povedal litovski zunanji minister Gabrielius Landsbergis.

Češka:
"Pozorno spremljamo situacijo v Ruski federaciji. Glede na aktualno vojaško invazijo v Ukrajini in morebitno grožnjo erozije varnostne situacije v državi, še posebej za državljane članic EU-ja in Nata, še naprej toplo odsvetujemo potovanja v Rusko federacijo," je sporočil češki zunanji minister Jan Lipavsky.

Estonska premierka Kaja Kallas. Foto: EPA
Estonska premierka Kaja Kallas. Foto: EPA

Estonija:
"Estonija pozorno spremlja razvoj dogodkov v Rusiji in si izmenjuje informacije z zavezniki. Lahko vam zagotovim, da ni nobene neposredne grožnje naši državi. Nadzor na meji je bil okrepljen. Prav tako pozivam estonske državljane, da v tem času ne potujejo v noben del Rusije," je dejala estonska premierka Kaja Kallas.

Poljska:
"V povezavi s položajem v Rusiji smo imeli danes zjutraj posvetovanja s premierjem in obrambnim ministrom, pa tudi z zavezniki. Potek dogodkov na naši vzhodni meji spremljamo," je na Twitterju zapisal poljski predsednik Andrzej Duda.

Kazahstan:
Iz urada kazahstanskega predsednika so sporočili, da je predsednik Kasim Džomart Tokajev govoril po telefonu s Putinom, ki ga je seznanil s situacijo v državi. "Predsednik je poudaril, da so aktualni dogodki "ruska notranja zadeva". Ustavni red in vladavina prava sta nujen pogoj za ohranjanje zakona in reda v državi." Ob tem so dodali, da je Putin "izrazil hvaležnost Kazahstanu za razumevanje aktualnega stanja v Rusiji".

Iran:
Iranski zunanji minister Hossein Amirabdollahian je v pogovoru z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom dejal, da je prepričan, da bo Rusija prestala aktualno dogajanje v državi. Amirabdollahian je "izrazil podporo vladavini prava v vseh državah, vključno z Rusijo - sosedo in prijateljico - in dejal, da je prepričan, da bo Rusija premagala to obdobje," poročajo mediji.

Belorusija:
Iz beloruskega varnostnega sveta so v izjavi zapisali, da Minsk ostaja zaveznik Rusije in da so interni spori "darilo Zahodu".

Francija:
Iz urada francoskega predsednika so sporočili, da predsednik Emmanuel Macron situacijo v Rusiji pozorno spremlja in da ostajajo osredotočeni na podporo Ukrajini.

Italija:
"Premierka Giorgia Meloni pozorno spremlja dogajanje v Rusiji, ki kaže, da njen napad na Ukrajino povzroča nestabilnost znotraj Rusije," so sporočili iz urada premierke.

Odzivi na dogajanje v Rusiji po svetu