Prebivalci Kosova čakajo na vstop v Srbijo na mejnem prehodu Jarinje. Foto: EPA
Prebivalci Kosova čakajo na vstop v Srbijo na mejnem prehodu Jarinje. Foto: EPA

Sporazum so pozdravili tako v EU-ju kot tudi na Kosovo, kjer so na odločitev Bruslja čakali pet let.

Kosovo je zadnja država Zahodnega Balkana, za katero še ne velja brezvizumski režim za EU. V Prištini odločitev, na katero so zaradi nesoglasij med članicami čakali dolgo, vidijo kot nagrado za delo vlade, krepitev vladavine prava, boja proti korupciji in upravljanja migraciji.

Gre za ključen korak pri približevanju Evropski uniji, so prepričani v Prištini. Gre za zmago demokracije in enotnosti v Evropi, je ob tem zapisala predsednica Vjosa Osmani. Kosovo je bilo pet let v čakalnici za brezvizumski režim, med državami, ki so si najbolj prizadevale za liberalizacijo pa je bila tudi Slovenija.

Pričakovano ostro so se odzvali v Beogradu. Zunanji minister Ivica Dačić meni, da je odločitev v dneh, ko zaznamujejo 10 let od podpisa bruseljskega sporazuma, ki da ga kosovska stran ni uveljavila, hinavska in nesramna ter odraz dialoga, v katerem eno stran nagrajujejo, druga pa že dve leti čaka na odprtje kakega novega poglavja v pogajanjih z Unijo.

Sorodna novica V Bruslju ustanovili odbor za nadzor nad izvajanjem sporazuma med Kosovom in Srbijo

Srbija in Kosovo sta sicer v Bruslju v torek oblikovala skupni odbor za izvajanje Ohridskega sporazuma o normalizaciji odnosov, vodil ga bo evropski odposlanec Miroslav Lajčak. Med Beogradom in Prištino so odnosi sicer še vedno zaostreni – v nedeljo bodo lokalne volitve v večinsko srbskih občinah na severu Kosova, ki pa jih bodo v Srbski listi, najmočnejši srbski stranki, bojkotirali. Ob tem pa naj bi Priština sprožila tudi postopek za sprejem v Svet Evrope, kar v Begradu kljub sporazumu, da se ne bodo ovirali pri včlanjevanju v mednarodne organizacije, zavračajo in vztrajajo, da je pogoj za kakršne koli nadaljnje razprave vzpostavitev Zveze srbskih občin.