Izraelska vojska je ob Gazi nakopičila tanke in vojake. Foto: EPA
Izraelska vojska je ob Gazi nakopičila tanke in vojake. Foto: EPA

Izraelska vojska je sporočila, da gre za vojakinjo Ori Megidiš, ki so jo že pregledali zdravniki in se počuti dobro, pri tem pa niso navedli podrobnosti njene osvoboditve. "Vojakinja je bila zdravniško pregledana, počuti se dobro in se je srečala s svojo družino," sta v skupni izjavi sporočili izraelska vojska in varnostna agencija Šin Bet.

Netanjahu je pozdravil rešitev talke, izraelski obrambni minister Joav Galant pa je dodal, da ne bo govoril o razmerah, v katerih je bila pridržana. "To, kar nam je povedala, bo ostalo med njo in tistim, s katerim je govorila," je dejal. Ob tem je poudaril pomen tajnosti teh informacij, saj je v rokah Hamasa še veliko drugih talcev. "Zaradi naših talcev smo odločeni zmagati. Borimo se za naše talce," je še dodal.

Izrael v vojaški kampanji proti palestinskemu gibanju Hamas sistematično napreduje, je dejal Netanjahu in poudaril, da je zdaj čas za vojno in da prekinitve ognja ne bo.

Megidiš (v sredini) so pripadniki Hamasa zajeli ob napadu na Izrael. Foto: Izraelska vojska
Megidiš (v sredini) so pripadniki Hamasa zajeli ob napadu na Izrael. Foto: Izraelska vojska

Po navedbah Netanjahuja izraelska vojska postopoma "širi kopenski vstop na območje Gaze" in "sistematično napreduje korak za korakom". Ob tem si, kot je dejal v nagovoru izraelskemu vojnemu kabinetu, še naprej prizadeva za osvoboditev talcev, ki jih je Hamas ugrabil po napadu na Izrael in naj bi jih bilo po zadnjih podatkih 239.

"Operacija celo ustvarja priložnosti za (njihovo) osvoboditev in ne bomo jih zamudili," je poudaril premier, ki se ob negotovi usodi talcev spopada z vse večjim pritiskom.

Netanjahu: Zdaj je čas za vojno

Pozneje je na novinarski konferenci v Tel Avivu izključil možnost prekinitve ognja. "Tako kot ZDA niso privolile v prekinitev ognja po bombardiranju Pearl Harborja ali po terorističnem napadu 11. septembra, tudi Izrael ne bo privolil v prekinitev sovražnosti s Hamasom po grozljivih napadih 7. oktobra," je dejal.

Po besedah Netanjahuja bi namreč prekinitev ognja pomenila predajo Izraela terorizmu. "Sveto pismo pravi, da je čas za mir in čas za vojno," je dejal in poudaril, da je zdaj čas za vojno. "Danes postavljamo mejo med silami civilizacije in silami barbarstva," je še dejal in ponovil zavezo Izraela vrnitvi vseh zajetih talcev.

Hamas objavil posnetek talk

Objava posnetka talcev

Hamas je sicer danes objavil videoposnetek treh talk, ki jih je oboroženo krilo skupine zajelo med vdorom v Izrael 7. oktobra. Na posnetku ena od zajetih žensk kritizira odločitve izraelskega premierja Netanjahuja, rekoč da nujno potrebujejo prekinitev ognja.

Netanjahu, ki je posnetek označil za "kruto psihološko propagando", je navedel imena in priimke treh žensk s posnetka, ob tem pa obljubil, da bo vse zajete in pogrešane vrnil domov. Od skupno 239 talcev jih je bilo po navedbah Hamasa 50 ubitih v izraelskem obstreljevanju Gaze.

Ena od talk v 76-sekundnem posnetku v hebrejščini naslavlja Netanjahuja in ga obtožuje, da talci nosijo breme njegovih političnih, varnostnih, vojaških in diplomatskih neuspehov.
Izraelskega premierja sprašuje, ali ni bilo ubitih že dovolj izraelskih državljanov, in poziva k sklenitvi sporazuma o izmenjavi talcev za Palestince, zaprte v izraelskih zaporih.

Gre za drug tovrstni videoposnetek, potem ko je Hamas pred dvema tednoma objavil posnetek francosko-izraelske državljanke v ujetništvu. Palestinsko gibanje je sicer doslej izpustilo štiri talke.

V soboto je Hamas sporočil, da so pripravljeni izpustiti vse talce v zameno za izpustitev palestinskih zapornikov. Kot navaja katarska medijska mreža Al Džazira, je sicer število zaprtih Palestincev v zadnjih tednih skokovito poraslo in preseglo številko 10.000. Izraelske sile so namreč v času obleganja Gaze okrepile tudi dejavnosti na zasedenem Zahodnem bregu in v Vzhodnem Jeruzalemu, kjer so izvedli številne racije in aretacije.

V največji izmenjavi ujetnikov s Hamasom je Izrael leta 2011 v zameno za osvoboditev ugrabljenega vojaka Gilada Šalita izpustil 1027 zaprtih Palestincev.

Pogovor z Jeleno Juvan o konfliktu na Bližnjem vzhodu
Izraelske kopenske sile širijo operacije v Gazi

Siloviti napadi na Gazo

Palestinski viri poročajo o silovitih izraelskih zračnih in topniških napadih na sever Gaze ob podpori tankov, ki so pritisnili na enklavo.

Kot je za Prvi dnevnik poročala Karmen Švegl, skuša izraelska vojska zavzeti sever Gaze. "Palestinci poročajo, da so tanki že v predmestju Gaze. Izraelska vojska je prekinila povezavo med severom in jugom, zavzela je glavno cesto, po kateri so Palestinci bežali na jug, tako da zdaj ni več mogoče potovati po njej. Prebivalci severa Gaze so, tako lahko rečemo, ujeti. Izraelske enote naj bi zavzele tudi nekatera območja v Gazi, izobesili so tudi izraelsko zastavo. To je začetek nove okupacije Gaze," je poročala posebna poročevalka.

Ob tem je dejala, da izraelska vojska navaja, da gre za kopenske operacije v Gazi, ne za kopensko ofenzivo. Stopnjevanju napadov pa po njenih besedah nasprotujejo nekatere družine talcev. Kot je še poročala, je v Gazi pomanjkanje čedalje večje, zaprli so nekatere pekarne, saj ni več moke.

Izraelske sile krepijo kopenske vojaške aktivnosti na območju Gaze. Foto: Reuters
Izraelske sile krepijo kopenske vojaške aktivnosti na območju Gaze. Foto: Reuters

Po poročanju več medijev je pričakovati, da bodo izraelske sile še okrepile napade na sever Gaze in na mesto Gaza, medtem ko jih je na jugu Gaze nekoliko manj kot v preteklih dneh. Al Džazira poroča, da so se izraelski tanki dopoldne približali mestu Gaza, dosegli so točko okoli tri kilometre od mejne ograje znotraj enklave, potem pa se umaknili.

V mestu Gaza je bilo danes po navedbah palestinskih oblasti ubitih najmanj 20 ljudi, v Kan Junisu je umrlo 93 ljudi, v napadih na mesti Zavajda in Megazi pa najmanj 10 ljudi.

Sorodna novica Foto: Podobe razdejane Gaze, ki je z vsakim dnem bolj porušena: "Ljudje so obupani in lačni"

Tarča hudih izraelskih napadov je območje v bližini bolnišnic Šifa in Al Kuc v mestu Gaza, palestinski oboroženci pa so se spopadli z izraelskimi silami na mejnem območju vzhodno od mesta Kan Junisa. V bolnišnici Al Kuc dobivajo nova svarila izraelske vojske za evakuacijo, a kot pravijo pristojni, je bolnike nemogoče preseliti. V bolnišnici se skriva tudi približno 14.000 ljudi, ki so se tja zatekli v upanju, da so tam na varnem.

Izraelska vojska je danes sporočila, da "postopoma napreduje v skladu z načrti", je dejal tiskovni predstavnik izraelske vojske Daniel Hagari. Ob tem je sporočila, da so izraelske sile v zadnjem dnevu zadele več kot 600 tarč na območju Gaze, kjer širi kopenske aktivnosti. "Enote izraelske vojske so ubile več deset teroristov, ki so se zabarikadirali v stavbe in predore, od koder so skušali napasti naše enote," je v izjavi sporočila izraelska vojska.

O novih izraelskih napadih poročajo tudi z okupiranega Zahodnega brega. Med izraelskim napadom na mesto Dženin in begunsko taborišče na Zahodnem bregu so bili danes ubiti štirje ljudje, najmanj devet jih je bilo ranjenih. Še ena oseba je bila ubita v Jati.

Pogrešana 22-letnica je mrtva

Družina je potrdila, da je pogrešana 22-letna Shani Louk, ki je imela nemško in izraelsko državljanstvo, mrtva. 22-letnico so zajeli Hamasovi pripadniki na glasbenem festivalu 7. oktobra. Njena mama je za nemške medije potrdila, da jih je izraelska vojska v nedeljo obvestila, da so našli Shanijine posmrtne ostanke. (vir: BBC)

Save the Children: V treh tednih v Gazi ubitih več otrok kot v štirih letih v vseh konfliktih po svetu

Po navedbah palestinskih zdravstvenih organov v Gazi je bilo doslej ubitih 8005 ljudi, med njimi 3324 mladoletnikov. Organizacija Save the Children je sporočila, da je bilo v zadnjih treh tednih ubitih več otrok, kot jih je bilo v vseh konfliktih po svetu v zadnjih štirih letih skupaj.

Medijski urad vlade v Gazi, ki ga vodi Hamas, je sporočil, da je bilo od izbruha spopadov 7. oktobra ubitih 124 članov zdravniškega osebja in 35 novinarjev. 32 zdravstvenih centrov v Gazi ne deluje več.

Izraelska vojska je Palestince v mestu Gaza in na severu palestinske enklave v nedeljo znova pozvala, naj se umaknejo na jug in stran od glavnega žarišča operacij proti Hamasu.

Izraelska stran pozvala k takojšnji evakuaciji bolnišnice

Napadi v bližini bolnišnic so se zgodili po tem, ko je palestinski Rdeči polmesec v nedeljo sporočil, da je prejel opozorila izraelskih oblasti, naj takoj evakuirajo bolnišnico Al Kuc, kjer je zatočišče poiskalo približno 14.000 ljudi. Izrael je Hamas obtožil, da namerno namešča poveljniške centre in drugo vojaško infrastrukturo v bolnišnicah v Gazi, kar pa skupina zanika. Po navedbah palestinskih uradnikov se je v bolnišnico Šifa zateklo okoli 50.000 ljudi, izraelske grožnje pa še povečujejo stisko in zaskrbljenost.

Prizor iz bolnišnice Al Kuc, kamor so se zatekli številni Palestinci. Foto: Reuters
Prizor iz bolnišnice Al Kuc, kamor so se zatekli številni Palestinci. Foto: Reuters

Bombardiranja so se zgodila nekaj ur po tem, ko je Izrael objavil slike bojnih tankov na zahodni obali palestinske enklave, kar bi lahko nakazovalo izraelska prizadevanja za obkolitev glavnega mesta Gaze dva dni po tem, ko je izraelska vlada ukazala razširjene kopenske vdore čez svojo vzhodno mejo. Nekatere slike, objavljene na spletu, so pokazale tudi izraelske vojake, ki mahajo z izraelsko zastavo globoko v Gazi. Reuters slik ni mogel preveriti.

Po poročanju BBC-ja je v nedeljo mejni prehod Rafa prečkalo 33 tovornjakov s humanitarno pomočjo. Od vnovičnega dovoljenja za vstop pomoči v Gazo 21. oktobra je v enklavo vstopilo 117 tovornjakov s pomočjo. Humanitarne organizacije opozarjajo, da je to veliko premalo, razmere se ob nenehnih napadih hitro slabšajo. Pred začetkom spopadov je v Gazo vsak dan prišlo 500 tovornjakov pomoči in drugih dobrin, še navaja BBC. AFP je poročal, da naj bi po besedah neimenovanega ameriškega uradnika Izrael privolil, da dnevno dovoli vstopi 100 tovornjakov, kar je po oceni Združenih narodov minimalna količina. Kdaj naj bi se, če bo novica potrjena, to zgodilo, še ni jasno.

Polkovnik Elad Goren iz COGAT-a, agencije izraelskega obrambnega ministrstva, ki se usklajuje s Palestinci, je dejal, da bo Izrael dovolil občutno povečanje dostave pomoči Gazi v prihodnjih dneh, palestinski civilisti pa naj se odpravijo na "humanitarno območje" na jugu majhnega ozemlja, še poroča Reuters.

V delih severa Gaze znova prekinjene telekomunikacijske povezave

Izraelska stran je v soboto razglasila t. i. "drugo fazo" v boju proti Hamasu, ki je potekala stran od oči javnosti, izraelske enote se premikajo v temi, kot je znano, so prekinili tudi telekomunikacije na območju Gaze, zaradi česar so se razmere tam še poslabšale. V nedeljo so poročali o ponovni vzpostavitvi telekomunikacijskih in spletnih povezav, a je potem ponudnik telekomunikacijskih storitev Paltel sporočil, da so zaradi izraelskih zračnih napadov znova prekinjen dostop do spleta in onemogočene telefonske storitve v delih severnih delov enklave, kjer ima Hamas poveljniške centre.

Medtem ko Izrael stopnjuje napade, se krepijo mednarodni pozivi k t. i. humanitarnemu premoru, da bi lahko oskrbeli obubožane prebivalce Gaze.

Na trgu v Jeruzalemu je postavljena instalacija Prazne postelje: gre za postelje in ležišča, ki so jih postavili preživeli iz kibuca Nir Oz in družine talcev, ki so jih zajeli pripadniki Hamasa. Foto: Reuters
Na trgu v Jeruzalemu je postavljena instalacija Prazne postelje: gre za postelje in ležišča, ki so jih postavili preživeli iz kibuca Nir Oz in družine talcev, ki so jih zajeli pripadniki Hamasa. Foto: Reuters

Pogajanja med Izraelom in Hamasom, v katerih je posrednik Katar, so se nadaljevala v nedeljo, je za Reuters povedal vir, ki je bil obveščen o pogovorih, pogovarjali so se tudi o morebitni izpustitvi talcev. Vir, ki je želel ostati anonimen, je dejal, da želi Hamas petdnevni humanitarni premor v izraelskih operacijah, da bi omogočili dostavo pomoči in goriva v obkoljeno območje Gaze v zameno za izpustitev vseh civilnih talcev, ki jih zadržuje. Po podatkih izraelske vlade ima več kot polovica talcev, ki jih drži Hamas, tuje potne liste iz 25 držav, vključno s 54 tajskimi državljani.

Glavni tožilec ICC-ja: Sodišče preiskuje morebitne zločine Izraela in Hamasa

Glavni tožilec Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) Karim Khan je v nedeljo sporočil, da sodišče preiskuje morebitne vojne zločine Izraela in islamističnega gibanja Hamas na območju Gaze, je poročala Slovenska tiskovna agencija (STA). Ob tem je Khan opozoril, da bi lahko bilo preprečevanje dostopa humanitarne pomoči v Gazo kaznivo dejanje. "Izraelu želim jasno sporočiti, da si mora prizadevati zagotoviti, da civilno prebivalstvo dobi osnovna živila, zdravila in anestetike," je novinarjem v Kairu dejal Khan, ki je pred tem obiskal mejni prehod Rafa med Egiptom in Gazo. Ob tem je omenil tudi katastrofalne humanitarne razmere na območju Gaze. "Videl sem tovornjake, polne blaga in humanitarne pomoči, ki so obtičali tam, kjer jih nihče ne potrebuje, obtičali so v Egiptu, obtičali so v Rafi," je dejal. Poudaril je, da morajo te zaloge nemudoma priti do civilistov v Gazi.

Glavni tožilec je na novinarski konferenci opozoril tudi Hamas in vse, ki imajo nadzor v enklavi, da mora humanitarna pomoč, ko prispe v Gazo, nujno priti do civilnega prebivalstva.

Novo zasedanje VS-ja

Danes bo o razmerah v Gazi znova razpravljal Varnostni svet Združenih narodov, ki je v preteklih dveh tednih že štirikrat neuspešno glasoval o osnutkih resolucij. V petek je Generalna skupščina z veliko večino glasovala za poziv k takojšnjemu humanitarnemu premirju.

Ameriški predsednik Joe Biden je v nedeljo govoril z izraelskim premierjem in ga pozval, naj zaščiti civiliste v Gazi ter "nemudoma in znatno poveča pretok humanitarne pomoči" v oblegano obalno enklavo, je sporočila Bela hiša.

Javljanje Karmen Švegl: Izrael krepi napade na sever