Vodstvo italijanske radiotelevizije RAI vztraja, da je stavka politično motivirana. Foto: Primorski dnevnik
Vodstvo italijanske radiotelevizije RAI vztraja, da je stavka politično motivirana. Foto: Primorski dnevnik

Po navedbah sindikata so med razlogi za stavko tudi zahteve po izboljšanju delovnih razmer. V sindikatu namreč že dlje časa opozarjajo, da primanjkuje osebja, in vodstvu RAI-a očitajo, da ne nadomešča ljudi, ki so se upokojili.

"Novinarji se bodo še naprej borili, da bi državljanom zagotovili uravnotežene in zanesljive informacije," je še sporočil sindikat in dodal, da bi si novinarji raje znižali plače, kot da bi izgubili svojo svobodo.

Vodstvo radiotelevizije je sporočilo, da je stavka ideološko in politično motivirana ter da razlogi zanjo nimajo "nobene zveze s pravicami delavcev". Stavko je medtem podprla levosredinska opozicijska Demokratska stranka (PD), ki je tudi obsodila poskuse vodstva RAI-a, da bi diskreditiralo sindikat.

Italijanski novinarji v boj za neodvisnost

Stavko so napovedali, potem ko je albanski premier Edi Rama, ki je blizu italijanski premierki, poklical glavnega urednika RAI-a Paola Corsinija, da bi se pritožil zaradi poročanja o spornem dogovoru o migracijah, ki sta ga sklenili Italija in Albanija. Rama je poročilo, ki je omenjalo skokovit porast stroškov gradnje migrantskih centrov, označil za pristransko.

Konec aprila je tudi izbruhnila afera zaradi obtožb, da je RAI cenzuriral govor pisatelja Antonia Scuratija, ki je kritičen do italijanske premierke Giorgie Meloni in njenega odnosa do fašizma. Tako vodstvo RAI-a kot Meloni sta zanikala cenzuro.

Nimamo problemov samo na RAI-ju, je poudaril sekretar sindikata Usigrai Daniele Macheda. Vprašanje svobode tiska v tej državi je povezano s samim ustrojem informativnega sistema Italije.

Za vlado neprijetne novice so čedalje pogosteje neobjavljene ali pa umaknjene v zadnje minute oddaj. "Vzdušje je kot na Madžarskem," dodaja sindikalist Di Trapani.

Kot je poročala dopisnica RTV Slovenija Špela Lenardič so se stavki pridružili tudi novinarji deželne radiotelevizije s sedežem v Trstu.

Tudi deželna vlada Furlanije Julijske krajine pripada desni sredini, a neposrednih pritiskov na novinarsko delo še niso občutili, pravijo ustvarjalci deželnih programov radiotelevizije. Je pa kakovosten program vse težje ustvarjati, saj se število sodelavcev zaradi ne nadomeščanja upokojenih kolegov, nenehno zmanjšuje, opozarja član novinarskega sindikalnega odbora Lorenzo Gherlinzoni.

Stavka na italijanskem RAI-u