Zasebnost
Oglasno sporočilo

Pametna tehnologija in zelene inovacije takoj za Karavankami

Odlična priložnost za inovativna visokotehnološka in trajnostno usmerjena slovenska podjetja
Avtor
17.11.2022 04:00
Čas branja: 2 min

Ekološko gospodarstvo, zelena podjetja in na trajnosti temelječ razvoj so teme, ki se udejanjajo v vse več projektih na avstrijskem Koroškem. Rezultati zelenega gospodarstva so nad pričakovanji in – kar je najpomembnejše – v čakalni vrsti je vsak dan več do narave in življenja prijaznih projektov, ki se lahko uresničijo tudi prek slovenskih podjetniških idej ali rešitev.

Ekološkotehnološka dolina avstrijske Koroške

Ekološkotehnološka dolina ali Green Tech Valley je eno najpomembnejših svetovnih tehnoloških središč za varstvo okolja in krožno gospodarstvo, ki zajema avstrijsko Štajersko in Koroško. Na enem mestu je združenih izjemno veliko vodilnih tehnoloških podjetij, veliko raziskovalnih podjetij in ogromno kompetenčnih centrov na področju ekološke tehnologije, danes skupno že 260 podjetij in inštitutov. Poudarek je na sodelovanju in izmenjavi znanja med podjetji, ki ustvarjajo novosti na področju okoljske tehnologije, ter na močni skupni promociji ekoloških inovacij. Grozd podpira podjetja pri zasledovanju trendov in razvoju idej za izdelke in storitve ter njihovo uvajanje na trg. Ustreznim partnerjem zagotavljajo stike na področjih industrije in raziskav, spodbujajo pa tudi rast ekološko naravnanih zagonskih podjetij. Njihove storitve vključujejo raziskave trendov in možnosti financiranja ter organizacijo različnih dogodkov povezovanja za neformalno izmenjavo zamisli med izvršnimi direktorji, oddelki za raziskave in razvoj ter ustanovitelji ekološko naravnanih podjetij.

Zeleno se pač splača. Podjetja, ki delujejo v grozdu za trajnostni in zeleni razvoj Green Tech, so v prejšnjih desetih letih povprečno dosegala 50 odstotkov večjo rast kot globalni trgi.

Zeleni vodik se uporabi dvakrat

V decembru 2022 bo na avstrijskem Koroškem začelo redno voziti prvih pet »zelenih« avtobusov na vodik. Namesto »sivega vodika« iz plina se bodo avtobusi polnili z regionalnim in trajnostno proizvedenim vodikom, ki se predhodno reciklira. Po industrijski uporabi v proizvodnji v podjetju Infineon v Beljaku se vodik očisti z inovativnim postopkom, predela in reciklira za pogon avtobusov. Projekt »H2Carinthia« prikazuje, kako nove tehnologije širijo trajnostno delovanje v industriji, prometu in energetiki ter skrbijo za zmanjševanje vplivov na podnebje. Zeleni razvoj odzvanja tudi v okolju, kjer se ljudje počutijo bolj zadovoljne, bolj ekološko napredne in imajo pozitiven odnos do razvoja ekoloških novosti. Simon Pöpperl iz deželne vlade avstrijske Koroške poudarja, da imata Slovenija in avstrijska Koroška tako podobne značilnosti in (podnebne) cilje, da je smiselno, da sodelujeta. »Slovenska podjetja lahko pri nas računajo na sodelovanje v vseh panožnih grozdih, na deljenje našega znanja in sodelovanje pri optimizaciji vseh procesov.«

Zeleni razvoj avstrijske Koroške vabi slovenska podjetja!

S svojim znanjem, inovativnimi idejami in željo po razširitvi lastnega poslovnega delovanja lahko na avstrijskem Koroškem sodelujemo tudi Slovenci. Spodbude, dostop do raziskovalnih institucij in mreženje za razširitev posla so namreč na voljo vsem.

Povežite se z avstrijsko Koroško!


Vsebino omogoča Urad koroške deželne vlade.