Z Erasmusom po vinskih poteh Evrope

13.12.2022 | 10:15

Trgatev na Trški gori

Trgatev na Trški gori

Z Erasmusom po vinskih poteh Evrope
Z Erasmusom po vinskih poteh Evrope
Z Erasmusom po vinskih poteh Evrope

Program Erasmus+ omogoča sodelovanje v mednarodnih projektih čim večjemu številu posameznikov. Tudi na Grmu Novo mesto-centru biotehnike in turizma, smo se kot partnerji vključili v projekt z naslovom ¨Putevi vina Europom¨, katerega nosilec je Srednja škola „Sveti Trifun“ sa domom učenika, Aleksandrovac, iz Srbije, poleg naše šole, pa je partner v projektu še Srednja škola „Gorče Petrov“ Kavadarci, iz Severne Makedonije.

Že sam naslov nam pove, da je bil cilj projekta izboljšati znanje na področju vinogradništva in vinarstva ter spoznavanje vinogradništva kot panoge tako doma kot v tujini.

S strani vsake partnerske organizacije je sodelovalo pet dijakov, ki so skupaj z učiteljem obiskali vsako od partnerskih organizacij. Projekt je bil zasnovan tako, da so spoznavali vinogradništvo kot panogo, od pomladi pa do jeseni. Tako so udeleženci osvojili vsa znanja, spretnosti in veščine, ki so bile v projektu načrtovane.

Prvi delovni obisk je bil organiziran v Kavadarcih, v Severni Makedoniji, kjer so dijaki tako v teoriji kot v praksi spoznavali različne gojitvene oblike, rez in vez vinske trte. Obiskali so tudi največjo klet v tem delu Evrope, to je Klet Tikveš.

Drugi delovni obisk je bil v Aleksandrovcu, v Srbiji. Tukaj so dijaki izvajali zelena dela v vinogradu in spoznavali bolezni in škodljivce vinske trte ter načine zatiranja le teh. Spoznavali so tudi načine vzgoje vinske trte in načine namakanja v vinogradu. Obiskali so tudi Vinarijo Doja.

Zadnji delovni obisk pa je bil v jeseni, v času trgatve pri nas na Grmu v Novem mestu. Dijaki vseh treh šol so spremljali dozorevanje grozdja, sodelovali v šolski trgatvi ter pri predelavi grozdja v mošt. Obiskali smo Vinsko klet Colnar, Hišo frankinje (Vina Kerin) in Klet Krško. Da je bil teden bivanja v Sloveniji prijetnejši pa smo raziskovali Novo mesto in obiskali Bled, ki velja za biser Slovenije.

Udeleženci projekta so spoznavali tudi komunikacijske jezike partnerskih šol. Spoznavali so potrebe po izobraževanju s področja vinogradništva in vinarstva v posamezni partnerski organizaciji. Prav tako so spoznavali kulturo posamezne države partnerice v projektu.

Zapisala: Mateja Prus, koordinatorica aktivnosti na Grm Novo mesto

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava