Nedavno odkrita krožna struktura na območju arheološkega najdišča El Tigre v Mehiki. Foto: Centro INAH Campeche
Nedavno odkrita krožna struktura na območju arheološkega najdišča El Tigre v Mehiki. Foto: Centro INAH Campeche

Najdbo so odkrili na bogatem arheološkem najdišču El Tigre v mehiški zvezni državi Campeche. Diego Prieto Hernandez, generalni direktor mehiškega nacionalnega Inštituta za antropologijo in zgodovino (INAH), je odkritje javnosti predstavil na novinarski konferenci v družbi predsednika države Andresa Manuela Lopeza Obradorja.

Po besedah Diega Prieta Hernandeza, generalnega direktorja mehiškega nacionalnega Inštituta za antropologijo in zgodovino (INAH), gre za najdbo velikega pomena. Foto: INAH
Po besedah Diega Prieta Hernandeza, generalnega direktorja mehiškega nacionalnega Inštituta za antropologijo in zgodovino (INAH), gre za najdbo velikega pomena. Foto: INAH

Območje bogato s kompleksno majevsko arhitekturo
"Ta zgradba razširja naše znanje o pozni naselitvi El Tigra," je dejal Prieto Hernandez in poudaril, da gre za najdbo "velikega pomena." Njene "krožne strukture na splošno ustrezajo zgodnjemu postklasičnemu obdobju med letoma 1000 in 1200, ko je območje Majev imelo povezave z drugimi regijami Mezoamerike, zlasti z osrednjo Mehiko, Oaxaco in zalivsko obalo".

El Tigre so staroselska ljudstva najprej naselila pred več kot 2000 leti. Čez stoletja se je razvilo v živahno regionalno prestolnico civilizacije Majev Chontal, ki so območje posejali s kompleksno arhitekturo, kot so piramide in templji, podobni tistim na drugih majevskih najdiščih na polotoku Jukatan, kot je Chichen Itza.

Čaščenje pernatega kačjega boga Kukulkana
Arheologi verjamejo, da najdišče El Tigre ustreza starodavni majevski naselbini, imenovani Itzamkanac, ki je bila posvečena bogu Kukulkanu, sicer prinašalcu omike, upodobljenem kot pernata kača. Krožna struktura je verjetno podpirala tempelj tega božanstva, ki je bil regionalna ustreznica bogu vetra Kecalkoatlu, piše v izjavi INAH-a.

"Pomen arhitekturne strukture El Tigra je ravno v njeni začasnosti, ki ustreza zgodnjemu postklasičnemu obdobju (1000–1200), ko je nekdanje rečno pristanišče vzdrževalo intenzivne vezi z drugimi regijami Mezoamerike, kot so osrednja Mehika, Oaxaca in zalivska obala, od koder bi lahko izviral kult Kecalkoatla," so še zapisali v izjavi.

Sorodna novica Raziskovalci pod vodstvom Ivana Šprajca v džungli odkrili starodavno majevsko mesto

Arheologi že desetletja izkopavajo na območju El Tigra, njihovo delo pa je nedavno dobilo dodatno spodbudo s projektom, naslovljenim Program za izboljšanje arheološkega območja (Promeza). S tem projektom si prizadevajo oceniti in ohraniti arheološko dediščino Mehike v pričakovanju dokončanja železnice, imenovane Majevski vlak, ki bo na svoji dobrih 1500 kilometrov dolgi poti skozi polotok Jukatan lahko prepeljala veliko večje število turistov.

Na jugu Mehike odkritje z Ivanom Šprajcem na čelu
Omenimo še, da je v poletnih mesecih ekipa raziskovalcev pod vodstvom Ivana Šprajca v južni Mehiki odkrila ostanke prej neznanega starodavnega majevskega mesta, ki je verjetno bilo pomembno središče osrednje nižinske regije polotoka med letoma 250 in 1000. Gre za še eno pomembno odkritje pod vodstvom tega slovenskega arheologa, ki se je na iskanje majskih mest prvič podal leta 1996.