Bolj naklonjeni so referendumskemu dnevu v jeseni, je v sredo dejal vodja poslancev Jani Prednik. Po njegovih besedah pa so smiselna zgolj nekatera referendumska vprašanja, za druga bi morala odgovornost prevzeti DZ in vlada.

V parlamentarni postopek je namreč vloženih več predlogov za posvetovalne referendume. Vse parlamentarne stranke z izjemo Levice so pretekli teden v DZ vložile predlog za posvetovalni referendum o izvedbi projekta nove jedrske elektrarne v Krškem (JEK 2). Koalicija je vložila tudi predlog za posvetovalni referendum o obravnavi ureditve pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.

SDS je v ponedeljek vložil še predloga posvetovalnih referendumov o nastanitvah nezakonitih prebežnikov v Sloveniji in o zaupanju v vlado Roberta Goloba, NSi pa v preteklih tednih predloga posvetovalnih referendumov o predlogu energetskega zakona in o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje Jugoslavije.

Največja vladna stranka Gibanje Svoboda bi medtem na posvetovalnih referendumih preverjala tudi naklonjenost volivcev pridelavi, predelavi in uporabi konoplje v medicinske namene ter uvedbi preferenčnega glasu na državnozborskih volitvah.

V SD-ju niso naklonjeni izvedbi katerega od posvetovalnih referendumov sočasno z junijskimi parlamentarnimi volitvami, kot bolj smiselno ocenjujejo referendumski dan jeseni. Volitve v Evropski parlament namreč po Prednikovih besedah niso povezane z vsebinami predlaganih referendumov.

Tudi pogovor oz. usklajevanje o tem, o katerih vprašanjih povprašati volivce, koalicijo še čaka, je dejal Prednik. Za zdaj so namreč dosegli zgolj konsenz glede referenduma o JEK-u 2 in ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. "Katero vprašanje bo še na dnevnem redu, pa je potem seveda stvar koalicije, kako se bomo v prihodnjih mesecih dogovorili. Določena referendumska vprašanja so smiselna, določena pa morda ne toliko, kajti tudi izvoljeni predstavniki ljudstva, ki sedimo v državnem zboru oziroma v vladi, moramo prevzemati odgovornost za določena vsebinska vprašanja," je poudaril.

Kot so namreč v torek v poslanski skupini zapisali v sporočilu za javnost, sta tako nadgradnja volilnega sistema kot ureditev področja pridelave in predelave konoplje v medicinske namene del koalicijskega sporazuma in programov koalicijskih strank. "Tako v prvi vrsti menimo, da volivke in volivci od vladne koalicije pričakujejo izvršitev teh zavez, ne ponovnega preverjanja podpore zanje," so navedli.