"Zagotoviti moramo varnost in zaščito največjega jedrskega objekta v Ukrajini in Evropi. Ponosen sem, da lahko vodim to misijo, ki bo še ta teden prispela v jedrsko elektrarno v Zaporožju," je na Twitterju sporočil vodja agencije Rafael Grossi.

Strokovnjaki IAEA-ja naj bi ugotovili fizično škodo v elektrarni, ugotovili delovanje njenih varnostnih in zaščitnih sistemov, ocenili stanje osebja in izvedli nujne nadzorne dejavnosti, so še sporočili iz agencije.

Grossi že več mesecev opozarja na "zelo realno nevarnost jedrske nesreče" v Zaporožju. O obisku misije IAEA-ja se razpravlja že več mesecev, vendar pa so bili pogovori do zdaj neuspešni, tudi zaradi pomanjkanja varnostnih jamstev.

Kijev je bil obisku sprva nenaklonjen zaradi strahu, da bi z njim legitimirali rusko okupacijo jedrske elektrarne, navaja francoska tiskovna agencija AFP. Elektrarno so namreč kmalu po začetku ruske invazije v Ukrajino februarja zavzele ruske vojaške sile, medtem ko jo upravljajo ukrajinski tehniki.

Rusija: Ukrajinske sile obstreljevale jedrsko elektrarno

Rusija je medtem spet obtožila ukrajinske sile, da so obstreljevale jedrsko elektrarno in pri tem poškodovale streho hale za skladiščenje urana. "Nacionalne enote ukrajinskih oboroženih sil so s topništvom streljale v bližini reaktorjev jedrske elektrarne v Zaporožju," je po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax sporočila ruska vojaška uprava v zasedenem mestu Enerhodar na jugu Ukrajine.

Vojaški guverner regije Zaporožje, ki ga je na položaj imenovala Moskva, je na Telegramu objavil fotografije, ki po njegovih besedah kažejo poškodovano streho hale za skladiščenje urana. Zatrdil je, da so bili streli sproženi iz havbic M777, ki so jih Ukrajini dobavile ZDA.

ZDA pozivajo k nadzorovani zaustavitvi elektrarne

ZDA so medtem pozvale k popolni in nadzorovani zaustavitvi jedrske elektrarne. Svetovalec za državno varnost ZDA John Kirby je ponovil pozive Washingtona k vzpostavitvi demilitariziranega območja okoli elektrarne, ki so jo v prvih tednih vojne zasedle ruske sile. "Kot smo že večkrat povedali, jedrska elektrarna ni primerna lokacija za bojne operacije," je dejal.

Opozoril je, da se je nevarnost povečala prejšnji teden, ko so požari na območju privedli do zaustavitve dizelske elektrarne, ki zagotavlja rezervno napajanje nuklearki v Zaporožju. "Še naprej menimo, da bi bila nadzorovana zaustavitev jedrskih reaktorjev v Zaporožju najvarnejša in najmanj tvegana opcija v bližnji prihodnosti," je še dodal.

Ponudil je tudi podporo bližajočemu se obisku inšpektorjev IAEA-ja. Ekipa strokovnjakov naj bi v elektrarno prispela še ta teden. Kirby je poudaril, da jim mora Rusija zagotoviti varen in neoviran dostop do elektrarne.

Rusija: Sestrelili smo ukrajinski brezpilotnik

Strah pred jedrsko katastrofo se je povečal, ko so se na začetku tega meseca okrepili spopadi okoli elektrarne. Obe strani se medsebojno obtožujeta obstreljevanja obsežnega kompleksa.

Ukrajinski operater jedrskih elektrarn Energoatom je preteklo soboto opozoril, da obstaja nevarnost uhajanja radioaktivnih snovi iz elektrarne. Tako ukrajinska kot ruska stran sta nato v nedeljo zatrdili, da stopnja radioaktivnega sevanja ostaja normalna.

Med četrtkom in petkom prejšnji teden je bila sicer elektrarna zaradi spopadov prvič v svoji štiridesetletni zgodovini odrezana od ukrajinskega električnega omrežja. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je takrat opozoril, da so bili "en korak" oddaljeni od radiacijske katastrofe, poroča BBC.

Rusko obrambno ministrstvo je medtem sporočilo, da so sestrelili ukrajinski brezpilotni letalnik, ki je skušal napasti jedrsko elektrarno.

V Rusiji pol leta po napadu na Ukrajino podpora vojni ostaja visoka

Kuleba: Najtežja misija za IAEA doslej

Misija IAEA-ja v Zaporožju bo "najtežja v zgodovini agencije", je v odzivu na novico med obiskom Stockholma dejal ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba, in sicer zaradi "aktivne bojne dejavnosti" ruskih sil na terenu, hkrati pa naj bi Rusija poskušala "legitimirati svojo navzočnost" na zelo očiten način.

"Rusija mora oditi, IAEA in številne države sveta pa jo moramo prisiliti, da odide, tako preprosto je. To je edini način za zagotovitev jedrske varnosti," je na skupni novinarski konferenci s švedsko premierko Magdaleno Andersson in zunanjo ministrico Anno Linde še dejal Kuleba, ki od misije pričakuje "jasno navedbo dejstev o krčenju vseh protokolov jedrske varnosti".

Neoviran dostop do jedrske elektrarne v Zaporožju za strokovnjake IAEA-ja je v skupni izjavi zahtevala tudi skupina sedmih gospodarsko najbolj razvitih držav (G7). Skupina predstavnikov držav, pristojnih za neširjenje jedrskega orožja, je še poudarila, da nadaljnji nadzor ruskih sil nad jedrsko elektrarno predstavlja "resno grožnjo" varnosti in zaščiti teh objektov.

Ukrajina: Začeli smo protiofenzivo na jugu države

Ukrajina je medtem začela dolgo pričakovano protiofenzivo na jugu države, je sporočilo južno vojaško poveljstvo. "Danes smo začeli ofenzivne akcije v različnih smereh, tudi v pokrajini Herson," je ukrajinska javna radiotelevizija Suspilne navedla tiskovno predstavnico južnega poveljstva Natalijo Humeniuk.

Humeniuk je dejala, da so nedavni ukrajinski napadi na ruske južne logistične poti "nedvomno oslabili sovražnika", in dodala, da je bilo v zadnjem tednu napadenih več kot deset ruskih skladišč streliva.

Več podrobnosti o operaciji ni želela razkriti. "Vsaka vojaška operacija potrebuje tišino," je dejala in dodala, da so ruske sile na jugu "precej močne" in da so se gradile dolgo časa.

Ukrajinska vojska prebila frontno črto?

Ukrajinska vojska je medtem prebila rusko frontno črto v južni regiji Herson, so sporočili iz južnega poveljstva ukrajinske vojske. Proruske in ruske sile naj bi se bile ob tem prisiljene umakniti. Po poročanju ameriške televizije CNN gre pri tem za uvodno fazo obsežne ukrajinske protiofenzive.

"Danes se je zgodil močan artilerijski napad na sovražnikove položaje na celotnem ozemlju okupirane regije Herson," je dejal namestnik predsednika regionalnega sveta Hersona Sergej Hlanj in dodal, da je končno prišel trenutek "osvoboditve celotne regije".

Načelnik ukrajinskega generalštaba Varelij Zalužnji je na Telegramu zapisal, da so ukrajinske sile že vzpostavile nadzor nad vasjo Suhi Stavok v bližini mesta Herson.

Vodja ruske uprave na zasedenem Krimu Sergej Aksijonov pa je po poročanju ruske tiskovne agencije Tass ukrajinske navedbe o protiofenzivi zavrnil in dejal, da Ukrajina napada le prek "virtualnih ofenziv".

Satelitski posnetek območja jedrske elektrarne Zaporožje in dim po enem izmed nedavnih obstreljevanj. Foto: Reuters
Satelitski posnetek območja jedrske elektrarne Zaporožje in dim po enem izmed nedavnih obstreljevanj. Foto: Reuters

Rusija za umor Dugine osumila še enega Ukrajinca

Ruski preiskovalci so medtem sporočili, da so identificirali še enega človeka, osumljenega vpletenosti v umor Darje Dugine, ruske novinarke in hčerke skrajno nacionalističnega ideologa Aleksandra Dugina. Gre za 44-letnega ukrajinskega državljana, ki je v Rusijo vstopil in izstopil prek Estonije, je sporočila ruska obveščevalna služba FSB. Moški naj bi sodeloval pri pripravah na atentat, nato pa znova zapustil Rusijo.

FSB je predtem za umor obtožil tudi 43-letno ukrajinsko državljanko Natalijo Vovk, ki naj bi v rusko prestolnico prišla konec julija skupaj z mladoletno hčerko. Najela naj bi stanovanje v hiši, v kateri je živela Dugina, da bi pridobila informacije o njej. Na dan njenega umora pa naj bi se udeležili istega festivala kot ona.

29-letna novinarka in politologinja je umrla, ko je njen avtomobil 20. avgusta eksplodiral v stanovanjskem naselju v predmestju Moskve, ko se je vračala s festivala blizu Moskve, ki se ga je udeležila z očetom. Dugina je sicer veljala za vneto zagovornico ruske vojne proti Ukrajini, ki traja že pol leta.

Ruski državni mediji so za atentat takoj obtožili Ukrajino, ne da bi predložili kakršne koli dokaze. Menili so tudi, da je bil atentat dejansko uperjen proti njenemu očetu, ki ga nekateri na Zahodu imenujejo "Putinovi možgani" oziroma "Putinov Rasputin", ker naj bi imel velik vpliv na ruskega predsednika in njegovo razmišljanje. V Kijevu so vsakršno vpletenost v napad zanikali.

Ruski napadi na Doneck – ubitih osem civilistov

Ukrajinske oblasti medtem poročajo o novih napadih ruske vojske v vzhodni pokrajini Doneck. Ukrajinska vojska poroča o obstreljevanju vojaških in civilnih ciljev v krajih Bahmut, Šumi, Jakovlivka, Zajcevo in Kodema. Guverner Donecka Pavlo Kirilenko je sporočil, da je bilo v napadih ubitih osem civilistov. Dodal je še, da so zaradi spopadov iz Donecka pobegnile že tri četrtine prebivalstva.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v večernem nagovoru dejal, da bodo "okupatorji čutili posledice v dejanjih braniteljev". "Noben terorist ne bo ostal brez odgovora za napade na naša mesta. Zaporožje, Orihiv, Harkov, Doneški bazen – za vsa bodo prejeli odgovor," je dodal.