Ministrstvo zagovarja akumulacijo na Suhorci

Medtem ko so se danes dopoldne protestniki podali na pohod po potoku Suhorca, ki ga namerava država zajeziti, da bi zagotovila dodatni vodni vir za Istro, je ministrstvo za okolje in prostor (MOP) v sporočilo za javnost poskušalo utemeljiti, zakaj je akumulacija najboljša možnost za zagotovitev dodatnega vodnega vira za Istro.

Z izvedbo akumulacije Padež/Suhorca naj bi zagotovili zadostne 
količine vode ustrezne kakovosti za vodooskrbo prebivalstva s 
pitno vodo za obdobje vsaj 50 let, napovedujejo na ministrstvu. V 
Civilni iniciativi Ohranimo Brkine tej rešitvi nasprotujejo. Foto: Jošt Hobič
Z izvedbo akumulacije Padež/Suhorca naj bi zagotovili zadostne količine vode ustrezne kakovosti za vodooskrbo prebivalstva s pitno vodo za obdobje vsaj 50 let, napovedujejo na ministrstvu. V Civilni iniciativi Ohranimo Brkine tej rešitvi nasprotujejo. Foto: Jošt Hobič

LJUBLJANA > Pohodniki so po Suhorci krenili danes ob 9. uri zjutraj, četrt ure kasneje pa je MOP v sporočilu za javnost upravičevalo svojo namero, da nadaljuje s postopkom državnega prostorskega načrtovanja za akumulacijo Padež/Suhorca. Sklep o tem je v sredo potrdila tudi vlada.

Vodooskrba slovenske Istre in kraškega zaledja med prioritetnimi nalogami

MOP v sporočilu navaja, da bo z novim vodnim virom iz Suhorce zagotovila prebivalcem istrskih občin ustavno pravico do pitne vode, hkrati pa naj bi nov vodni vir predstavljal rezervni vodni vir tako za Kraški vodovod kot tudi za vodovod na ilirskobistriškem območju. “Na območju živi v 355 naseljih 134.178 prebivalcev v 10 občinah s skupno površino 1586 km2,” pravijo na ministrstvu in zagotavljajo, da bodo v fazi izdelave strokovnih podlag preverjeni predvsem okoljski vplivi načrtovane ureditve, “za katere bo moralo biti nedvoumno ugotovljeno, da so sprejemljivi tako za okolje kot tudi za pogoje za življenje, bivanje in delo prebivalcev na vplivnem območju.”

Oskrba prebivalstva slovenske Istre in kraškega zaledja s pitno vodo se zaradi pomembnosti, zahtevnosti in kompleksnosti uvršča med prioritetne naloge v programu izvajanja nacionalnih projektov državne infrastrukture, še pravijo na MOP.

Ostale rešitve ocenjene kot neustrezne

Na očitke z mnogih strani, tudi stroke, da je akumulacija Suhorca/Padež draga in slaba rešitev ter da obstajajo boljše in cenejše, pa so z ministrstva odgovorili: “Ostale potencialne rešitve z uporabo obstoječih (ali povečanih) vodnih virov (Rižana z akumulacijo Kubed, izvir Malni, reka Reka z akumulacijama Klivnik in Mola, zajetje Brestovica, Reka z akumulacijo Padež, razsoljevanje) so bile ocenjene kot neustrezne, saj niso izpolnjevale pogojev glede neodvisnosti, odpornosti na morebitno onesnaženje in zadostne zmogljivosti za 50-letno obdobje za tri oskrbovalne sisteme Rižanskega, Kraškega in Ilirskobistriškega vodovoda, ali se niso v celoti (vključno z vplivnimi območji) nahajale na ozemlju Slovenije, ali se niso nahajale v povodju območja Jadranskega morja, ki mu je ta vir namenjen.”

Na MOP so še zapisali, da se zavedajo, da so tudi na območju Krasa interesi in pogledi različni, “vendar moramo biti ob tem pozorni na več dejavnikov. Prvi je ustavna pravica do čiste pitne vode, drugi solidarnost, saj govorimo o tej človeški naravni potrebi, ne nazadnje pa bo s tem novim in neodvisnim vodnim virom zagotovljena varnost oskrbe z zdravo pitno vodo na celotnem območju Obalno-kraške in delu Primorsko-Notranjske regije.”

Strokovne predstavitve na terenu

Soglasje glede akumulacije Padež, ki ga zdaj ni, saj so ministrstvo in štiri istrske občine na enem bregu, kraške občine, Civilna iniciativa in mnogi strokovnjaki pa na drugem, namerava ministrstvo doseči v okviru strokovne razprave v postopku priprave državnega prostorskega načrta in novelacij številnih dodatkov.

Govorimo o novelaciji vseh vhodnih podatkov, saj so nekateri v tem času zastareli, pa tudi o tem, da ta projekt ponudi dodano vrednost tudi kraškim občinam v smislu stabilnejše oskrbe s pitno vodo. MOP bo nadaljeval s strokovnimi predstavitvami projekta na terenu in pogovori z lokalnimi skupnostmi. V fazi izdelave strokovnih podlag bodo preverjeni predvsem okoljski vplivi načrtovane ureditve, za katere bo moralo biti nedvoumno ugotovljeno, da so sprejemljivi tako za okolje kot tudi za pogoje za življenje, bivanje in delo prebivalcev na vplivnem območju,” so še zapisali na ministrstvu.


Najbolj brano