Rok Ravnikar, Bojana Beović in Antonija Poplas Susič. Foto: Zdravniška zbornica Slovenije
Rok Ravnikar, Bojana Beović in Antonija Poplas Susič. Foto: Zdravniška zbornica Slovenije

Predstavniki Zdravniške zbornice Slovenije pod vodstvom predsednice Bojane Beović so v okviru rednih mesečnih regijskih obiskov po Sloveniji obiskali Zdravstveni dom Ljubljana, ki ga že dalj časa pesti pomanjkanje družinskih zdravnikov. Seznanili so se z aktualnimi razmerami in pomembnimi projekti za izboljšanje pogojev dela, so sporočili iz zbornice.

V največjem zdravstvenem domu v državi je zaposlenih več kot 1500 ljudi, od tega 220 zdravnikov specialistov, 70 zobozdravnikov ter številnih drugih zdravstvenih in nezdravstvenih sodelavcev.

Sorodna novica Ali podeljevanje koncesij spodbuja beg družinskih zdravnikov iz Zdravstvenega doma Ljubljana?

Ob nekaterih odhodih so letos do oktobra zaposlili 51 zdravnikov, med njimi šest družinskih zdravnikov ter tudi več sobnih zdravnikov in specializantov. V ZD-ju Ljubljana je trenutno zaposlenih 90 družinskih zdravnikov, kar je enako kot ob začetku letošnjega leta. Še letos bodo zaposlili tudi družinskega zdravnika iz tujine. Poleg tega je v postopku pridobivanja dovoljenja za delo v ZD-ju Ljubljana še okoli 15 tujih zdravnikov, v sporočilu za javnost navajajo v zdravniški zbornici.

Med letoma 2019 in 2022 je sicer v ZD-ju Ljubljana prenehalo delati 59 družinskih zdravnikov. Leta 2019 je ZD Ljubljana zapustilo 18 družinskih zdravnikov, leta 2020 sedem družinskih zdravnikov, leta 2021 jih je odšlo še enajst. Leta 2022 je ZD Ljubljana zapustilo kar 23 družinskih zdravnikov. Med njimi se jih je nekaj upokojilo, večina jih je dala odpoved. Medtem je v letih 2021 in 2022 ZD Ljubljana zaposlil 12 specialistov družinske medicine in 14 sobnih zdravnikov.

Izboljševanje delovnega okolja

Predstavniki ZD-ja so med obiskom zbornici predstavili projekte, s katerimi se trudijo ustvariti boljše delovno okolje, lotili so se tudi strateškega projekta upravljanja človeških virov: od načrtovanja, privabljanja in izbora novih sodelavcev, uvajanja novozaposlenih, zadržanja obstoječih zaposlenih, področja usposabljanja, izobraževanja in razvoja zaposlenih ter upravljanja njihovih karier, nagrajevanja in upravljanja uspešnosti zaposlenih do upravljanja zadovoljstvom zaposlenih.

Na zbornici so zapisali, na v ZD-ju Ljubljana na ta način postopoma zmanjšujejo kadrovski primanjkljaj, izboljšujejo delovne pogoje za vse zaposlene, za paciente pa boljšo dostopnost. Vodstvo Zdravniške zbornice Slovenije vsak mesec obišče drugo regijo in se seznani z dosežki in izzivi zdravstvenih ustanov. Tokratni obisk je 12. v tem mandatu.