Foto: BoBo
Foto: BoBo

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je ob današnjem obisku na Koroškem zatrdil, da je vlada v primeru nekontrolirane rasti cen pogonskih goriv pripravljena posredovati s sproščanjem blagovnih rezerv in z omejitvami cen. Za sejo vlade je napovedal razpravo o mogočih scenarijih.

Po njegovih besedah bo vse odvisno od tega, kakšna bo odločitev predsednikov vlad in držav na zasedanju v četrtek in petek v Franciji. "In v skladu s to odločitvijo se bomo pri nas pripravili in intervenirali na trgu, če bo treba, zato da zagotovimo dovolj blaga na trgu in preprečimo nekontrolirano rast cen," je dejal.

Ob tem je poudaril, da je položaj težek na področju vseh treh glavnih energentov. Pri električni energiji so po njegovih besedah cene "zbezljale že pred vojno krizo", na področju naftnih derivatov zadeve rešujejo zdaj, najtežji pa je po njegovih besedah položaj na področju plina, kjer je najmanj alternativ.

"Najmanj vpliva imamo na plinskem področju. Dejstvo pa je, da oskrba Evrope s plinom iz Rusije v tem trenutku še vedno poteka, tudi čez ukrajinsko ozemlje," je dejal minister in zagotovil, da vlada spremlja razmere in da se bo pravočasno odzvala.

"V državnih blagovnih rezervah imamo dovolj naftnih derivatov, tako da moram pomiriti vso slovensko javnost. Ne bo nobenih motenj pri oskrbi s pogonskimi gorivi," pa je Počivalšek povedal še dopoldne. Glede nekaterih precejšnjih podražitev ogrevanja, na katere opozarjajo državljani, pa je minister spomnil, da je vlada z zakonom o ukrepih za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov že pomagala to krizo ublažiti 700.000 državljanom. Pričakuje pa, da se bodo odzvali tudi v lokalnih okoljih, kjer je rast cen najvišja, in naredili vse za pomoč prizadetim.

Furs pripravlja vlogo za pomoč gospodarstvu zaradi dviga cen energentov

Finančna uprava RS (Furs) pripravlja obrazec, s katerim bodo lahko gospodarski subjekti prek portala eDavki zaprosili za pomoč na podlagi zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu. Vloga za pomoč bo na voljo predvidoma do konca marca, rok za oddajo pa je 15. april.

Do pomoči so upravičene pravne in fizične osebe, ki so bile registrirane v Sloveniji za opravljanje gospodarske dejavnosti najpozneje do 1. decembra 2021 in jim bodo stroški energije v letu 2022 glede na leto 2021 narasli za več kot 40 odstotkov. Izjavo o upravičenosti do pomoči bodo upravičenci predložili prek eDavkov.

Več informacij bo dostopnih v pogostih vprašanjih in odgovorih, ki bodo objavljeni na spletnih straneh Fursa, so še dodali.

Vlada je v sklopu svežnja ukrepov za blažitev posledic rasti cen energentov za prebivalstvo, gospodarstvo in kmetijstvo s 1. februarjem že začasno znižala tudi trošarine na elektriko in pogonska goriva. Takrat je vlada tudi navedla, da gre za znižanje trošarin na najnižjo mogočo raven. Za bencin je tako trenutno trošarina 0,35901 evra na liter, za dizelsko gorivo pa 0,330 evra na liter.

Vlada o ukrepih glede energetov

Druge sprejete odločitve na seji vlade

Foto: Twitter
Foto: Twitter

Vlada je izdala odlok o finančnem nadomestilu zaradi vpliva povečanja cen energentov v čebelarstvu. Ta določa podrobnejše pogoje, upravičence in postopek dodelitve enkratnega finančnega nadomestila v čebelarstvu v skladu z zakonom o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu, ki je začel veljati v soboto. Do pomoči so upravičene fizične ali pravne osebe, ki so bile 5. marca 2022 vpisane v centralni register čebelnjakov in so imele 30. junija 2021 v centralnem registru čebelnjakov prijavljeno najmanj eno čebeljo družino, so sporočili z vladnega urada za komuniciranje.

Sorodna novica Aktiviran zakon o uvedbi začasne zaščite za razseljene osebe

V veljavni načrt razvojnih programov 2022–2025 je uvrstila naložbi družb Hella Saturnus Slovenija in TPV Automotive. Prvi bo država namenila 5,42 milijona evrov, drugi pa 4,96 milijona evrov podpore.

Dvorec in park Dornava je znova razglasila za kulturni spomenik državnega pomena, kar se je sicer na predlog Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije prvič zgodilo že leta 1999. Po spremembah leta 2002, ko je bilo območje določeno na katastrskem načrtu, so status z uvrstitvijo še nekaj delov dvorca zdaj znova potrdili.