Ukrajinske sile ob ukrajinski zastavi v Balakliji v pokrajini Harkov. Foto: EPA
Ukrajinske sile ob ukrajinski zastavi v Balakliji v pokrajini Harkov. Foto: EPA

"Da bi dosegli zadani cilj posebne vojaške operacije osvoboditi Donbas, je bilo odločeno, da se ruske enote, razporejene v Balakliji in Izjumu, prerazporedi," je dejal tiskovni predstavnik ruskega obrambnega ministrstva Igor Konašenkov. Te enote naj bi okrepile ruske položaje v sosednji pokrajini Doneck.

Ruske enote so se močno borile, da so zasedle Izjum na začetku vojne, nato pa so mesto uporabljale kot logistično oporišče za eno glavnih ruskih kampanj, večmesečni napad s severa na sosednjo pokrajino Donbas (Doneški bazen, ki ga sestavljata pokrajini Donek in Lugansk).

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sporočil, da so zasedli več kot 30 naselij v pokrajini Harkov na vzhodu države in da se boji nadaljujejo tudi v Doneškem bazenu in na jugu. "Naša vojska, obveščevalne enote in varnostne službe dejavno delujejo na več operativnih območjih. To počnejo uspešno," je dejal v običajnem večernem videonagovoru.

Kot je dejal, je ukrajinska vojska osvobodila okoli 2000 kvadratnih kilometrov ozemlja.

Ukrajinske sile naj bi med drugim zavzele strateško pomembno mesto Kupjansk na severovzhodu regije Harkov, ki je bilo doslej pod nadzorom ruskih sil in velja za pomembno prometno križišče zaradi neposredne železniške povezave z Rusijo.

Ruska vojska se je v delih države umaknila s položajev. Foto: EPA
Ruska vojska se je v delih države umaknila s položajev. Foto: EPA

Moskva je v petek sporočila, da v pokrajino Harkov pošilja dodatne vojaške enote, potem ko so ukrajinske sile v zadnjem tednu napredovale kar za 50 kilometrov za rusko črto, a najprej ni priznala izgube ozemlja, nato pa je vodja proruske administracije v Harkovu Vitalij Gančev sporočil, da so nekatera območja prešla pod nadzor ukrajinske vojske.

"Sovražnika zadržujejo, kolikor je mogoče, vendar je več naselij že prešlo pod nadzor ukrajinskih oboroženih formacij," je na državni televiziji dejal Gančev in pojasnil, da skušajo evakuirati prebivalce, vključno iz mesta Izjum, kjer sta sedež ruskih sil v pokrajini in njihovo logistično oporišče. Po navedbah Vladislava Sokolova, ki vodi prorusko civilno-vojaško upravo Izjuma, bodo prebivalci od tam prepeljani v begunske centre v Rusijo, kjer jim bosta nudeni humanitarna in psihološka oskrba.

Očividci pravijo, da so videli kolone vozil, ki odhajajo na ozemlja pod nadzorom Rusije. Stotine vozil naj bi prehajalo mejo v Rusijo, v mesto Valujki v regiji Belgorod.

Da je situacija vse bolj zahtevna za ruske sile, je potrdil tudi voditelj proruskih separatistov v Donecku Denis Pušilin. Po njegovih besedah trenutno potekajo boji na več lokacijah, še posebej pa na severu regije Doneck, kjer ta meji na harkovško regijo.

Napredovanje ukrajinskih sil je z navdušenjem na družbenih omrežjih pospremil tiskovni predstavnik ukrajinskega zunanjega ministrstva Oleg Nikolenko. "Ukrajinske čete napredujejo v vzhodni Ukrajini in osvobajajo več mest in vasi. Njihov pogum skupaj z zahodno vojaško pomočjo prinaša izjemne rezultate," je zapisal Nikolenko.

Ukrajinski uslužbenci so dejali, da bodo ukrajinske sile morda poskusile zavzeti tudi Lisičansk proti vzhodu. To mesto je Rusija zasedla julija po večtedenskih hudih spopadih. Ukrajinske enote naj bi že bile na obrobju mesta.

Zelenski je v preteklih dneh domači in svetovni javnosti večkrat poročal o uspešnih operacijah ukrajinskih sil vzdolž frontne črte od severovzhoda prek Donbasa do juga Ukrajine.

Pokrajina Harkov je bila od začetka ruske vojaške agresije priča silovitim spopadom. Foto: Reuters
Pokrajina Harkov je bila od začetka ruske vojaške agresije priča silovitim spopadom. Foto: Reuters

Ubitih več sto vojakov

Svetovalec ukrajinskega predsednika Oleksij Arestovič je dejal, da so ruske sile v Izjumu skoraj izolirane, v bojih pa je po njegovih besedah padlo več sto ruskih vojakov, medtem ko jih je še nekaj sto bilo zajetih. Predstavniki ukrajinskih oblasti so objavili več videoposnetkov, na katerih ukrajinski vojaki dvigajo zastave v krajih na osvobojenih ozemljih.

Napredovanje ukrajinske vojske v Harkovu je najhitrejši premik bojne črte vse od marčevskega hitrega umika ruskih sil s položajev okoli Kijeva. Po predvidevanjih zahodnih vojaških strokovnjakov bi lahko s hitrim napredovanjem prekinili oskrbovalne linije, prek katerih Moskva vzdržuje svoje sile v pokrajini.

"Vidimo uspeh v Hersonu, vidimo nekaj uspeha v Harkovu, kar je zelo, zelo spodbudno," je na tiskovni konferenci v Pragi razmere na bojišču v Ukrajini ocenil ameriški obrambni minister Lloyd Austin.

Preboj na vzhodu države je ukrajinskim silam uspel, potem ko so sprožile protiofenzivo v pokrajini Herson na jugu države, kamor je bila nato Rusija prisiljena poslati okrepitve, s tem pa je izpostavila svoje bojne linije na vzhodu, kar je Kijev izkoristil za hitro napredovanje.

Reuters poroča, da tisoče ruskih vojakov zapušča strelivo in opremo med begom.

Ofenziva bo odvisna od ukrajinskih interesov

Oleksij Danilov, sekretar Nacionalnega varnostnega in obrambnega sveta, je po poročanju radia Glas Amerike dejal, da se bo kampanja ukrajinskih oboroženih sil proti Rusiji končala tam, "kjer se končajo naši interesi". Danilov je tako odgovoril na vprašanje, ali se bo ukrajinska ofenziva končala na Krimu, polotoku, ki si ga je Rusija priključila leta 2014, ali celo v Moskvi. Napovedal je težko vojno.

Berlin obljublja dodatne dobave orožja

Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je v soboto že drugič od začetka vojne obiskala Kijev, kjer je dejala, da je njen obisk namenjen temu, da pokaže, da bo Nemčija stala ob strani Ukrajini, "dokler bo to potrebno", tako z dobavami orožja kot s humanitarno in finančno pomočjo.

Baerbock je z maloštevilno delegacijo v Kijev prispela s posebnim vlakom skozi Poljsko. Iz varnostnih razlogov več podrobnosti o obisku ni bilo razkritih.

Nemčija je pomembna partnerica Ukrajine v njenem boju proti ruskim silam in je v preteklih tednih Kijevu poslala havbice, raketomete in rakete za protiletalsko obrambo.

Nemčija pomaga Ukrajini z orožjem in urjenjem vojakov. Foto: Reuters
Nemčija pomaga Ukrajini z orožjem in urjenjem vojakov. Foto: Reuters

V kratkem je pričakovati, da bo v Ukrajino prispelo težko orožje, ki je del svežnja vojaške pomoči v skupni vrednosti več kot 500 milijonov evrov.

Ta teden je Berlin napovedal tudi, da bo v sodelovanju z Nizozemsko usposabljal ukrajinske vojake za razminiranje.

Baerbock je opozorila, da ruski predsednik Vladimir Putin "računa na to, da se bomo utrudili sočustvovanja s trpljenjem v Ukrajini". Pri tem je izrazila prepričanje, da Putinovi poskusi izsiljevanja z dobavami energentov ne bodo učinkovali, rekoč da "celotna Evropa ve, da Ukrajina varuje naš mir".

Nemška obrambna ministrica je bila maja letos prva visoka predstavnica nemške vlade, ki je obiskala Kijev od začetka ruske agresije.

Ukrajinske sile osvobodile več naselij