Novice

Preskok pri dvigu produktivnosti

Glavni pogoj za preskok pri dvigu produktivnosti so objektivni podatki in zmožnost hipnega analiziranja; o izkušnjah in dobrih praksah pametnih tovarn 15. novembra na GZS

Izbor urednice

Tovarna
Izbor Tovarne leta
Lovorika tovarna leta 2024 je lahko vaša
Tovarna leta
tovarna leta 2024
Izbor Tovarne letaSabina Petrov Lovorika tovarna leta 2024 je lahko vaša

Prijave za sodelovanje v izboru tovarne leta so odprte do 30. aprila

Tovarna
Novice
Kje Hidria uporablja umetno inteligenco?
Tovarna leta
Pametna industrija
NoviceRedakcija Tovarna leta Kje Hidria uporablja umetno inteligenco?

Na konferenci Pametna industrija bo Hidria razkrila izkušnje o uporabi umetne inteligence v proizvodnji in jih prikazala na konkretnih primerih uporabe. Izkoristite še danes omejeno možnost predprijave s 25-odstotnim popustom za konferenco Pametna industrija..

FINANCE
(posebna izdaja) Večja produktivnost in višja dodana vrednost industrije
PRO
Finance
Pametna industrija
Finance PRO (posebna izdaja) Večja produktivnost in višja dodana vrednost industrije (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Pametna industrija – Najboljši temelji za večjo produktivnost in višjo dodano vrednost

FINANCE
Koliko je pametna naša industrija in kako bo še pametnejša?
PRO
Finance
Pametna industrija
Redakcija Tovarna leta Koliko je pametna naša industrija in kako bo še pametnejša? (PRO)

Izkoristite še danes in jutri omejeno možnost predprijave s 25-odstotnim popustom za konferenco Pametna industrija.

11.11.2022 12:50
Dopolnjeno: 14.11.2022 10:12
Čas branja: 6 min

Slovenska podjetja smo zelo inovativna, predvsem pa se znamo hitro prilagoditi na nove razmere na trgu, kar se je pokazalo tudi med epidemijo covida, ko resnejših upadov naročil nismo čutili oziroma smo jih nadomestili z novimi posli, pravi Jernej Polič, direktor PE EMS v družbi S & T Iskratel.

Pred dogodkom Dobre prakse pametnih tovarn v torek, 15. novembra, smo sogovornika iz družbe S & T Iskratel prosili za oceno dinamike uvajanja digitalizacije in industrije 4.0 v slovenska proizvodna podjetja. Jernej Polič: »Prihodnost je trenutno nekoliko negotova, zato moramo delati še toliko več za dvig produktivnosti, kjer zaostajamo za evropskim povprečjem, to pa se izraža v nižji dodani vrednosti na zaposlenega. Produktivnost lahko do neke meje dvigujemo ročno, za večje preskoke pa potrebujemo objektivne podatke in zmožnost hipnega analiziranja, kar nam omogočajo različne rešitve za digitalizacijo proizvodenj. Večina slovenskih proizvodnih podjetij se tega zaveda, zato je v zadnjih nekaj letih naredila aktiven premik v tej smeri. Je pa najprej treba narediti 'domačo nalogo' ter optimizirati lastne procese, da postanejo jasni in čim bolj enostavni. Brez tega tudi digitalizacija ne bo pomagala. Sam menim, da je veliko podjetij začelo uvajanje digitalnih rešitev v svoje proizvodnje, pa so se bila prisiljena začeti ukvarjati z lastno organizacijo. Navzven morda to deluje frustrirajoče, saj je videti, kot da se nikamor ne premaknejo, vendar je to glavni pogoj, če želimo od digitalizacije največje učinke, to pa pomeni dvig produktivnosti in večji EBITDA.«

Že sedmi izobraževalni dogodek

Na tretjem letošnjem izobraževalnem dogodku Dobre prakse pametnih tovarn, skupaj pa že sedmem, ki bo potekal 15. novembra v prostorih GZS v Ljubljani, bodo udeleženci izvedeli več o izkušnjah podjetij s koraki v procesu uveljavljanja proizvodne informatike, z digitalno preobrazbo, pozitivnimi učinki digitalizacije proizvodnih dnevnih sestankov, industrijo prihodnosti, energetskim menedžmentom v praksi. Seznanili se bodo tudi z obvladovanjem izzivov hitre rasti v proizvodnji, spremljanjem proizvodne analitike v realnem času, visoko avtomatizirano in robotizirano proizvodnjo ter podatkovno znanostjo pri nadgradnji in obvladovanju procesov, pa tudi z možnostmi, ki jih industrija 4.0 ponuja na področju avtomatizacije. Več informacij in prijave na spletni strani (www.pametna-tovarna.si).

Izziv pomanjkanje usposobljenih kadrov

Udeleženci bodo spoznali tudi nadzor in optimizacijo proizvodnje z rešitvijo Industrial Spyder. V podjetju ebm-papst Slovenija na proizvodni liniji s to rešitvijo po novem pridobivajo signale s strojev ter podatke o premikih orodij in ljudi, ki se stekajo v enotno IoT-platformo in podatkovno hrbtenico ter analizirajo pridobljene informacije.

In kako v ebm-papstu Slovenija vidijo dinamiko uvajanja digitalizacije in industrije 4.0 v slovenska proizvodna podjetja? »Uvajanje industrije 4.0 ocenjujemo kot počasno, razlogi za to so številni. Ker sam pojem industrije 4.0 pokriva številna napredna področja, ki se morajo marsikdaj tudi prekrivati in dopolnjevati, že na začetku pride do težav pri določanju fokusa na specifična področja, kjer bi napredna digitalizacija prinesla občutne izboljšave poslovnih procesov. Ker gre za razmeroma nove tehnologije, ki se povrhu vsega še nenehno spreminjajo in izboljšujejo, ne obstajajo standardni procesi in produkti, ki bi jih lahko hitro vpeljali v praksi. Obstaja pa množica ponudnikov in rešitev, ki so velikokrat pisane na kožo podjetju, kjer se je vpeljava izvedla. Vpeljava tovrstnih rešitev v drugih podjetjih pa nato velikokrat zahteva večje spremembe in prilagoditve, s tem pa tudi dodatno obsežno testiranje in odpravljanje napak ter s tem povezan podaljšan čas uvedbe.

Izziv je tudi pomanjkanje usposobljenih kadrov, ki bi najprej razumeli sodobne tehnologije, jih znali vpeljati in nato še poskrbeti za to, da se bodo tako spremenjeni poslovni procesi tudi dejansko izvajali, saj obstaja nemalo uporabnikov, ki tovrstne spremembe sprejemajo z odporom. Prav tako se v želji, da bi bili uporabniški vmesniki čim bolj poenostavljeni in optimizirani za čim večjo produktivnost, pozablja na dejstvo, da morajo biti zaledni sistemi zato še toliko bolj kompleksni in 'pametni'. Vzdrževanje tovrstnih sistemov pa spet zahteva usposobljene in proaktivne strokovnjake, ki so sposobni ohranjati nadzor nad procesi ter zaznati in odpraviti napake in pomanjkljivosti, še preden negativno vplivajo na poslovne procese,« pravijo v ebm-papstu Slovenija.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
Tovarna
Dobre prakse
(reportaža) Kako je organizirana tovarna japonskih robotov v Kočevju
Tovarna leta
industrija 4.0
Dobre prakseAna Ivančič (reportaža) Kako je organizirana tovarna japonskih robotov v Kočevju

Industrija 4.0 v praksi; kako poteka proizvodnja visokotehnoloških robotov

Tovarna
Novice
Kako je srbski proizvajalec vlažilnih robčkov produktivnost povečal za 50 odstotkov
Tovarna leta
INTERVJU
NoviceMateja Bertoncelj Kako je srbski proizvajalec vlažilnih robčkov produktivnost povečal za 50 odstotkov

S Slobodanom Antićem iz družbe Piramida 72 smo se pogovarjali o uvajanju poslovnih informacijskih sistemov MES v proizvodnjo in WMS v skladišče ter kakšne prednosti sta prinesla.

Tovarna
Dobre prakse
Tesno vpeti v digitalizacijo velikih podjetij
Tovarna leta
pametna industrija
Dobre prakseSabina Petrov Tesno vpeti v digitalizacijo velikih podjetij

IT-ponudniki so za velika podjetja razvili širok nabor novih rešitev

Tovarna
Novice
(intervju) Z industrijo 4.0 se delavci v proizvodnji prelevijo v menedžerje
Tovarna leta
pametna industrija
NoviceSabina Petrov (intervju) Z industrijo 4.0 se delavci v proizvodnji prelevijo v menedžerje 2

Digitalnemu dvojčku posla se posvečajte z enako skrbnostjo, kot skrbite za dogajanje v svojem realnem okolju, poudarja Joachim Hensch, glavni govornik na 1. konferenci Pametna industrija.

Tovarna
Dobre prakse
Industrija 4.0 ni za vsako podjetje, digitalizacijo potrebujejo vsa
Tovarna leta
intervju
Dobre prakseSabina Petrov Industrija 4.0 ni za vsako podjetje, digitalizacijo potrebujejo vsa 1

Približno štiri petine tovarn je na začetnih ravneh podatkovne zrelosti, ocenjujeta Gregor Jeromen in Nika Kalan iz podjetja Result

Tovarna
Novice
Nadgradnje informacijske tehnologije bodo pogostejše
Tovarna leta
digitalizacija
NoviceSabina Petrov Nadgradnje informacijske tehnologije bodo pogostejše

Skupaj z uporabo umetne inteligence so sprotne nadgradnje IT glavni trend pri uvajanju novih informacijskih orodij.

Tovarna
Dobre prakse
Tudi v industriji večja skrb za kibernetsko varnost
Tovarna leta
kibernetska varnost
Dobre prakseSabina Petrov Tudi v industriji večja skrb za kibernetsko varnost

Novi zakon o informacijski varnosti bo moralo spoštovati okoli 800 gospodarskih družb, ocenjuje vladni urad za informacijsko varnost.

Tovarna
Izbor Tovarne leta
Lovorika tovarna leta 2024 je lahko vaša
Tovarna leta
tovarna leta 2024
Izbor Tovarne letaSabina Petrov Lovorika tovarna leta 2024 je lahko vaša

Prijave za sodelovanje v izboru tovarne leta so odprte do 30. aprila