REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Avstrijski polkovnik: Kako je Rusija ustavila ukrajinsko protiofenzivo

Avstrijski polkovnik: Kako je Rusija ustavila ukrajinsko protiofenzivoRusi se bodo pri prodoru proti reki Oskil zanašali na 1. gardno tankovsko armado, elitno enoto, ki je osvežena in okrepljena s tanki T-90, napoveduje Markus Reisner. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Polkovnik Markus Reisner meni, da Rusi učinkovito ustavljajo napredovanje ukrajinskih sil in trenutne razmere v Ukrajini primerja s prvo svetovno vojno, poroča časnik Focus.

»Trenutne razmere bi opisal kot vojno izčrpavanja,« pravi zgodovinar in častnik avstrijskih oboroženih sil Reisner, ki služi kot poveljnik Gardebataillona.

Ukrajinska protiofenziva šepa, saj je ruska vojska bolje pripravljena na napad, pristavi Reisner. Ugotavlja, da ​​so ruske enote v mnogih pogledih boljše od ukrajinskih.

Avstrijski polkovnik razmere primerja z operacijami iz prve svetovne vojne: »V tej vojni smo zdaj v nekem smislu leta 1915 ali 1916

Taktika iz tistega časa je opazna tako na ruski kot ukrajinski strani, poudarja.

To je taktika majhnih udarnih skupin, dodaja polkovnik.

»Ozemlje poskušajo pridobiti z napredovanjem majhnih enot in s pomočjo topništva,« pojasnjuje Reisner. »Oboji skušajo delovati za lastnim topniškim ognjem. Ukrajina ima velike težave s tovrstno sinhronizacijo kombiniranega boja, saj nimajo veščin za to.«

Zato je morala ukrajinskih enot močno prizadeta, praktično na psu.

Vojaški strokovnjak izpostavlja nevarnost ruskih »funkcionalnih zračnih sil in raket zemlja-zemlja dolgega dosega, ki lahko delujejo v globini ozemlja sovražnika.«

Po Reisnerjevih besedah ​​se težave Ukrajine začnejo že z izvidovanjem, saj so ruski droni za Ukrajino velik problem.

Številnih ukrajinskih vojakov, ki so bili na šestmesečnem usposabljanju v kakšni od držav zveze NATO, ni več med živimi, dodaja polkovnik. »To je močno vplivalo na moralo vojakov.«

Z brezpilotnimi letali, pa tudi z drugimi sredstvi elektronskega bojevanja, ruska vojska moti sovražnika in njegove komunikacije ter jih delno tudi prestreže.

Ruska vojska s pomočjo brezpilotnih letal tako izviduje kot tudi napada.

Ukrajincem velike težave povzroča tudi uporaba ruskih dronov kamikaze tipa »Lancet« in izvidniških dronov (FPV).

Slednji so po besedah ​​vojaškega strokovnjaka »preprosti brezpilotni zrakoplovi, znani iz civilne ali zasebne uporabe«, ki so v vojni opremljeni z eksplozivnim nabojem, »na primer z glavo protitankovske rakete RPG-7 in so na cilj vodeni s kamero«.

Rusija s svojimi bojnimi letali uspe zaustaviti ukrajinske napade. »Ko se Ukrajinci pripravijo na napad, jih Rusi zasipavajo z bombami,« pojasnjuje strokovnjak. »Ko se ukrajinske sile približajo frontni črti, ruski helikopterji napadejo kolone z varne razdalje«

Velik problem so tudi minska polja. »Ko Ukrajinci odstranijo mine, Rusi postavijo nove,« našteva Reisner.

»Skratka, številne vojaške zmogljivosti so na ruski strani.«

Tudi vse pogostejša napotitev rezervistov povzroča težave Ukrajini.

Številnih vojakov, ki so bili na šestmesečnem usposabljanju v kakšni od držav zveze NATO, ni več med živimi, dodaja polkovnik.

»To je močno vplivalo na moralo vojakov,« opozarja Reisner.

Rusom je medtem uspelo prodreti proti zahodu Ukrajine na območjih Svatova in Severodonecka.

Po različnih navedbah gre za približno pet do sedem kilometrov nagnjenega terena.

Pričakovati je treba nadaljevanje teh napadov, sklene vojaški strokovnjak.

Rusi se bodo verjetno zanašali na 1. gardno tankovsko armado, elitno enoto, ki je v prvih mesecih vojne utrpela izgube, a je bila osvežena in okrepljena s tanki T-90. Po mnenju avstrijskega vojaškega strokovnjaka ima ruska vojska zdaj en sam cilj: reko Oskil.

»Videti je, kot da poskušajo Rusi s 1. gardno tankovsko armado napredovati do Oskila in izvesti manever s kleščami,« meni Reisner.

Reka bo ruski vojski omogočila, da sledi ukrajinskim rezervam in izolira kraje za preboj. »Prav tak pristop je pomemben za usodo ukrajinske ofenzive.«

Avstrijski vojaški strokovnjak prvo fazo ukrajinske protiofenzive označuje za neuspešno, saj ima Ukrajina zelo malo manevrskega prostora.

»Večji preboj v smeri Melitopolja ali Mariupolja zdaj ni mogoč,« sklene analizo klavrnih rezultatov ukrajinske ofenzive polkovnik Reisner.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek