Foto: BoBo
Foto: BoBo

Matjaž Rakovec je, kot poroča STA, zmago pričakoval in je z njo zadovoljen. Ljudje so prepoznali, da ima njegova ekipa resno namero prenoviti Kranj, da bo ta znova postal prava prestolnica Gorenjske, je dejal, še posebej pa je vesel tega, da je stranka SD v prvem krogu lokalnih volitev osvojila največ mandatov v mestnem svetu, in sicer sedem. Meni, da gre za rezultat dobrega dvomesečnega dela celotne ekipe v predvolilni kampanji in za dosežke dela preteklih štirih let. Tudi v prihodnje si obeta dobro sodelovanje v mestnem svetu, o morebitni koaliciji pa še ne razmišlja.

Celotna volilna kampanja, tudi pred drugim krogom lokalnih volitev, je bila po njegovih besedah v Kranju razmeroma mirna.

Na vprašanje, kako da ga v drugem krogu ni podprlo Gibanje Svoboda, je odgovoril, da je to zanimivo, glede na to, kako slab izid sta stranka in njen kandidat za župana v Kranju dosegla v prvem krogu. "Pričakovano bi bilo, da bi me podprli bolj javno, ampak tako so se pač odločili," je dejal.

V ponedeljek Rakovca tako čaka nov delovni dan na čelu Mestne občine Kranj. Med ključnimi projekti je izpostavil gradnjo satelitskega urgentnega centra, boj za gorenjsko bolnišnico, nov dom za upokojence in dolgo pričakovano novo avtobusno postajo.

Ivo Bajec je za TV Slovenija dejal, da ni razočaran, saj sta imela oba z Rakovcem dobre in premišljene programe. Prepričan, je, da bo konstruktivno sodeloval v novem mandatu.

Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

Največ mestnih svetnikov ima Rakovčev SD

V kranjskem mestnem svetu je največ mandatov dobil SD, sedem. S šestimi mandati sledita Gibanje Svoboda in SDS, pet mandatov je dobila Resni.ca, tri NSi, po dva mandata Povezane lokalne skupnosti in Več za Kranj, Levica in Igor Velov – Lista za razvoj Kranja pa sta dobila po en mandat.

V Kranju brez sprememb, župan Rakovec obljublja sodelovanje

Optimistično pričakovanje izidov

Aktualni kranjski župan, 58-letni Matjaž Rakovec, je ob oddaji volilnega glasu povedal, da ga skrbi slaba volilna udeležba. To je po njegovem mnenju sicer kar nekako pričakovano, "glede na to, da so skoraj vsako nedeljo neke volitve". "Poleg tega pada še dež, kar tudi ljudi odvrne od tega, da bi šli na volišča," je dejal Rakovec.

61-letni Ivo Bajec je z volilno kampanjo zadovoljen. Vesel je, da je bila volilna kampanja mirna, brez težav in nizkih udarcev. To je še posebej pomembno, ker se bo treba v ponedeljek ne glede izid usesti skupaj in začeti delati s skupnim ciljem v korist Kranja, je pojasnil ob oddaji glasu.

Za kranjskega župana se je potegovalo šest kandidatov

V Kranju se je za položaj župana potegovalo šest kandidatov, poleg Matjaža Rakovca in Iva Bajca še Aleksander Svetelj (Več za Kranj), Zoran Stevanović (Resni.ca), Srečko Barbič (Gibanje Svoboda) in Igor Velov (Lista za razvoj Kranja).

Na tretje mesto se je s 17,42 odstotka glasov uvrstil predsednik stranke Resni.ca Zoran Stevanović, ki je sicer pred štirimi leti v županski tekmi zaostal le za Rakovcem. Preostali trije kandidati so prejeli manj kot deset odstotkov glasov, Aleksander Svetelj (Več za Kranj) 7,67 odstotka glasov, Srečko Barbič štiri odstotke glasov, Igor Velov pa 3,19 odstotka.

Komentar izidov volitev v Kranju

"Kljub nizki volilni udeležbi, ki je prinesla nekaj negotovosti, so očitno na volišča res šli tisti, ki so verjeli v to, da bo dozdajšnji župan znal peljati stvari tudi naprej," je izide volitev v Kranju komentiral Peter Šalomon (Žurnal 24).

Šalamon meni, da so volivci prepoznali delo župana kot dobro. Kot enega od vzrokov, da so mu zaupali še en mandat, pa je navedel tudi to, da je bilo zadnje štiriletno obdobje v kranjski politiki razmeroma mirno. "To je bilo obdobje brez prepirov in konfliktov. Mestni svet je deloval tako, da so tudi svetniške skupine, ki sicer morda Rakovca niso podpirale, podprle dobre projekte," je pojasnil.

Na ta način so se načrtovani projekti lahko izpeljali oziroma vsaj začeli odvijati in se bodo lahko nadaljevali tudi v naslednjem obdobju. Kranj bo namreč po 16 letih menjave županov na vsaka štiri leta znova dočakal kontinuiteto. "To je zelo pomembno, saj bo verjetno ekipa, ki vodi projekte, ostala enaka oziroma podobna, zato se bodo lahko projekti peljali naprej, in ne z novega začetka," je izpostavil sogovornik.

Meni, da Rakovec tudi v novem mandatu ne bo imel večjih težav pri sodelovanju z mestnim svetom. Čeprav ni imel formalne koalicije, pa je vendarle delovala neke vrste tiha oziroma projektna koalicija in Šalamon računa, da bo tako tudi naprej.

Se pa pri delovanju mestnega sveta postavljata dve vprašanji. Eno je, kako bo deloval SDS, s katerim je Rakovec v tem mandatu zelo dobro sodeloval. Drugo vprašanje pa je, kako bo ravnalo Gibanje Svoboda, ki Rakovcu v drugem krogu ni izrazilo podpore. Tako je možnost, da bo Rakovec še naprej bolj sodeloval s SDS-om.