Posledice eksplozije na mostu 8. oktobra lani. Foto: EPA
Posledice eksplozije na mostu 8. oktobra lani. Foto: EPA

Namestnica ukrajinskega obrambnega ministra Hana Maljar je v soboto med dosežki Ukrajine v 500 dneh vojne navedla tudi "napad na krimski most".

Maljar je v objavi na aplikaciji Telegram zapisala, da mineva 273 dni od prvega napada na most na Krimu, s katerim so "prekinili rusko logistiko". Objava časovno ustreza napadu 8. oktobra lani, ko je bil most poškodovan zaradi eksplozije tovornjaka.

17-kilometrski Krimski most, znan tudi kot Kerški most, ki ga je Rusija zgradila po nezakoniti priključitvi Krima leta 2014, velja za ključno povezavo pri dobavi zalog ruskim vojakom v Ukrajini.

Rusija je za eksplozijo na Krimskem mostu, v kateri so umrli trije ljudje, takoj okrivila Ukrajino. Predsednik Vladimir Putin je Kijev obtožil terorizma.

Sorodna novica V eksploziji poškodovan ruski most na Krim. Ruske sile z novim poveljnikom.

Ukrajina ni doslej nikoli neposredno prevzela odgovornosti za napad, čeprav je svetovalec ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega Mihajlo Podoljak po napadu tvitnil, da je eksplozija "le začetek".

Namestnica ukrajinskega obrambnega ministra je med ostalimi dosežki ob 500 dneh vojne v Ukrajini navedla še potopitev ladje ruske vojne mornarice Moskva in osvoboditev Kačjega otoka.

Nad Krimom sestrelili manevrirno raketo

S Krima danes sicer poročajo o novih napadih, pri katerih pa ni bilo žrtev. Vodja ruske administracije na Krimu Sergej Aksjonov je sporočil, da je ruska zračna obramba nad vzhodnim delom polotoka sestrelila manevrirno raketo.

Ni komentiral, od kod naj bi raketa bila izstreljena. Na Krimskem mostu so tudi za nekaj časa zaustavili promet, vendar za to niso podali razlage.

Zračna obramba je raketo sestrelila tudi nad rusko obmejno regijo Rostov, kjer so ostanki sestreljene rakete poškodovali več stavb, je prek Telegrama sporočil guverner Vasilij Golubev.

Lavrov in Fidan govorila o izvozu žit in vrnitvi poveljnikov

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je v telefonskem pogovoru s turškim kolegom Hakanom Fidanom razpravljal o razmerah v Ukrajini in dogovoru o izvozu žit iz črnomorskih pristanišč, je sporočilo rusko zunanje ministrstvo.

Moskva je v zadnjem času večkrat zagrozila, da ne bo podaljšala dogovora, katerega veljavnost se izteče 17. julija. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je v soboto sporočil, da skuša ruske oblasti prepričati v podaljšanje.

Rusko zunanje ministrstvo je še sporočilo, da sta ministra razpravljala tudi o "nedavnih dogodkih glede Ukrajine", predvsem o vrnitvi petih poveljnikov bataljona Azov iz Turčije v Ukrajino.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je po obisku Erdogana v Ukrajino pripeljal tudi pet poveljnikov bataljona, ki so branili mesto Mariupolj, preden so ga zavzele ruske sile. Kremelj je v odzivu Ankaro obtožil kršitve dogovorov.