Šport > Košarka
17871 ogledov

Škandal v Dallasu, Cuban znorel, tudi Dončiću nič jasno: "Še nikoli v življenju ..."

Print Screen
Šef moštva Dallas Mavericks je napovedal uradni protest zaradi bizarnega zaporedja dogodkov ob koncu tretje četrtine tekme z Golden State Warriors.

Košarkarjem Dallas Mavericks vrnitve Luke Dončića ni uspelo kronati z zmago nad branilci naslova Golden State Warriors. Ti so na gostovanju v American Airlines Centru slavili s 127:125 ter s tem Mavse potisnili na deveto mesto zahodne konference.

Dallas je po 73. od skupno 82 tekem rednega dela NBA sezone spet padel pod 50 odstotkov (36-37).

Luka Dončić NBA Šport Luka se je vrnil za izjemno pomembno tekmo, po pravi drami pa ...

Prvič po petih tekmah premora zaradi poškodbe stegenske mišice je v kadru domačih spet zaigral slovenski košarkar, ki je bil s 30 točkami (11/27 met iz igre, 2/10 met za tri, 6/10 prosti meti) prvi strelec svojega moštva. Dončić je ob vrnitvi precej grešil pri metu, je bil pa zato toliko uspešnejši pri razigravanju soigralcev s 17 podajami. Temu je dodal še sedem skokov in ukradeno žogo, izgubil jih je pet.

Tekmo je zaznamoval tudi bizaren incident v zaključku tretje četrtine, zaradi česar je lastnik teksaške ekipe Mark Cuban napovedal celo uradni protest. Ameriški poslovnež bo moral za sprožitev postopka odšteti 10.000 ameriških dolarjev, ki mu jih bo liga vrnila, če se bo izkazalo, da je bila pritožba upravičena.

Kaj se je zgodilo?

Na prvi pogled se je zdelo, da so košarkarji Dallasa ob koncu tretje četrtine storili katastrofalno napako, a so bili, kot je kasneje pojasnil Cuban, v resnici zavedeni.

Sodnik je slabi dve minut pred koncem dosodil žogo domačemu moštvu, ker je bilo potrjeno tudi s strani uradnega napovedovalca. Košarkarji Dallasa so nato odšli na minuto odmora, med katero si je sodnik premislil in posest žoge dodelil Golden Statu, o čemer pa ni dovolj jasno obvestil košarkarjev nasprotnega moštva.

Po zagotovilih Cubana naj bi bila zmeda posledica slabe komunikacije, medtem ko sodnik trdi, da je še pred minuto odmora dal zelo jasno vedeti, komu bo ob nadaljevanju pripadla žoga.

Košarkarji Dallasa so ob vrnitvi na parket stekli na napadalno polovico igrišča, medtem ko je celotna peterka bojevnikov ostala na drugi strani, kjer je po neovirani podaji iz avta žogo skozi obroč potisnil Kevon Looney.

Vse skupaj je izpadlo tako, kot da so domači igralci pozabili braniti lasten koš.

| Avtor: Print Screen Print Screen

"Sodnik je dal žogo Mavsom, sledila je minuta odmora. V tem času je sodnik spremenil odločitev, vendar nam tega ni povedal. Ko smo se postavili za napad, so žogo dali bojevnikom. Rekel nam ni niti besede. Dosegli so lahek koš in na koncu je bila razlika ravno dve točki. Največja sodniška napaka v zgodovini Lige NBA. Le povedati bi nam morali, vendar nam niso," je potek dogodkov opisal Cuban.

Presenečen je bil tudi slovenski košarkar. "Mislim, da je bila prva sodniška odločitev pravilna. Po minuti odmora je bil en sodnik na njihovi strani igrišča, tako da je tudi on verjetno mislil, da je žoga naša. Običajno se v teh primerih zberejo in pogovorijo. Presenečen sem bil. V tistem trenutku nisem vedel, kaj se dogaja. Še nikoli v življenju nisem videl česa takšnega," je povedal 24-letnik.

Iskrilo se je Šport Irving takole ponižal košarkarja, ki je pred dnevi žalil Dončića

Da si sodniki niso bili enotni, je opozoril tudi trener Jason Kidd. "Naši igralci so bili na eni, bojevniki pa na drugi strani igrišča. Tudi sodnik Michael Smith je bila na naši napadalni polovici, zato predvidevam, da je tudi on pričakoval naš napad," je povedal.

Mavsi imajo zdaj 48 ur časa za vložitev formalnega protesta, a so njihove možnosti za uspeh minimalne. V zgodovini lige NBA je bilo vloženih 44 protestov, od tega jih je bilo uspešnih le šest, zadnji že daljnega leta 2008.

V primeru uspešnega protesta bi morali moštvi ponoviti zadnjih 14 minut tekme od izida 88:87, torej od trenutka, preden je Looney dosegel sporni koš.