Zapleti pri embargu na rusko nafto

To so evropske države, ki niso za takojšen embargo na uvoz ruske nafte

A.R.
4. 5. 2022, 18.10
Posodobljeno: 4. 5. 2022, 22.17
Deli članek:

Pri embargu na uvoz ruske nafte, ki so ga danes skušale doseči evropske države, se je zapletlo, saj si nekatere države želijo izvzetje in odlog pri ustavitvi uvoza ruske nafte. Ukrajinci pa to neodločnost razlagajo kot sokrivdo pri ruskih zločinih.

Profimedia
Petr Fiala za nekajletno izvzetost Češke od evropskega embarga na rusko nafto

Češki premier Petr Fiala je danes napovedal, da bo Češka za določen čas zahtevala odlog pri predlaganem vseevropskemu embargu na rusko nafto. »Pripravljeni smo sprejeti odločitev o novih sankcijah proti Rusiji, vendar Češka potrebuje čas za okrepitev drugih poti za dobavo nafte in začasno izvzetje iz embarga na uvoz ruske nafte«, je dejal Faila. Potrebujejo odlog za dve ali tri leta, je še dodal. Ravno tako si odloga pri embargu želijo še Slovaška, Madžarska in Bolgarija.

Evropska komisija je danes predlagala nove sankcije proti Rusiji, ki bi vključevale prepoved uvoza surove ruske nafte za rok šest mesecev in naftnih derivatov do konca letošnjega leta. Ker pa veleposlanikom 27 držav danes ni uspelo skleniti dogovora o skupnem embargu, se pogovori nadaljujejo v četrtek. Slovaška je pri tem zaprosila za triletno prehodno obdobje, izključenost iz embarga si želi tudi Bolgarija, Madžari pa sankcij v predstavljeni obliki ne podpirajo, poroča index.hr.

Medtem pa iz Ukrajine na tovrstne prošnje gledajo z nezadovoljstvom. »Če bo katera koli država v Evropi še naprej nasprotovala embargu na uvoz ruske nafte, bomo imeli dober razlog, da rečemo, da je ta država sokriva za zločine, ki jih je Rusija zagrešila na ozemlju Ukrajine,« je na družbenih omrežjih zapisal ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba in dodal, da Rusija prihodke od nafte in plina uporablja za nadaljnje financiranje svojega vojnega stroja.