Če odkrijejo okužbo pri pacientu na necovidnem oddelku, ga premestijo v rdečo cono na oddelku, saj mu tam lahko zagotovijo boljšo oskrbo, kot bi jo morda dobil na covidnem oddelku. Foto: UKC Ljubljana
Če odkrijejo okužbo pri pacientu na necovidnem oddelku, ga premestijo v rdečo cono na oddelku, saj mu tam lahko zagotovijo boljšo oskrbo, kot bi jo morda dobil na covidnem oddelku. Foto: UKC Ljubljana

"Situacija je precej resna," je v izjavi za javnost opozorila vodja službe za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb v ljubljanskem UKC-ju Tatjana Mrvič in dodala, da jim težave pri organizaciji dela povzročajo okužbe pri bolnikih, ki so na oddelke sprejeti zaradi drugih vzrokov, potem pa zbolijo, je pojasnila in dodala, da so imeli od 1. januarja 140 takih primerov, samo danes osem.

Po necovidnih oddelkih zdravijo še 65 covidnih bolnikov, ki so bili sprejeti zaradi druge bolezni, je dodal generalni direktor UKC-ja Jože Golobič in pojasnil, da vseh bolnikov ne morejo premeščati na covidne oddelke, saj jim lahko boljšo oskrbo zagotovijo znotraj matičnega oddelka, na katerem pa morajo vzpostaviti t. i. rdečo cono, torej ločen del oziroma vsaj sobo. Na UKC-ju Ljubljana tako trenutno ni niti enega kliničnega oddelka, ki ne bi imel vsaj ene izolacijske sobe oz. rdečega oddelka, je dodala Tatjana Mrvič.

Ob tem je zagotovil, da bolniki, čeprav je bila pri njih tik pred sprejemom ali po njem ugotovljena okužba, ne bodo zaradi tega "deležni nič manjše ali slabše obravnave", morajo pa poskrbeti, da so zdravljeni ločeno. Najpogosteje imajo z vdori težave na internem in kirurškem oddelku.

Golobič je še povedal, da so v preteklosti prevzemali onkološke bolnike, a v zdajšnjih razmerah po njegovih besedah to ni več mogoče, saj ni več mogoče zagotavljati obenem tudi najboljše mogoče ravni zdravljenja primarne diagnoze. Na oddelku DTS je v hali s 46 posteljami izvajanje kemoterapije precej zahtevnejše, kot je to v izolacijski sobi na matičnem oddelku. "Ne gre za to, da ne želimo prevzemati, gre za to, da smo pač vsi na istem čolnu," je dejal in dodal, da se morajo tudi klinični oddelki UKC prilagajati in da imajo vsak svoje rdeče cone.

Od začetka leta so imeli v UKC-ju več kot tisoč primerov okužbe pri zaposlenih. Foto: BoBo
Od začetka leta so imeli v UKC-ju več kot tisoč primerov okužbe pri zaposlenih. Foto: BoBo

Odsotnih 600 od dobrih 8000 zaposlenih

Dodatne težave pri vsakodnevnem premeščanju bolnikov in njihovi oskrbi povzročajo tudi okužbe med osebjem: "Od 1. januarja dalje je zbolelo več kot 1000 ljudi," je razložila Tatjana Mrvič in dodala, da so se okužili pretežno v domačem okolju (praviloma partnerji ali otroci). "Na današnji dan imamo 489 okuženih in 105 jih je v karanteni – ta podatek je izpred nekaj ur, lahko, da je zdaj že višji," je dodal Golobič.

Tatjana Mrvič je ob tem opozorila še na to, da se očitno začenja tudi sezona gripe: "V zadnjem tednu smo imeli 17 potrjenih primerov, za zdaj samo v pediatrični populaciji, ampak je pa pričakovati, da bo počasi udarila tudi gripa, kar pomeni, da bodo še dodatni problemi na račun tega."

Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 653 bolnikov s covidom, kar je 17 več kot dan prej, na enotah intenzivne terapije je trenutno 130 bolnikov. Povečevanje števila hospitalizacij na navadnih oddelkih gre pripisati premeščanju bolnikov, pri katerih med hospitalizacijo odkrijejo okužbo s koronavirusom.

Sorodna novica Pediatri ne vidijo smisla v potrjevanju hitrih testov s PCR testi: Drage preiskave zaradi neke kode

Skrb vzbujajo okužbe na oddelkih z imunsko oslabljenimi

Na Onkološkem inštitutu so morali za hospitalizirane bolnike, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom, vzpostaviti rdečo cono, je za Radio Slovenija pojasnila strokovna direktorica Inštituta Irena Oblak: "V petek smo v rdeči coni hospitalizirali enega bolnika, že v soboto smo imeli najdeni dve okužbi na drugih oddelkih in smo ju potem prestavili v rdečo cono, tako da so zdaj hospitalizirani trije. Pričakujemo, da se nam kaj podobnega še lahko zgodi."

Na onkološkem inštitutu za zdaj nimajo izbruhov, ampak s presečnimi testiranji trikrat na teden odkrijejo posamezne bolnike, ki so okuženi. Trenutno je takih bolnikov pet, je povedala Oblakova. Na inštitutu so zato še bolj poostrili vse ukrepe. "Zdaj smo res hermetično zaprti. Prepovedali smo tudi vse svojce, da prihajajo zraven, razen seveda za bolnike, pri katerih se nenadoma poslabša zdravstveno stanje, za umirajoče bolnike in tiste, ki tudi po zakonu rabijo spremstvo," je razložila Irena Oblak. Dodala je, da vsak vstop lahko pomeni vnos okužbe.

Pri onkoloških bolnikih je varno okolje še posebej pomembno, saj je to ranljiva skupina, opozarja Irena Oblak: "Pogosto so to bolniki z oslabljeno imunostjo, pri katerih vemo, da lahko okužba z novim koronavirusom slabo poteka." Poudarila je še, da imajo na onkološkem inštitutu že ves čas stroge ukrepe.

Rdeča cona na kirurškem oddelku

Rdečo cono so vzpostavili na enem od kirurških oddelkov, zato je kirurška dejavnost tam okrnjena. Od zdaj bodo bolnike triažirali. "Tisti, ki bodo operacijo potrebovali prej, jo bodo tudi dobili," je dejala Oblakova. Za zdaj niso odpovedali nobene operacije.

Če bodo morali posteljne zmogljivosti za bolnike s covidom še širiti, bodo ogrožene tudi druge dejavnosti. Bolnike in njihove svojce zato pozivajo, naj kar najbolj upoštevajo vse priporočene ukrepe.

V slovenskem združenju organizacij bolnikov z rakom OnkoNet so glede zmanjševanja onkološke dejavnosti izrazili resno zaskrbljenost. "Kljub velikemu pritisku okužb z različico omikron novega koronavirusa odločevalce ponovno prosimo in pozivamo, naj na vse načine podprejo zaposlene v zdravstvu, posebej v onkologiji, in jim omogočijo nemoteno zdravstveno obravnavo onkoloških bolnikov. Zamude in odpovedi namreč bolnikom z rakom pomembno poslabšujejo možnosti dobrih izidov zdravljenja in preživetja," so zapisali.

Vnosi novega koronavirusa v bolnišnice

Kadrovska stiska na onkologiji

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana se poleg vzpostavitve rdeče cone za hospitalizirane bolnike, pri katerih so potrdili koronavirusno okužbo, popadajo tudi s pomanjkanjem kadra. Trenutno je približno 20 odstotkov zaposlenih odsotnih iz različnih razlogov, je danes v izjavi za medije povedala generalna direktorica inštituta Andreja Uštar.

Uštarjeva je dejala, da so zaposleni odsotni zaradi karanten, bolniške odsotnosti in varstva otrok. "Ampak še vedno obvladujemo situacijo, nadomeščamo svoje zaposlene, trudimo se in zdravniška obravnava deluje naprej," je povedala Andreja Uštar. Spomnila je, da onkološka dejavnost od začetka epidemije deluje neprekinjeno, zato upa, da bo tudi rdeča cona vzpostavljena le kratek čas oz. največ en mesec.

Vdor tudi na kirurškem oddelku v Novem mestu

V ponedeljek so vdor zaznali tudi na kirurškem oddelku novomeške bolnišnice. Tudi iz celjske bolnišnice so sporočili, da kljub natančnemu upoštevanju epidemioloških ukrepov zaznavajo posamezne vdore okužb na necovidne oddelke, za način obravnave teh bolnikov pa se še dogovarjajo, je poročala TV Slovenija.

Vdori virusa v bele cone otežujejo delo v bolnišnicah