Turizem

Učna pot na Pomoni: od akvaponike do gastronomskega doživetja v vrtnariji

Obiskovalci se bodo sprehodili po šest metrov visokem lesenem mostu, opazovali krškopoljske prašiče, spoznali akvaponsko gojenje zelenjave in hkratno vzrejo manj znanih rib, na koncu pa jih čaka pogostitev
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
16.04.2022 16:33
Čas branja: 6 min
Učna pot na Pomoni: od akvaponike do gastronomskega doživetja v vrtnariji
Na Pomoni bodo gostom ponudili tudi te prigrizke iz krškopoljskega prašiča in dimljenega krapa po receptu Boruta Jakiča, nekdanjega šefa mladinske kuharske reprezentance Slovenije. Foto: BLAŽ LAH

Turistična kmetija Pomona blizu Rogaške Slatine v teh dneh dobiva posebno učno pot, kjer bodo gostom razložili zgodbo o samooskrbi z gobami, ribami, mesom in zelenjavo, na koncu pa jih bodo pogostili z domačimi dobrotami. To bodo lahko prigrizki, štirihodni meni ali posebna enolončnica iz predstavljenih sestavin ter desert iz jagodičja, pod katerim se je podpisal Borut Jakič.

Učna pot je speljana po posestvu skozi gozd po 120 metrov dolgem in šest metrov visokem lesenem mostu, na katerem bodo gostom pokazali vzgojo dveh vrst gob – šitak in bukovega ostrigarja. Nato bodo srečali krškopoljce, edino slovensko avtohtono pasmo prašičev, katerih meso in mesnine so vse bolj cenjeni. Naslednji postanek bo bolj futurističen, saj si bodo ob vrtu ogledali akvaponski rastlinjak, v katerem plavajo ribe, nad njimi pa v pokončnih stebrih rastejo solata, zelišča in jagode.

Kulinarika in posebna doživetja v vrtnariji

»Pri nas obiskovalci ne bodo dobili samo novega znanja in novih izkušenj, ampak tudi pogostitev iz vsega, kar pridelamo sami. Od domačih jedi na klasičen ali bolj sodoben način do gastronomskega doživetja za gurmane in foodije, vajene najboljših okusov. Takšna gurmanska doživetja razvijamo z Borutom Jakičem, nekdanjim šefom mladinske kuharske reprezentance Slovenije,« pravi Janko Zupanec, lastnik turistične kmetije Pomona.

Krškopoljske prašiče dobijo na začetku maja, do takrat bodo v posebnem rastlinjaku že začeli akvaponsko gojiti solato, zelišča, jagodičje in tri vrste rib, plodovke pa bodo pridelovali v sosednjem novem rastlinjaku, ki bo povezan z akvaponskim sistemom. »Še najbolj običajni bodo vsaj 10-kilogramski krapi, ki so strašni na pogled. Obiskovalci bodo lahko opazovali tudi jesetre in albine beluge – bele ribe, ki jih uporabljajo za kaviar,« pravi Zupanec.

Akvaponiko bodo umestili ob velikem vzorčnem vrtu v že zgrajenem rastlinjaku, ki je replika stare vrtnarije iz Rogaške Slatine, zgrajene leta 1920 in zaradi dotrajanosti porušene leta 2005. »Ta vrtnarija bo podobna oranžerijam, imela bo več kot pet tisoč rastnih mest in dovolj prostora, da bomo obiskovalce poučili o akvaponiki, sajenju in presajanju rastlin, vzreji rib. Ob posebnih priložnostih bomo gastronomska doživetja pripravili tudi v vrtnariji,« napoveduje.

Foodije bodo pogostili tudi na razglednem stolpu

Učna pot ne bo klasičen ogled kmetije tudi zaradi posebne atrakcije – 25 metrov visokega razglednega stolpa, ki ga bodo še postavili. »Na stolpu bo dovolj prostora tudi za gastronomska doživetja,« dodaja Zupanec. Učna pot z osvetljeno sprehajalno potjo in lesenim mostom, akvaponskim rastlinjakom in razglednim stolpom bo ena zadnjih večjih naložb na Pomoni, stala bo več kot 450 tisoč evrov.

Postavili so tudi kokošnjak, maja bodo vanj naselili kokoši in piščance, da bo za goste dovolj domačih jajc in perutninskega mesa. »Sodelujem s sosednjimi kmetijami, od njih kupujemo domača jajca, mleko, nekaj mesa in zelenjave. Z akvaponiko bomo sami pridelali večino zelenjave za nas in naše goste. Na Pomoni bomo veseli tudi gorskih kolesarjev, saj v bližini kmalu dobimo novo progo za downhill,« pove Zupanec.

Junija bodo po učni poti peljali prve goste. Na Pomono bi radi pripeljali tudi šolarje, dijake in študente, saj bodo izvedeli, kako gojijo zelenjavo in živali, ki pri nas niso zelo razširjene. Z učno potjo, razglednim stolpom in repliko stare vrtnarije dopolnjujejo ponudbo Pomone, ki gostom ponuja sobe, savne, naravni plavalni ribnik s počivalniki, fitnes, objekt za zajtrke, večerje in pokušnje, degustacijski prostor s trgovinico in galerijo …

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Tako se dela posel v kmetijstvu

V posebni reviji (Podjetno kmetijstvo) predstavljamo uspešne zgodbe s podeželja. Učijo nas, da je možno tudi v zahtevnih časih...

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize

Hrvaški startup že oskrbuje dva tisoč družin z zelenjavo v hrvaških mestih, prihodnje leto pa napovedujejo širitev na Dunaj in morda k nam.

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Agro HI-tech
GlobalData: leta 2030 bo industrija kmetijske robotike vredna več kot 202 milijardi evrov
Agrobiznis
ROBOTIKA
Agro HI-techPetra Šubic GlobalData: leta 2030 bo industrija kmetijske robotike vredna več kot 202 milijardi evrov

Leta 2022 je bila vredna "le" 58 milijard evrov, a se hitro razvija