V DZ RAZPRAVA O ZAHTEVI ZA REFERENDUM O ENERGETSKEM ZAKONU: Bo ogrevanje na drva preteklost?

Slovenija

DZ bo večji del današnjega nadaljevanja marčne seje namenil zahtevi za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu energetskega zakona, ki po mnenju nekaterih vsebuje več škodljivih ukrepov, denimo prepoved ogrevanja na drva v nekaterih objektih. Na dnevnem redu ima med drugim tudi predlog za razdelitev lani kupljenih računalnikov.

Da bi morali o sprejemu energetskega zakona, ki ga je pripravila vlada, predhodno vprašati volivce na referendumu, menijo v NSi. Nasprotujejo predvsem prepovedi projektiranja in vgradnje kurilnih naprav in kotlov na trdna in tekoča goriva v strnjenih naseljih in novih stanovanjskih stavbah, sporna pa se jim zdijo tudi določila, po katerih bi se omejilo podeljevanje novih koncesij za graditev in upravljanje omrežja za distribucijo plina lokalnim skupnostim ter podaljševanje obstoječih koncesij.

V NSi pri referendumu vztrajajo, čeprav je vlada napovedala podporo umiku prepovedi kurilnih naprav na trdna in tekoča goriva v strnjenih naseljih. Vlada ob tem poudarja, da se predlagane spremembe zakona nanašajo le na nove stavbe, ki morajo že po obstoječih predpisih izpolnjevati določene zahteve glede gradnje in ogrevalnih sistemov. Predloga za razpis referenduma ne podpira.

Predlog novele zakona o spodbujanju digitalne vključenosti je vlada pripravila, potem ko je 13.000 računalnikov, ki jih je lani poleti kupilo ministrstvo za digitalno preobrazbo in so bili povod za vložitev interpelacije zoper ministrico Emilijo Stojmenovo Duh, obtičalo v skladišču.

Emilija Stojmenova Duh

S spremembami zakona se bo podrobneje določilo skupine upravičencev, ki so v okviru vsakokratnega javnega poziva upravičeni do izposoje računalniške opreme. Da bi imeli dostop do računalniške opreme predvsem otroci iz revnejših družin, se bo kot upravičence določilo vse, ki imajo vsaj enega osnovnošolskega otroka in so kot prejemniki otroškega dodatka uvrščeni v prvi dohodkovni razred.

Poslanci bodo v okviru mandatno-volilnih zadev odločali tudi o predlogu za imenovanje trenutne vodje Okrožnega državnega tožilstva v Ljubljani Katarine Bergant za novo generalno državno tožilko. Njeno imenovanje na to mesto je DZ predlagal Državnotožilski svet, ki ocenjuje, da je ustrezno strokovno usposobljena in pozna delovanje državnega tožilstva na ravni celotne države. Za njen strateški program dela državnega tožilstva pa meni, da je celovit, konkreten in ustrezno umeščen v kriminalitetno politiko.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija