Aya je bila rojena v Maliju, v Francijo pa je z družino imigrirala še kot otrok. Foto: EPA
Aya je bila rojena v Maliju, v Francijo pa je z družino imigrirala še kot otrok. Foto: EPA

Kot poročajo lokalni mediji, se je francosko-malijska pevka s pravim imenom Aya Danioko na srečanju s predsednikom Emmanuelom Macronom prejšnji mesec pogovarjala o možnosti, da bi na pariškem stadionu pred 300.000 ljudmi zapela pesem slovite Édith Piaf.

Navedb sicer urad predsednika ni potrdil, a to ni ustavilo besa skrajnih desničarjev, poroča AFP.

Na nedeljskem zborovanju stranke Reconquête, ki jo vodi skrajno desni nekdanji predsedniški kandidat Éric Zemmour, je množica ob omembi imena Nakamure začela glasno žvižgati.

28-letna pevka je postala svetovno znana popzvezdnica z uspešnicami kot Djadja, ki ima na YouTubu skoraj milijardo ogledov.

Vladni kabinet ostro do Nativcev

Manjša skrajna skupina, ki si je nadela ime "Nativci", je ob Seni razobesila transparent z napisom: "Nemogoče, Aya, to je Pariz, ne pa tržnica Bamako."

V odgovor je Nakamura zapisala na svojih družbenih omrežjih: "Lahko si rasist, ampak ne pa gluh ... To je tisto, kar vas boli! Postajam glavna tema debat v državi – ampak kaj sem vam v resnici dolžna? Nič."

Olimpijski organizacijski odbor je v ponedeljek sporočil, da ima pevka vso njihovo podporo: "Smo zelo šokirani zaradi rasističnih napadov na Ayo Nakamuro v zadnjih dneh. Najbolj poslušani francoski izvajalki na svetu dajemo popolno podporo."

Oglasila se je tudi francoska ministrica za šport Amélie Oudéa-Castéra in Nakamuri sporočila: "To res ni pomembno, ljudje te obožujejo. Naj te ne skrbijo take zadeve.”

Ob "Nativce" se je obregnil tudi Antoine Léaument, poslanec levičarske stranke LFI: "Trdijo, da ljubijo svojo državo, ampak si želijo izključiti najbolj poslušano francosko pevko na svetu po Édith Piaf. V Franciji ne moremo biti hkrati rasisti in domoljubi."

"Ayin jezik"

Foto: EPA
Foto: EPA

Nekatere na desni moti, da si Nakamura jemlje precej svobode z uporabo francoščine, čeprav gre za podoben sleng kot pri hiphopu.

"Lahko razumem, zakaj nekateri ljudje pravijo: "Kdo si misli, da je, da se nam roga v naši francoščini?". Ampak pomembno je sprejeti kulturo drugih in jaz imam pač dve kulturi," je povedala v nedavnem intervjuju za AFP.

Carole Boinet iz revije za kulturo Les Inrockuptibles pravi, da je zaradi odziva skrajne desnice, ironično, toliko bolj nujno, da Nakamura nastopi na olimpijskih igrah.

"Aya Nakamura je izumila svoj jezik, kar je fantastično. Ima nore uspešnice – Francija bi morala biti ponosna, da ima izvajalko, kot je ona, znano po vsem svetu," je dejala.

"Ta kontroverznost izvira iz nazadnjaške strani Francije, ampak niso oni tisti, ki bodo odločali o tem, kdo bo nastopil na slovesnosti ob odprtju. Upam, da bo pela na olimpijskih igrah – to je postalo zdaj skoraj nujno."

Angelo Gopee, direktor organizatorjev dogodkov Live Nation France, pa je dejal, da je "nedopustno, da lahko rasisti napadejo izvajalko zaradi njenega rodu in barve kože". "Olimpijske igre bi morale presegati meje," je še dodal.