Foto: EPA
Foto: EPA

Septembra lani je Halliburton, eden največjih ponudnikov izdelkov in storitev za izkoriščanje nafte in plina, prodal svojo podružnico v Rusiji lokalni upravi zaradi pritiskov na ameriška podjetja, naj prekinejo trgovanje z Rusijo po njeni invaziji v Ukrajini.

Britanski časnik Guardian je imel vpogled v podatke ruske carine, ki pa kažejo, da so Halliburtonove hčerinske družbe v šestih tednih po omenjeni prodaji 8. septembra izvozile za 5,7 milijona dolarjev opreme v Rusijo.

Opremo so izvozili večinoma iz ZDA in Singapurja, čeprav podatki kažejo, da je izvirala iz različnih držav, vključno z Združenim kraljestvom, Belgijo in Francijo.

Večina izvoza hčerinskih družb se je končala 6. oktobra, a zadnja pošiljka Halliburtonovega podjetja (Halliburton MFG) v Rusijo je bila 24. oktobra, in sicer v vrednosti 2939,40 dolarja.

Poslana je bila iz Malezije konzorciju Sakhalin Energy, ki je razvijal plinski in naftni projekt Sahalin 2 na vzhodu Rusije. Med vlagatelji je tudi rusko državno plinsko podjetje Gazprom.

Nato je sledil krajši premor, po katerem se je decembra 2022 izvoz Halliburtonove opreme v Rusijo obnovil. Opremo sta izvozili podjetji, nepovezani z ameriško multinacionalko. Izdelki so bili poslani iz Turčije.

Skupaj je bilo Rusiji po koncu delovanja Halliburtona v tej državi prodanih za najmanj 7,1 milijona dolarjev opreme tega ameriškega proizvajalca.

98 odstotkov te opreme je bilo izvožene nekdanjemu Halliburtonovemu podjetju BurSrevice, ki se je lani ločilo od Halliburtona. To podjetje posluje z ruskimi podjetji, kot so Gazprom, Rosneft, TNK-BP in Lukoil.

Naftno polje v Sibiriji. Foto: EPA
Naftno polje v Sibiriji. Foto: EPA

Podatki ruske carine kažejo, da se je izvoz Halliburtunove opreme v Rusijo nadaljeval najmanj do konca junija letos. Sveži podatki še niso na voljo.

Po poročanju Guardiana ta primer kaže, kakšne težave imajo multinacionalna podjetja s prekinitvijo trgovanja in nadzorom nad distribucijo njihovih izdelkov prek tretjih strani.

Ni znakov, da so podjetja kršila sankcije

Halliburton ni edino ameriško podjetje, katerega oprema je vsaj še nedavno prihajala v Rusijo. Halliburtonov tekmec Baker Hughes je devet mesecev po ruskem napadu na Ukrajino prodal svoje podjetje v Rusiji, drugi tekmec, SLB, ki naj bi imel 9000 zaposlenih v Rusiji, pa je šele julija letos oznanil, da bo prenehal izvažati tehnologijo v Rusijo.

Ni sicer znakov, da je katero koli od teh podjetij kršilo sankcije, ki so jih zoper Rusijo uvedle ZDA in njihove zahodne zaveznice.

Tiskovni predstavnik Halliburtona je dejal, da je bilo to podjetje prvo večje podjetje, ki ponuja storitve na področju črpanja nafte, ki se je v skladu s sankcijami umaknilo iz Rusije. Že več kot leto dni ne delujejo v tej državi, je dejal.

Halliburtonovi izdelki naj bi se v dneh in tednih po koncu delovanja v Rusiji v to državo izvozili, ker so bili datumi prodaje določeni pozno.

Glib Kanevski, vodja kijevskega možganskega trusta StateWatch, je dejal, da morajo zahodne države narediti več, da njihova večja podjetja prepričajo, naj bolje nadzirajo distribucijo izdelkov, ki bi lahko koristili ruskemu gospodarstvu.