Agro HI-tech

Tako slovenski rolls royce med kmetijskimi stroji osvaja tuje trge

Šestindvajsetletni Rok Gartnar iz Poljanske doline je svoj posel našel v razvoju profesionalne mehanizacije za gorske kmetije, prihodnje leto želi prodreti še na Novo Zelandijo in ponudbo povečati s stroji za ravninske kmetije
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
09.12.2021 16:00
Dopolnjeno: 14.12.2021 11:07
Čas branja: 7 min
Tako slovenski rolls royce med kmetijskimi stroji osvaja tuje trge
»S stroji za ravninske kmetije želimo zapolniti mrtvo sezono in povečati ponudbo, da bomo lahko prodrli tudi na Novo Zelandijo in v Avstralijo, kjer imajo pridelovalno sezono takrat, ko je pri nas zima. Vse leto si želimo naročil, da bo proizvodnja ves čas v pogonu,« napoveduje lastnik podjetja Lavrih Rok Gartnar, ki uživa v razvoju profesionalne mehanizacije. Foto: Osebni arhiv

Komaj 26-letni Rok Gartnar tretje leto vodi podjetje, ki razvija kmetijske stroje za gorske kmetije in jih uspešno izvaža po Evropi. Letos bodo prodali 300 strojev in ustvarili 700 tisoč evrov prihodkov, te pa želijo prihodnje leto podvojiti.

Rok Gartnar prihaja z družinske kmetije Pr' Lavrih s hribov nad Gorenjo vasjo v Poljanski dolini. Starša se ukvarjata s prirejo mleka, mama tudi peče pecivo po tradicionalnem postopku. Trije bratje od šestih otrok delajo v Lavrihu, Rokovem podjetju. Najstarejši brat je kot mizar zaposlen drugje, tudi sestra hodi v službo, najmlajši brat pa je še v osnovni šoli.

Profesionalni stroji za hribovske kmetije

»Naša kmetija je hribovska, imamo slabše pogoje za kmetovanje, zato moramo bolj inovativno razmišljati in na čim manj prostora pridelati čim več,« razlaga Rok Gartnar. Že kot otrok je govoril, da ne bo hodil v službo. V srednji šoli je začel razvijati gorski traktor, a to opustil, da je zaslužil za vozniški izpit in nakup prvega avtomobila.

Poleti se mu ni ljubilo ročno grabiti sena, zato je za domače potrebe razvil pobiralni zgrabljalnik AlpFlow, ki se dobro obnese na strmini. Še prej je razvil tudi tračni obračalnik, ki ga tudi proizvajajo in se dobro prodaja. Gorski traktor še čaka na svojo končno podobo, pripomni Rok Gartnar.

»Stroj po svoji zamisli narišem v 3D-programu za modeliranje, tehnologi pa izrišejo delavniške risbe, izdelajo in sestavijo sestavne dele. Brata Jošt in Mohor skrbita za nadgradnjo in posodobitve strojev ter proizvodnjo,« razlaga.

Podjetje Lavrih je odprl decembra 2018, naslednjo jesen, ko so patentirali pobiralni zgrabljalnik AlpFlow, pa je prodaja stekla. »Naša mehanizacija je profesionalna in sodi v višji cenovni razred. To potrjuje tudi vse večji izvoz v Švico in rast prodaje v Sloveniji,« dodaja Gartnar.

Nova delavnica, razstavni prostor, restavracija in hotel

Pred kratkim so se iz espeja preoblikovali v družbo z omejeno odgovornostjo. »Kupujemo opuščeno kmetijo s petimi hektarji, na kateri bodo postavili 15 tisoč kvadratnih metrov veliko delavnico za resno proizvodnjo. Zraven bo razstavni prostor za nove stroje in restavracija, v kateri bomo kuhali malice, meso, mleko in zelenjavo pa bomo kupovali od okoliških kmetij. Nad restavracijo bo manjši hotel s 15 sobami, da bodo poslovni partnerji, ki prodajajo našo mehanizacijo, k nam hodili na izobraževanja. Gre za veliko naložbo, vredno 20 milijonov evrov, ki bi jo radi izpeljali v od petih do desetih letih. Če je naš trgovec slabo usposobljen, bo naše stroje slabo prodajal in temu se želimo izogniti. Tudi serviserje bomo usposabljali, da bodo znali hitro odpraviti okvare,« o načrtih pravi Rok Gartnar.

Prek mobilne aplikacije v stik s kupci

Za boljšo komunikacijo z uporabniki njihovih strojev razvijajo mobilno aplikacijo, ki si jo bo kupec naložil na mobilni telefon, prek aplikacije bo dostopal do navodil za uporabo strojev. Aplikacija ga bo opozorila na redni servis. Prek aplikacije bo lahko uveljavljal garancijo in spoznaval novosti pri gorski mehanizaciji Lavrih, saj jo bo podjetje uporabljalo za promocijo. Idejni oče aplikacije je Rok Gartnar, trije prijatelji pa jo razvijajo.

Rok Gartnar že zaposluje deset ljudi, po novem letu se bodo kadrovsko okrepili. »Naše podjetje in družinsko kmetijo želimo povezati v demonstracijski center. Želimo izstopati in pokazati, da smo pristni in izkušeni,« dodaja.Ponujajo tudi gorske cisterne, prihodnje leto pa bodo ponudbi dodali kmetijske stroje za ravninske površine. »S temi stroji želimo zapolniti mrtvo sezono in tako povečati ponudbo, da bomo lahko prodrli tudi na Novo Zelandijo in v Avstralijo, kjer imajo pridelovalno sezono takrat, ko je pri nas zima. Vse leto si želimo naročil, da bo proizvodnja ves čas v pogonu,« napoveduje Rok Gartnar.

Do zdaj so prodali največ pobiralnih zgrabljalnikov AlpFlow, bliskovito se jim približujejo tudi tračni obračalniki za seno HillFlow. »Zanimanje za gorske cisterne je tako poskočilo, da je preseglo naša pričakovanja. Tudi z gorskimi cisternami želimo zapolniti mrtvo sezono, predstavili smo jo na sejmih in dobili lep odziv,« se veseli. Gorske cisterne in drugi stroji za strme terene imajo nizko težišče, širše pnevmatike za strmine, moderno osvetljavo in druge funkcije. »Gledamo na kakovost, dobre materiale in trpežnost stroja, nikoli ne gledamo na ceno,« poudarja Rok Gartnar.

Intenzivno razvijajo nove stroje

Prodrli so v Avstrijo, Italijo, Francijo, Nemčijo in Švico, dogovarjajo se z Norveško, in če bo šlo po načrtih, bodo prihodnje leto vstopili na Novo Zelandijo. Poleg novih trgov razvijajo tudi nove stroje. »Pridejo gorske kosilnice, za katere smo sami razvili hidrostatični menjalnik, ki je med najboljšimi v Evropi. Za ravninske kmetije smo že na letošnjem kmetijskem sejmu Agra in v Komendi predstavili pobiralni zgrabljalnik LandFlow, avgusta 2022 pa ga bomo začeli prodajati,« napoveduje Gartnar.

Načrtuje tudi robotsko in električno gorsko kosilnico, od razvoja do redne proizvodnje porabijo dve leti. Gledajo naprej, idej in načrtov imajo še veliko. »Trenutno je razvoj najcenejši in se mu intenzivno povečamo. Do gradnje nove delavnice želimo čim več novih strojev razviti in preizkusiti, urediti tehnično dokumentacijo in potrebne certifikate ter priskrbeti rezervne dele. Čim bolje se želimo pripraviti, da bo v novih prostorih ves čas tekla proizvodnja,« dodaja.

Ne omejuje se s cilji, vidi prihodnost v dodatni kmetijski mehanizaciji. Dela, kar mu je všeč. Za prihodnjih deset let imajo jasno zarisano pot in ko bo nova proizvodnja maksimalno izkoriščena, bodo imeli od 50 do sto zaposlenih. Rok Gartnar uživa v razvoju, za prodajo je zaposlil izkušenega strokovnjaka. »V tujini smo se uveljavili s pobiralnim zgrabljalnikom AlpFlow, zaradi njega nas je poiskalo 70 odstotkov tujih poslovnih partnerjev,« pristavi Rok Gartnar.

Čeprav so mlado podjetje, razmišljajo zelo zrelo, k temu so pripomogle izkušnje in kaljenje na tujih trgih. Čez nekaj let se želi Rok umakniti z mesta direktorja in se posvetiti le razvoju. Vodenje proizvodnje je prepustil 19-letnemu bratu Mohorju, 21-letni brat Jošt pa vodi tehnologijo. »Z obema bratoma podobno razmišljamo, zaradi podjetja se ne prepiramo. Pozna se, da prihajamo iz družine z več otroki in znamo poslušati drug drugega. Starša nas pri razvoju strojev podpirata,« za konec pravi Rok Gartnar.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Tako se dela posel v kmetijstvu

V posebni reviji (Podjetno kmetijstvo) predstavljamo uspešne zgodbe s podeželja. Učijo nas, da je možno tudi v zahtevnih časih...

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize

Hrvaški startup že oskrbuje dva tisoč družin z zelenjavo v hrvaških mestih, prihodnje leto pa napovedujejo širitev na Dunaj in morda k nam.

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«

AGROBIZ
Agro HI-tech
GlobalData: leta 2030 bo industrija kmetijske robotike vredna več kot 202 milijardi evrov
Agrobiznis
ROBOTIKA
Agro HI-techPetra Šubic GlobalData: leta 2030 bo industrija kmetijske robotike vredna več kot 202 milijardi evrov

Leta 2022 je bila vredna "le" 58 milijard evrov, a se hitro razvija

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko