rokomet evropsko prvenstvo Hrvaška Danska EP v rokometu 2022

Sobota, 22. 1. 2022, 22.32

EP V ROKOMETU 2022, 9. DAN

Senzacionalna zmaga Islandije, Hrvaška izpadla iz boja za polfinale

3

Islandija Francija Rokomet | Rokometaši Islandije so priredili veliko presenečenje, saj so do tega kroga neporaženo Francijo ugnali kar za +8. | Foto Reuters

Na evropskem prvenstvu v rokometu je v skupini 1 v najboljšem položaju za uvrstitev v polfinale Danska. Skandinavci ostajajo neporaženi. V soboto so premagali Hrvaško (27:25), ki je tako dokončno izpadla iz boja za medalje. Islandija je poskrbela za senzacijo dneva, saj je nadigrala Francijo s kar 29:21, Nizozemska pa je prekinila zmagovalni niz Črne gore.

Če je do sobote dišalo po tem, da se bosta v drugem delu v skupini 1 do polfinala "sprehodili" Danska in Francija, pa je obračun med Islandijo in galskimi petelini v Budimpešti dal vedeti, da bi lahko prišlo tudi do drugačnega razpleta. Islandija je v Budimpešti nadigrala favorizirane Francoze. Že po prvem polčasu je vodila za sedem zadetkov, na koncu pa je razlika zrasla na končnih 29:21. Islandci so se tako po točkah izenačili s Francozi in napovedali razburljivo nadaljevanje dogajanja v skupini 1. Pri Islandcih sta strelsko izstopala Omar Magnusson (10 zadetkov) in Vigo Kristjansson (9), pri trikratnih olimpijskih in evropskih ter šestkratnih svetovnih prvakih pa ni nihče presegel meje petih zadetkov.

Islandija je v madžarski prestolnici navdušila rokometno Evropo s predstavo proti Franciji. | Foto: Reuters Islandija je v madžarski prestolnici navdušila rokometno Evropo s predstavo proti Franciji. Foto: Reuters

V uvodni tekmi dneva je Nizozemska, najprijetnejše presenečenje tekmovanje, vzela mero Črnogorcem in prekinila njihov zmagovalni niz. Črnogorci so bili v prvem delu tekmovanja usodni za slovensko reprezentanco, nato pa so v uvodni tekmi drugega dela presenetili še Hrvaško. Tokrat so naleteli na razigrane tulipane, ki so vknjižili prvi točki v drugem delu. Črna gora je bolje vstopila v srečanje, povedla z 10:6, nadaljevanje pa je povsem pripadlo Nizozemcem. Črnogorski obrambi je največ težav povzročal Kay Smits, ki je dosegel kar devet zadetkov.

Danci so v večernem spopadu v Budimpešti ugnali Hrvaško s 27:25 in nadaljevali stoodstotni niz na tem prvenstvu. Mikkel Hansen je hrvaško mrežo zatresel osemkrat, pri slovenskih sosedih pa je enako število zadetkov dosegel Marino Marić.

V polfinale se bosta uvrstili najboljši dve reprezentanci iz obeh skupin drugega dela, obe tretjeuvrščeni ekipi pa se bosta pomerili na tekmi za peto mesto.

Madžarska/Slovaška: EP, moški, drugi del, 2. krog: